en
en

Erik Kuipers z magazynu Esquire „Przyjacielem Polski 2017” w Holandii

Już po raz czwarty Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie ogłosił laureata dorocznej nagrody „Vriend van Polen”. Tytuł przyznawany jest dziennikarzowi, który w sposób szczególny wyróżnił się opisując walory turystyczne Polski.

nagroda_przyjaciel_polski_2017_amsterdam.jpg

Tegorocznym laureatem nagrody został redaktor naczelny niderlandzkiej edycji Esquire – Erik Kuipers. – Nasza decyzja była jednogłośna. Redaktor Kuipers tylko w tym roku napisał 3 duże artykuły o polskich miastach – Krakowie, Warszawie i Gdańsku.  Jego unikalne spojrzenie na naszą ojczyznę połączone z fantastycznymi fotografiami również było nie bez wpływu na taką decyzję – uzasadniał w imieniu ZOPOT Amsterdam jego wicedyrektor Andrzej Pawluszek. 

Odbierając nagrodę – symboliczną plakietkę oraz voucher na przelot do Polski z pobytem weekendowym – Erik Kuipers dziękował za wyróżnienie i podkreślał, że teraz przyjaźń z Polską ma oficjalnie „na piśmie”.

W uroczystej ceremonii wręczenia nagrody, zorganizowanej na łodzi pływającej po amsterdamskich kanałach, uczestniczyli m.in. honorowy konsul RP w Utrechcie Otto van Veen, redaktor naczelny National Geographic Traveler Paul Römer, redaktor naczelny Business Traveler Tijn Kramer, redaktorzy dzienników Metro, De Volkskrant, a także dziennikarze prasy branżowej, blogerzy i przedstawiciele branży turystycznej.

Spotkanie było również okazją do podsumowania działalności ZOPOT Amsterdam w 2017 r. – To był bardzo dobry rok dla naszego ośrodka – podkreślała Dominika Szulc, dyrektor ZOPOT w Amsterdamie i Brukseli. – Coraz więcej Holendrów odwiedza Polskę, uruchamiane są nowe połączenia lotnicze, ukazuje się więcej publikacji o naszym kraju. Zarówno statystyki GUS jak i MSiT potwierdzają optymizm dyrektor Szulc. Liczba Holendrów odpoczywających w Polsce rośnie nieprzerwanie od kilku lat. W 2016 r. przeszło 480 tys. Holendrów odwiedziło Polskę.

Laureaci nagrody „Przyjaciel Polski – Vriend van Polen”:

- 2017 Erik Kuipers, Esquire

- 2016 Kees Verplanke, Consumentenbond

- 2015 Iris Hermans, METRO

- 2014 Hans Bouman, De Volkskrane & REIZEN Magazine

Do góry