en
en
Kontakt

Dzień Polski – wielkie święto sportu, kultury i turystyki

30 czerwca w Centrum Olimpijskim PKOl, na tradycyjnym Dniu Polskim spotkali się członkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Gościem honorowym wieczoru był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Współorganizatorem wydarzenia została Polska Organizacja Turystyczna.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, prezes POT Rafał Szlachta i prezydent RP Andrzej Duda

Dzień Polski to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbiety Pendereckiej. Od 2012 r.  wydarzenie towarzyszy igrzyskom olimpijskim. W tym roku do organizatorów i partnerów święta dołączyła Polska Organizacja Turystyczna.

– Igrzyska to nie tylko spotkanie sportowców. To spotkanie cywilizacyjne, to zawsze spotkanie kultur, to także okazja do spotkania ludzi kultury – przemawiał Prezydent Andrzej Duda. – Dziękuję Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, dziękuję Polskiej Organizacji Turystycznej, dziękuję wreszcie Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena. Wszystkie te organizacje wspierają młodych: sport, turystykę czy wreszcie artystów – muzykę. To właśnie łączy się także w idei olimpijskiej, gdzie przecież miłość do sportu spotyka się z miłością do sztuki, do muzyki, a także z miłością do środowiska, z którym turystyka jest tak bardzo mocno związana – kontynuował Prezydent.

Ideą Dnia Polskiego jest właśnie pokazywanie więzi sportu ze sztuką. Tradycyjnie Dzień Polski organizowany jest w miastach goszczących igrzyska olimpijskie. Jednak ze względu na pandemię święto nie mogło odbyć się w Tokio, dlatego zdecydowano się na organizację kameralnego wydarzenia w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Dniu Polskiemu zawsze towarzyszą koncerty utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów – między innymi Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Jerzego Kilara. W tym roku koncert fortepianowy e-moll op. 11 (wersja kameralna) w kompozycji Fryderyka Chopina zagrała Aleksandra Świgut – laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Towarzyszyli jej: Maria Machowska (I skrzypce), Ada Dobrowolska (II skrzypce), Grzegorz Groblewski (altówka), Aleksandra Ohar-Sprawka (wiolonczela) oraz Tomasz Januchta (kontrabas).

– Więzi sportu ze sztuką widoczne były już podczas antycznych igrzysk olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszącym igrzyskom w latach 1912-1948. Cieszę się, że „Dzień Polski”, organizowany przez Polski Komitet Olimpijski, pielęgnuje tradycję łączenia kultury i sportu promując przy tym nasz kraj, naszą kulturę i tożsamość narodową – powiedziała Minister Anna Krupka. Minister odczytała również list Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. List gratulacyjny do wszystkich uczestników skierował także Premier Mateusz Morawiecki.

Na uroczystości obecni byli także Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Japonii w Polsce Pan Miyajima Akio, natomiast online połączył się z gośćmi Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii Pan Paweł Milewski.

Dzień Polski niezmiennie stanowi wspaniałą okazję do promocji kultury polskiej i do promocji Polski w świecie. – Mamy nadzieję na rozwój współpracy w trzech dziedzinach: sporcie, turystyce, kulturze. Te obszary, budując mosty pokazują, w jak wspaniałym miejscu żyjemy i właśnie tego nam obecnie potrzeba. Razem zyskamy więcej. Jako Polska Organizacja Turystyczna promujemy Ojczyznę na świecie, a dzięki naszym najlepszym ambasadorom – sportowcom – docieramy do najdalszych zakątków globu. Zawodnicy sięgają po medale, a my z ogromnym zaszczytem i radością słuchamy Mazurka Dąbrowskiego. Zawodnikom życzę wszystkiego najlepszego na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jesteśmy z Was dumni, mocno trzymamy kciuki i będziemy Wam kibicować z całego serca – mówił podczas Dnia Polskiego Prezes POT Rafał Szlachta.

Do góry