en
en
Kontakt

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej w belgijskim zamku

Przez całe lato, w oranżerii zamku Freyr, w pobliżu słynnego walońskiego miasteczka Dinant prezentowana jest wystawa fotograficzna zatytułowana „Dusza Zaklęta w Drewnie”, ukazująca walory zabytków architektury drewnianej Małopolski. Wystawa zrealizowana została przez Małopolską Organizację Turystyczną. 12 czerwca odbył się wernisaż wystawy, zorganizowany przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach współpracy z Przedstawicielstwem Małpolski w Brukseli, które w ten sposób zainaugurowało obchody 15-lecia swojej działalności w Brukseli. Partnerem wydarzenia była Ambasada RP w Królestwie Belgii.

Wernisaż był okazją aby zaanonsować plany podpisania porozumienia o zamkach bliźniaczych pomiędzy Freyr a małopolskim zamkiem w Nowym Wiśniczu, którego przedstawiciele – dyrektor zamku Piotr Jędrzejas oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska – z tej okazji przyjechali do Belgii. Projekt porozumienia koordynuje ZOPOT w Brukseli.

W wernisażu uczestniczyło wielu gości, między innymi mocno wspierający plany współpracy z Małopolską Gubernator Prowincji Namur, w ktrórej granicach znajduje się Zamek Freyr. Uroczystość, prowadzoną przez dyrektor ZOPOT Dominikę Szulc otworzyli, patronująca wernisażowi Markiza Le Duc de Lillers, prezes stowarzyszenia „Le Domaine de Freyr” oraz marszałek Małopolski Jacek Krupa, który przedstawił dokonania przedstawicielstwa Małopolski w Brukseli przez ostatnie 15 lat. Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski mówił o ważnej dla promocji Polski roli porozumienie między zamkami. Gubernator Prowincji Namur Denis Mathens podkreślił wagę współpracy pomiędzy Polską a Belgią w zakresie turystyki i kultury. Po wystawie oprowadziła gości Daria Głownia z MOT.
Spotkanie urzekło przybyłych wyjątkowym kadrem – wernisaż odbył się przy pięknej pogodzie, w ogrodach zamku Freyr, wśród kwitnących, 300-letnich drzewek pomarańczowych, w otoczeniu skalistych zboczy doliny rzeki Mozy. Uroku dodawały bukiety polnych kwiatów, dźwięki fortepianu i małopolskie dekoracje. W programie znalazł się czas na poczęstunek małopolskimi specjałami oraz zwiedzanie zamku Freyr, którego tajemnice przedstawiał Baron Axel Bonaert, potomek właścicieli obiektu oraz Anna Koszarska, restaurator dzieł sztuki, która w przeszłości odratowała wiele obrazów w zamku Freyr, zniszczonych powodzią.

Na pożegnanie goście obdarowani zostali broszurami i paczuszkami regionalnych krówek miodowych, dystrybuowanymi z Małopolskiego Kampera, zaparkowanego przy bramie wjazdowej do zamku, nad którą powiewała polska flaga. W drodze powrotnej do Polski, Małopolski Kamper uczestniczył w dwóch wydarzeniach, którym partneruje Polska Organizacja Turystyczna: spotkaniu Klubu Małopolanina w Brukseli w dniu 14 czerwca oraz w Dniach Hanzy w Holandii, gdzie ZOPOT w Amsterdamie wspiera finansowo i promocyjnie wystąpienia Gdańska i Krakowa.
Wernisaż był tematem publikacji w Polskim Radiu i specjalnego programu w belgisjkiej telewizji MAtélé. O wydarzeniu pisały też lokalne dzienniki i pisma branżowe.

Wystawę „Dusza Zaklęta w Drewnie” będzie można zwiedzać do 20 września br. Jej uzupełnieniem jest diaporama prezentująca zabytki Krakowa i regionu oraz stoisko z wydawnictwami Polskiej Organizacji Turystycznej. Zamek odwiedza w sezonie 15 tysięcy osób.

Organizatorzy i partnerzy wernisażu i wystawy: Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej, Małopolska Organizacja Turystyczna, Przedstawicielstwo Małopolski w Brukseli, Ambasada RP, stowarzyszenie Le Domaine de Freyr.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce powstał w 2001 roku. Obejmuje ponad 250 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory, z czego osiem obiektów znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO

Do góry