en
en

Międzynarodowy wyścig żaglowców z metą w Szczecinie

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami biznesu oraz kadry kierowniczej samorządu regionalnego i miast w obrębie Finlandii Południowozachodniej. Wydarzenie odbyło się 21 lipca br. z inicjatywy Konsula Honorowego RP w Turku Jariego Rastasa na s/v Dar Młodzieży. Na spotkaniu obecni byli także Radca Ambasady ds. Ekonomicznych Anna Pełka oraz  Ambasador Finlandii w Warszawie Hanna Lehtinen.

Okazją do spotkania był organizowany co roku Tall Ship Races, który gromadzi miłośników większych i mniejszych jednostek pływających pod żaglami w większych portach Europy.  Trasa tegorocznych regat przebiega pomiędzy Halmstad w Szwecji, Kotką i Turku w Finlandii oraz Kłajpedą na Litwie. Portem finałowym jest Szczecin - tam uczestnicy dopłyną 5 sierpnia i pozostaną do 8 sierpnia.

W wydarzeniach na rynku fińskim, tj. w Kotce - między 13 a 16 lipca 2017 oraz w Turku - między 20 a 23 lipca 2017, wziął udział Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej, przy aktywnym wsparciu Ambasady RP w Helsinkach. W każdym porcie zbudowano stoisko informacyjne, z szeroką gamą materiałów informacyjnych oraz tradycyjnych polskich smakołyków i drobnych pamiątek z naszego kraju a na ulicach miast pojawiły się ogłoszenia z wykorzystaniem wielkoformatowych nośników reklamowych, zachęcające do wizyty w Polsce.

Ponadto w Turku, do dotychczasowej polskiej reprezentacji ponad 15 polskich jednostek żaglowych, wśród których nie zabrakło S/V ”Pogoria”, S/V ”Fryderyk Chopin”, S/V ”Generał Zaruski”, S/V ”Zawisza Czarny”, czy S/V ”Kapitan Borhardt”, dołączył S/V ”Dar Młodzieży” pod dowództwem Kapitana Ireneusza Lewandowskiego. Tu właśnie, pod auspicjami Ambasady RP i Konsulatu Honorowego RP, odbył się szereg spotkań promocyjnych dla przedstawicieli miejscowego biznesu i mediów. Oprócz możliwości skosztowania tradycyjnej polskiej kuchni była to znakomita okazja do dyskusji o warunkach dalszej współpracy między regionem Południowozachodniej Finlandii a Województwami Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim.

Na tegorocznym Tall Ships Races zanotowano szacunkowo 544.000 odwiedzajacych przy 96 jednostkach pływajacych z 21 krajow. To jest rekord popularności tego wydarzenia w tym mieście. W ocenie  Małgorzaty Hudymy, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie, w obu fińskich portach, pomimo zmiennej pogody, publiczność dopisała a zainteresowanie Polską jako atrakcyjną destynacją turystyczną było duże, szczególnie w Turku, które od ponad 7 lat łączy z Gdańskiem bezpośrednie połączenie lotnicze, obsługiwane przez węgierskiego przewoźnika Wizzair.

Do góry