en
en

Najpiękniejsze polskie banknoty w Dusznikach Zdroju

Prezes Polskiej Organizacji objął Honorowym Patronatem "Święto Papieru w Polsce", wydarzenie, które nie tylko pokazuje jedą z dziedzin sztuki współczesnej tzw. sztukę papieru ale także przypomina dzieje papieru i papiernictwa. W przepięknym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju – jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Europie mozna oglądać ciekawe wystawy a także własnoręcznie wykonać własny arkusz.

duszniki1Prezes Polskiej Organizacji objął Honorowym Patronatem "Święto Papieru w Polsce", wydarzenia, które nie tylko pokazuje jedną z dziedzin sztuki współczesnej tzw. sztukę papieru ale także przypomina dzieje papieru i papiernictwa. W przepięknym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju – jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Europie można oglądać ciekawe wystawy a także własnoręcznie wykonać własny arkusz.

"Święto Papieru w Polsce", które odbyło się w dniach 29-30 lipca br. otworzyło dwie nowe wystawy stałe oraz specjalnie zaprojektowaną salę warsztatową.

Pierwsza z wystaw przedstawia historię polskiego pieniądza papierowego od jego początków w 1794 r. aż do czasów współczesnych. W gablotach umieszczone zostały pierwsze polskie banknoty tzw. bilety skarbowe z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, na których widnieją ręcznie, atramentem nanoszone podpisy i numery. Z okresu międzywojnia zaprezentowana została m.in. „stuzłotówka”, przez wielu kolekcjonerów uznawana za najpiękniejszy polski banknot. Zaprojektował ją Józef Mehoffer, polski malarz z okresu Młodej Polski. Ma odwrocie banknotu widnieje dorodny dąb symbolizujący moc i wiecznotrwałość państwa polskiego.

Na ekspozycji znajduje się również okupacyjny „góral”, 500 zł z 1940, o którym śpiewano w Zakazanych piosenkach „Siekiera motyka, piłka, gwóźdź. Masz górala i me puść”, a także najnowszy banknot o nominale 500 złotych z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie.

Papierowa moneta „5 stuiverów z Lejdy” to kolejny dowód na to, że dusznicka ekspozycja prezentuje wyjątkowe „perełki”. To właśnie do jej wyprodukowania po raz pierwszy w Europie użyto papieru, a dokładnie tekturę pochodzącą z okładek katolickich ksiąg. Moneta pochodzi z okresu oblężenia protestanckiego miasta Lejda (Leyden/Niderlandy) przez reprezentujące katolicki obóz wojska hiszpańskie w 1573-1574 r.

Częścią wystawy jest „laboratorium” z urządzeniami do badania zabezpieczeń współczesnych banknotów m.in. z lampami ze światłem UV i podczerwienią oraz mikroskopem do oglądania mikrodruków. Ten sprzęt może wykorzystać każdy zwiedzający do obejrzenia zabezpieczeń własnych banknotów, niewidocznych gołym okiem. Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Druga z sal zaaranżowana została na potrzeby prezentacji specyficznej gałęzi sztuki współczesnej tzw. sztuki papieru. Pomieszczenie spełnia podwójną funkcję: opowiada o sztuce papieru (do jej prezentacji wykorzystano techniki multimedialne) i jednocześnie stwarza możliwość prezentacji wystaw czasowych. Niektóre z papierowych obiektów są dość kruche i delikatne. Aby je w pełni zaprezentować potrzebne jest również odpowiednie oświetlenie i gabloty. Wystawa „Polifonia”, którą zainaugurowano galerię wystaw czasowych, pokazuje jakie niezwykłe możliwości stwarza to wnętrze. 

 

 

Do góry