en
en
Kontakt

Certyfikacja Podmiotów Turystycznych gwarancją bezpiecznego, rodzinnego wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym

Rośnie liczba obiektów dostosowanych do turystyki rodzinnej i dbających o bezpieczeństwo podróżnych. Ponad 2,5 tys. przedsiębiorców ubiega się o Certyfikat Dobrych Praktyk przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną.

Baner programu Certyfikacji Podmiotów Turystycznych

Celem projektu Certyfikacja Podmiotów Turystycznych jest wyróżnienie i promowanie obiektów oraz organizatorów turystyki, świadczących usługi na wysokim poziomie, dbających o bezpieczeństwo podróżnych, dostosowujących swoją ofertę do potrzeb turystyki rodzinnej i osób z niepełnosprawnościami. 

Projekt skierowany jest do podmiotów turystycznych zarejestrowanych w programie Polski Bon Turystyczny, oferujących miejsca noclegowe, organizatorów turystyki oraz organizacji pożytku publicznego. Od początku trwania projektu zgłosiło się do niego ponad 2,5 tysiąca podmiotów, a przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej odwiedzili blisko 500 miejscowości w 16 województwach, aby podczas wizyt monitoringowych dokonać weryfikacji podmiotów i stosowanych przez nie dobrych praktyk. 

Liderzy certyfikacji

Największym zainteresowaniem projekt cieszył się w woj. małopolskim, w którym przystąpiła do niego aż 1/5 wszystkich podmiotów przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym. W czołówce województw z największą liczbą zgłoszonych podmiotów znalazły się również woj. pomorskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, śląskie i lubelskie. To tam turyści znajdą najwięcej obiektów dostosowanych do turystyki rodzinnej i zapewniających gościom, i personelowi najwyższe standardy bezpieczeństwa. Łącznie w całej Polsce potwierdzonym Certyfikatem Dobrych Praktyk może pochwalić się już niemal 1300 obiektów, ale ich liczba będzie nadal rosła – wizyty monitoringowe odbywają się aż do końca listopada.

Mapa wyróżnionych certyfikatem obiektów dostępna jest na stronie Polskiego Bonu Turystycznego oraz stronie projektu Certyfikat Dobrych Praktyk.

Bezpiecznie i bez barier

Niemal 100% zgłoszonych podmiotów posiada udogodnienia lub specjalną ofertę skierowaną do dzieci i ich opiekunów, a blisko 50% deklaruje także możliwość przyjmowania gości z niepełnosprawnościami. Wśród udogodnień umożliwiających wypoczynek gości z dysfunkcjami znalazły się m.in. w pełni przystosowane pokoje i łazienki, swobodny dostęp do sali restauracyjnej, obniżona lada recepcyjna, windy, podjazdy, brak barier architektonicznych oraz oferta atrakcji dostosowanych do potrzeb tej grupy beneficjentów. Warto podkreślić, że coraz częściej są one standardem nie tylko w dużych obiektach hotelarskich, ale także kwaterach prywatnych czy apartamentach. Uprawnionych do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego jest ponad 172 tysiące dzieci z niepełnosprawnościami, dla których dostępność odpowiedniej oferty i infrastruktury jest szansą na pełne korzystanie z aktywności turystycznej.

Dobre praktyki

Przedsiębiorcy biorący udział w projekcie otrzymują prawo do posługiwania się logo certyfikatu, aby móc promować swoje usługi i pomóc gościom rozpoznać miejsca oferujące bezpieczny, rodzinny wypoczynek. Po zakończeniu projektu wydany zostanie Katalog Dobrych Praktyk i certyfikowanych obiektów – zestaw wypracowanych narzędzi, praktyk i standardów bezpiecznego wypoczynku, który będzie służyć jako wzór do stworzenia wspólnych zasad dla całej branży i poszerzania bazy przyjaznych i bezpiecznych obiektów w całej Polsce.

Do góry