en
en

Dzień Polski w Mińsku

Przez całą sobotę 15 czerwca w centrum stolicy Białorusi panował polski klimat, a tysiące Białorusinów mogło być bliżej polskiej kultury. Organizatorami wydarzenia byli Polska Organizacja Turystyczna, Ambasada RP i Instytut Polski w Mińsku we współpracy z władzami białoruskiej stolicy.

dzienpolski.jpg

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Ambasador RP w Republice Białorusi Artur Michalski.

– Myślę, że to ważne, by Polacy i Białorusini znów się poznali. Mam wrażenie, że choć mieszkamy obok siebie, z wielu znanych nam przyczyn, nie zdążyliśmy się jeszcze poznać – podkreślił ambasador. 

Wśród atrakcji estradowych zaproponowanych przez organizatorów były między innymi występy zespołów śpiewu i tańca polskiej mniejszości na Białorusi, koncert zespołu szczuczyńskiego centrum kultury, który zaprezentował najbardziej znane piosenki Czesława Niemena, występ krakowskiego teatru ulicznego „Scena Kalejdoskop”, który zaprezentował spektakl „Serce Don Juana w ogniu” czy koncert zespołu Golden Life.

Z okazji 200-lecia narodzin Stanisława Moniuszki, który urodził się we wsi Ubiel 50 km pod Mińskiem, orkiestra symfoniczna Capella Academia, chór Republiki Białoruś oraz soliści Teatru Wielkiego Białorusi pod dyrekcją Alaksieja Frałoua wykonali także najsłynniejsze utwory kompozytora.

Podczas festiwalu można było zobaczyć kilka wystaw, m.in. zatytułowaną „15 lat Polski w Unii Europejskiej”, „Sport w polskim plakacie” „Wystawę Polskiej Akcji Humanitarnej” oraz wystawę fotograficzną przygotowaną przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Moskwie pt. „Polska. Tu witają Was z radością!”;

Podczas wydarzenia odbyło się również spotkanie autorskie z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim, a z atrakcjami turystycznymi naszego kraju można było się zapoznać na stoiskach regionalnych organizacji turystycznych z województw podlaskiego i lubelskiego oraz na stoisku Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Moskwie.

Festiwal zakończył się o godzinie 23 pokazem sztucznych ogni.

 

 

Do góry