en
en

Katowice gospodarzem kongresu WADA w 2019 roku

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach w  dn. 5-7  listopada 2019 roku stanie się światowym centrum antydopingu. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podjęła decyzję, że to właśnie w tym mieście odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa.

wada.jpg

15 listopada br. w Seulu została podpisana umowa na organizację w Polsce Światowej Konferencji Antydopingowej. Dokument w imieniu naszego kraju sygnował Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, który uczestniczy w posiedzeniu Komitetu Wykonawczego WADA w stolicy Korei Południowej.

Decyzja o przyznaniu Katowicom organizacji wydarzenia zapadła w maju br. Będzie to piąta edycja cyklicznej, odbywającej się obecnie co 6 lat, konferencji. Gospodarzami poprzednich były: Lozanna, Kopenhaga, Madryt i Johannesburg. Inicjatorem zorganizowania jej w Polsce był minister Bańka.

– To niezwykle ważne wydarzenie dla Polski i całego środowiska sportowego na świecie. Podczas konferencji zapadną kluczowe decyzje przesądzające o globalnym kierunku walki z dopingiem – podkreśla minister.

Światowa Konferencja Antydopingowa jest organizowana przez WADA. WADA to niezależna fundacja utworzona pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 1999 roku w Lozannie. Jej głównym celem jest koordynacja działań przeciwko zażywaniu zabronionych środków chemicznych przez sportowców. W 2001 roku organizacja przeniosła swoją główną siedzibę do Montrealu.

Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział około 2 000 przedstawicieli wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę z dopingiem w sporcie. Podczas Konferencji w Katowicach zostaną m.in. wybrane nowe władze WADA oraz zatwierdzone zmiany w  Światowym Kodeksie Antydopingowym. Przyjęty zostanie także nowy standard międzynarodowy WADA w dziedzinie edukacji i informacji.

- Cieszymy się, iż Katowice w zdecydowany sposób budują swój wizerunek miasta jako miejsca ważnych spotkań i wydarzeń, w październiku tego roku stolica Górnego Śląska była współgospodarzem VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Targów Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo). Z kolei w przyszłym roku zostanie zorganizowana 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – COP 24. Organizatorzy przewidują udział blisko osiemnastu tysięcy delegatów z całego świata a na organizacji tego wydarzenia zyska cała Polska – powiedziała Aneta Książek, Główny Specjalista ds. Konferencji, Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do góry