en
en
Kontakt

Co trzeci Polak planuje zimowy wyjazd. Większość w kraju - wyniki badania POT

W sezonie zimowym 2022/2023 wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem planuje 35% Polaków w wieku 18 i więcej lat. Kiedy po raz ostatni przed pandemią – pod koniec listopada 2019 - realizowaliśmy podobne badanie, wyjazd w sezonie zimowym 2019/2020 deklarował co czwarty Polak. Również dobrą wiadomością jest, że większość osób (ponad 60%) chce wyjechać (raz lub więcej razy) w kraju, a 6% wyjedzie zarówno w kraju jak i za granicę. Równocześnie celem głównego wyjazdu zimowego dla prawie 70% wyjeżdżających jest Polska.

Okolice Morskiego Oka

Plany wyjazdowe Polaków, którzy w znacznej części deklarują, że zimowy wypoczynek odbędą w Polsce to impuls dla wciąż odradzającej się turystyki krajowej. Duże znaczenie w doborze miejsc wypoczynku właśnie w naszym kraju miała możliwość skorzystania przez rodziny z dziećmi z przysługujących im świadczeń z Polskiego Bonu Turystycznego. Statystyki prowadzone przez ZUS, a także fakt, że sześć na dziesięć osób z szerokiego grona, które zadeklarowały pobyt zimowy w Polsce, spędzi go w górach pokazują jakim zainteresowaniem i jak bogatą ofertą turystyczną cieszą się regiony górskie. Ferie zimowe to doskonała okazja do korzystania ze wsparcia ze świadczeń, ale także przekonania tych z Państwa, którzy jeszcze nie wygenerowali lub nie skorzystali z bonu do wypoczynku wspartego programem PBT – do czego gorąco zachęcam  mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Najbardziej popularnym terminem wyjazdu są ferie szkolne (41% wskazań). Mniej więcej co piąty respondent planuje wyjechać w okresie świąteczno-noworocznym, a 28% w innym terminie zimowym. Najwięcej (37%) planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko 2-3 dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą na dłużej – na od 8 do 14 dni. Równocześnie aż 16% wyjeżdżających deklaruje, że wyjedzie na dłużej niż dwa tygodnie. Wyjazdy krajowe będą przeciętnie nieco dłuższe od wyjazdów zagranicznych (średnia długość wyjazdu krajowego wyniesie 3,3, a zagranicznego – 3,8 dnia).

Przeprowadzane okresowo badania planów wyjazdowych Polaków pozwalają nam dokładnie dopasować prowadzone działania promocyjne do aktualnych trendów, zwyczajów oraz nastrojów turystów. W tym wyjątkowym czasie nasze zimowe ośrodki, które są konkurencyjne wobec znanych zachodnich kurortów, przyciągają miłośników białego szaleństwa przyznał Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Do góry