en
en
Kontakt

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki w Chełmie

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowane zostały w Chełmie. W ramach wydarzenia odbyła się konferencja branżowa pt.: "Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu" z udziałem m.in. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szlachty i wiceministra ds. turystyki Andrzeja Guta-Mostowego. 

Baner Światowego Dnia Turystyki 2021

Światowy Dzień Turystyki, ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), wyspecjalizowanej agendy ONZ, obchodzony jest od 27 września 1979 roku.  Coroczne święto służy kształtowaniu świadomości społecznej dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, stwarza okazję do wymiany poglądów na temat zadań i problemów stojących przed turystyką w kontekście jej wpływu na sferę kultury, polityki i gospodarki.

- Województwo lubelskie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pokazało, że jest tu wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Doceniamy wysiłki miejscowości, które w wyjątkowy sposób prezentują ich kulturę, historię i atrakcje - rozpoczął obchody Światowego Dnia Turystyki wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

- Pragnę podziękować branży za wytrwałość i wolę walki w tym trudnym czasie. Otrzymaliśmy dane statystyczne za lipiec 2021 roku, z których wynika, że był lepszy nie tylko od poprzedniego roku, ale i okresu sprzed pandemii - podkreślał prezes POT Rafał Szlachta.

Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem "Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu". Pod takim też tytułem w Chełmie, gdzie w tym roku odbywają się uroczystości w naszym kraju, zorganizowano konferencję branżową z udziałem ekspertów, przedstawicieli regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, przedsiębiorców i organizacji branżowych. Dyskusje odbywały się w trzech blokach programowych: "Aktywność turystyczna rodzin z dziećmi – bon turystyczny jako narzędzie aktywizacji turystycznej, "Działania na rzecz zwiększenia dostępności turystyki dla osób z niepełnosprawnościami" oraz "Turystyka senioralna wyzwaniem na rynku turystycznym".

W pierwszym panelu wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, prezes Rafał Szlachta oraz zaproszeni eksperci debatowali o korzyściach płynących z programu Polski Bon Turystyczny. - Program wspiera rozwój turystyki rodzinnej. Świadczeniem objęto 7 mln dzieci, w tym 165 tys. dzieci z niepełnosprawnością - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jak wynika z badań POT, dzięki płatnościom bonami poprawiła się płynność finansowa co trzeciej badanej firmy, a ponad 99% przedsiębiorców chciałoby kontynuować udział w programie.

Podczas drugiej części konferencji w Chełmie przedstawiciele regionów przybliżyli, jak wyglądają działania na rzecz zwiększania dostępności turystyki dla osób z niepełnosprawnościami. Wymienili się także doświadczeniami oraz podzielili informacjami, z jakimi trudnościami zmagają się w tym procesie. W trzecim i ostatnim panelu dyskutanci pochylili się nad problematyką i specyfiką turystyki senioralnej. POT w trakcie tej części reprezentował ekspert w Departamencie Marketingu Jacek Janowski.

Obchody Światowego Dnia Turystyki w Chełmie zakończy uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną odznaki „Zasłużony dla turystyki”. Otrzymują je osoby, które budują system promocji turystyki w regionalnych, działają na jego rzecz w samorządach terytorialnych, tworzą miejsca pracy rozwijając firmy i przedsiębiorstwa w sektorze usług turystycznych, a także te, które w strukturach administracji i służbie dyplomatycznej przyczyniają się do rozwoju i promowania tego działu gospodarki.

Z okazji święta, wszystkim pracownikom branży turystycznej i osobom zaangażowanym w jej rozwój i promocję życzymy niegasnącej pasji, energii do działania, otwartości oraz samych zadowolonych klientów. Oby kolejne miesiące i lata były tylko lepsze! Turystom życzymy zaś wielu niezapomnianych i bezpiecznych podróży.

Organizatorem obchodów Światowego Dnia Turystyki 2021 jest Polska Organizacja Turystyczna wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Urzędem Miasta Chełm, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Lubelską Organizacją Turystyczną.

Do góry