en
en

Inauguracja 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

2. lipca 2017 roku, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Krakowie uroczyście zainaugurowano 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ceremonii udział wzięli m. in. Prezydent RP Andrzej Duda, Dyrektor Generalna UNESCO Irina Bokova, a także Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.

Polska po raz pierwszy jest gospodarzem tego typu wydarzenia. Udział w prestiżowej sesji Komitetu bierze kilka tysięcy delegatów z ponad 140 krajów całego świata. Za organizację i koordynację 41. sesji odpowiedzialne jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Podczas trwających do 12 lipca obrad delegaci z całego świata decydować będą, które z 34 zgłoszonych miejsc znajdą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskim kandydatem jest zabytkowa kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa są 1052 dobra ze 165 państw. W Krakowie omówione zostaną także obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Zapraszamy do obejrzenia spotu produkcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa i TVP, promującego 41. sesję, w którym zobaczyć można polskie zabytki dotychczas wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Do pobrania: World Heritage in Poland

Szczegółowe informacje dotyczące 41. sesji dostępne są na stronie wydarzenia: www.41whckrakow2017.pl Obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa będą transmitowane na żywo online na stronie UNESCO: http://whc.unesco.org/en

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Do góry