en
en
Kontakt

Jak z bajki! Konferencja "Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona" na Zamku w Mosznej

Po wakacyjnej przerwie Polska Organizacja Turystyczna powróciła do cyklu konferencji "Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona". W bajkowym anturażu zachwycającego swym urokiem i historią Zamku w Mosznej w województwie opolskim odbyło się trzecie wydarzenie w ramach 2-letniego projektu realizowanego we współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi. Była to jednocześnie okazja do świętowania 20-lecia powstania Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

moszna_konfa-1170.JPG

Prowadzona przez Agnieszkę Okupniak z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i wicedyrektora Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT Jacka Janowskiego konferencja "Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona" na Zamku Moszna rozpoczęła się od przemówień powitalnych prezesa OROT Stanisława Rakoczego i dyrektora Piotra Mielca.

Część merytoryczną rozpoczął dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze Pavel Trojan, który przybliżył zgromadzonym w reprezentacyjnej sali opolskiego zamku preferencje turystyczne Czechów i Słowaków.

- Opolskie jest dobrze znane turystom z Czech. Co więcej, Zamek w Mosznej stanowi ścisłą czołówkę najwyżej ocenianych i lubianych przez nich zamków w Polsce - mówił podczas konferencji szef praskiego ośrodka POT.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wydarzeń z cyklu nie mogło zabraknąć ekspertów od sztucznej inteligencji, innowacji, zrównoważonego rozwoju oraz zielonej turystyki. Adam Mikołajczyk przedstawił możliwości, jakie dają najnowsze technologie w branży turystycznej, a dokładniej na gruncie województwa opolskiego. Anula Galewska z kolei dokonała przeglądu realizacji zasad zrównoważonego rozwoju na terenie Opolszczyzny, a także przedstawiła propozycje wdrożenia kolejnych zmian na rzecz dbałości o turystykę i środowisko.

W podróż w czasie między momentem powstania OROT a planami na najbliższe lata zabrali audytorium przedstawiciele województwa opolskiego. Wicedyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Bartosz Ostrowski zaprezentował płaszczyzny oraz owoce współpracy samorządu z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną, a także atrakcje turystyczne oferowane przez region. "Rola Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w systemie promocji turystycznej regionu" to temat prezentacji dyrektora OROT Piotra Mielca ukazującej, jak przy wspólnej pracy dobrze zorganizowanej grupy podmiotów można promować region. Jeszcze przed przerwą na scenie pojawili się pierwszy prezes OROT Krzysztof Kulikowski, a następnie prezes PTTK w Zawadzkiem Alfred Feliks, który złożył podziękowania i pamiątkowy puchar na ręce Agnieszki Okupniak.

Opowieść prezesa Tomasza Ganczarka o historii, metamorfozie i budowaniu marki Zamku Moszna otworzyła kolejną część spotkania na Opolszczyźnie. Innowacyjne i edukacyjne działania Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przybliżył gościom jego dyrektor dr Jarosław Wasik. Ostatnim punktem przed debatą była prezentacja o najciekawszych miejscach regionu przedstawiona przez Inspirujące Pierniki - Anna i Łukasz Piernikarczyk, autorzy portalu "Polskie Szlaki".

Podsumowanie wydarzenia w województwie opolskim stanowiła debata "Jak zaprogramować rozwój turystyki zrównoważonej w regionie. Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej destynacji turystycznych w województwie opolskim" z udziałem wicedyrektora Departamentu Wsparcia i Rozwoju Turystyki Jacka Janowskiego, dyrektora Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Piotra Mielca, dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Agnieszki Żurakowskiej, prezesa Zarządu Biura Podróży Almatur - Opole Czesława Chorosia, prezesa Zarządu Moszna Zamek sp. z o.o. Tomasza Ganczarka, wicedyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Bartosza Ostrowskiego oraz ekspertki Travindy Anuli Galewskiej.

Do góry