en
en
Kontakt

60 lat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej

60leciepsit_gala_1170.JPG

Obchody jubileuszu 60-lecia Polskiego Systemu Informacji Turystycznej poprzedziło posiedzenie Zarządu Forum Informacji Turystycznej w Hotelu Mercure w Lubline. Główną osią spotkania przedstawicieli FIT z delegatami POT były przygotowania do święta Informacji Turystycznej w Polsce zaplanowanego na 7-8 grudnia 2023 roku. Reprezentanci zespołu konsultacyjno-doradczego Polskiej Organizacji Turystycznej - przewodnicząca Joanna Liberadzka-Duras oraz wiceprzewodniczący Marcin Pałach - wzięli również udział w posiedzeniu Rady POT, podczas którego przedstawili informację na temat funkcjonowania PSIT.

Oficjalnie święto rodzimego systemu IT prowadzone przez wicedyrektora Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT Jacka Janowskiego oraz przewodniczącą FIT Joannę Liberadzką-Duras rozpoczęło się od konferencji naukowo-branżowej, którą zainaugurowali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, wiceprezydent Miasta Lublin Mariusz Banach oraz prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Artur Domański. Część merytoryczna rozpoczęła się od mocnego naukowego akcentu, bowiem profesor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej dr Bartłomiej Walas zaprezentował diagnozę Biur Informacji Turystycznej, zaś profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik przedstawiła funkcjonowanie Informacji Turystycznej województwie lubelskim w latach 2011-2022. Na zakończenie tej sesji o wynikach 474 audytów przeprowadzanych w Punktach i Centrach Informacji Turystycznej oraz wnioskach z nich płynących opowiedziała wicedyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju POT Joanna Węglarczyk.

Po części naukowej przyszedł czas na część branżową. Główną rolę tego fragmentu obchodów jubileuszu 60-lecia Polskiego Systemu Informacji Turystycznej odegrali ludzie tworzący go z pasją i zaangażowaniem, a mianowicie przedstawiciele Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu, Punktu Informacji Turystycznej w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, Punktu Informacji Turystycznej halo! Rybnik, Tarnowskiego Centrum Informacji oraz Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Udowodnili tym samym, iż miejsca obsługi turystów oferują naprawdę szeroki wachlarz jakościowych usług i w znaczący sposób różnią się od tradycyjnego modelu sprzed wielu lat. Po krótkiej przerwie na scenie pojawili się przewodnicząca Forum Informacji Turystycznej Joanna Liberadzka-Duras oraz wiceprzewodniczący FIT Marcin Pałach, by przybliżyć zgromadzonym rolę współpracy i integracji w działaniach Forum Informacji Turystycznej. Punktem kulminacyjnym konferencji naukowo-branżowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym była debata moderowana przez prezesa Sopockiej Organizacji Turystycznej Bartłomieja Barskiego. Udział w ożywionej dyskusji na temat wizji, wyzwań, problemów i kierunków rozwoju Informacji Turystycznej w Polsce w perspektywie 2030 roku wzięli prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej Marcin Pałach, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Artur Domański, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie Sylwia Mytnik, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Białej Podlaskiej Małgorzata Rafał oraz dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji Leszek Woźniak.

Wieczorna gala była momentem pełnym refleksji, jak również nostalgiczną podróżą przez minione dekady. Uroczystość rozpoczęła się materiałami filmowymi, które w doskonały sposób pokazywały drogę i ewolucję Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Zgromadzonych gości powitali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke oraz wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, który w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego i swoim złożył na ręce przedmówcy okolicznościową tablicę, a także gratulacje za działalność na rzecz promocji i rozwoju polskiej turystyki. Po inauguracji nastąpił wyjątkowy moment dla osób zasłużonych dla rozwoju systemu informacji turystycznej w Polsce, a mianowicie wręczenie pamiątkowych statuetek przez prezesa POT.

Zasłużeni dla rozwoju systemu informacji turystycznej w Polsce:

 • Barbara Tekieli
 • Henryk Stefanek
 • Jan Paweł Piotrowski
 • Ryszard Bonisławski
 • Bożena Kawałek
 • Robert Kempa
 • Piotr Kończewski
 • Dorota Lachowska
 • Irmina Lewoszewska
 • Joanna Liberadzka- Duras
 • Daniel Lisak
 • Katarzyna Mazanowicz-Heinze
 • Sylwia Mytnik
 • Robert Nieroda 
 • Marcin Pałach
 • Małgorzata Rafał
 • Agnieszka Sikorska
 • Stanisław Turski
 • Małgorzata Wilk – Grzywna
 • Szymon Wiśniewski
 • Leszek Woźniak
 • Robert Wróbel

O odpowiednią oprawę swoimi zachwycającymi występami zadbali artyści Nowego Cyrku z Fundacji Sztukmistrze. Warto podkreślić, że Carnaval Sztukmistrzów posiada Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT. Wieczorna uroczystość była także odpowiednim momentem do podziękowania kadrom Informacji Turystycznej w Polsce, które tworzą pełni pasji i zaangażowania ludzie, co uczyniła prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych Małgorzata Wilk-Grzywna.

Nazajutrz kadry Polskiego Systemu Informacji Turystycznej wzięły udział w szkoleniu "Sztuka Podróży w Erze Digital Marketingu. Skuteczne Metody Promocji Kultury i Turystyki. TOP 10 w komunikacji branży turystycznej” prowadzonym przez Dorotę Woźniczkę z firmy Tigers, po którym udały się na zwiedzanie miasta-gospodarza - Lublina, by nie tylko zapoznać się z ofertą turystyczną i atrakcjami miasta, ale również poznać czterogwiazdkowy Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz Centrum Inspiracji Turystycznej.

Wydarzenie zostało zorganizowane na podstawie porozumienia POT we współpracy z LROT, które koordynowała sekretarz Forum Informacji Turystycznej Liliana Topolnicka-Waszczuk z Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT.

Przeczytaj broszurę - "60 lat Informacji Turystycznej w Polsce" wyd. 2023, Wiadomości Turystyczne, online

Do góry