en
en

Brytyjscy touroperatorzy w podróży po Pomorzu

W pierwszej połowie września grupa touroperatorów i agentów z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szkocji uczestniczyła w podróży studyjnej po Pomorzu.

fam_londyn2018.jpg

Po intensywnym okresie mody na radosne weekendowe wypady w gronie przyjaciół do Krakowa, bardziej wymagająca grupa turystów z Wysp Brytyjskich wykazuje  zainteresowanie formami spędzania czasu w Polsce również poza dużymi miastami. Przeprowadzona przez londyński ośrodek POT ankieta wśród pracowników biur podróży i agentów potwierdziła, że szybko rośnie grupa klientów, którzy są zwolennikami wypoczynku na terenach wiejskich oraz oczekują ofert z zakresu slow tourism. Zgodnie z oczekiwaniami brytyjskiej branży, podróż studyjna zorganizowana przez ośrodek POT w Londynie, tematycznie związana była z promocją turystyki wiejskiej.

Przedstawiciele biur podróży, zaproszeni przez Polską Organizacje Turystyczną do odbycia pomorskiego fam trip, reprezentowali wiodące na rynku brytyjskim przedsiębiorstwa: Regent Holidays, The Natural Travel Collection, Not Just Travel i Wild Rhino Adventures z Wielkiej Brytanii, oddział szkocki Thomas Cook oraz Barrhead Travel z Irlandii.

W programie pierwszej wizyty touroperatorów z Wysp Brytyjskich w Polsce były wizyty w wybranych gospodarstwach agroturystycznych regionu pomorskiego. W opracowaniu przebiegu trasy i realizacji przebiegu study tour z ośrodkiem londyńskim POT współpracował doświadczony zespół Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Szlak wiódł głównie przez rejon Kaszub. Na całej trasie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się nie tylko z atrakcjami turystycznymi, ale również z ofertą noclegową. Zarówno typowo agroturystyczną, jak i  hotelową. W zagrodzie w Lipuszu, pod okiem Karoli Bober, zdobywali umiejętność wypieku pełnoziarnistego chleba; w Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich poznawali tajniki malowania na szkle; w fabryce Necla brali udział w warsztatach garncarskich; podziwiali lasy Poraju podczas przejażdżki wagonetką zaprzężoną w parę koni; poznawali uroki rejsu pod żaglami, a także pieszych wycieczek po okolicy, grzybobrania i podglądania mieszkańców leśnych ostępów w ich naturalnym środowisku. Elementem programu podróży było również sklasyfikowanie standardu agroturystycznej bazy noclegowej oraz, dla równowagi od wrażeń atrakcji kaszubskiej wsi, city break  w Gdańsku i propozycje wypoczynku w sopockim nadbałtyckim kurorcie.

Uczestnicy kaszubskiego study tour przebywali w Polsce po raz pierwszy. Opuszczając nasz kraj, wyrazili przekonanie, że firmy, które reprezentują wprowadzą propozycje wyjazdów na Pomorze do swoich katalogów. Dobre doświadczenia  pierwszej podróży wykorzystane będą przez ośrodek POT w Londynie do organizacji kolejnych. Najbliższa zaplanowana została w październiku. W programie, prezentacja turystycznych walorów Małopolski.

Do góry