en
en

100 tysięcy turystów krajowych skorzysta z akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”

Podczas spotkania z mediami Minister Sportu i Turystyki podziękował hotelom, pensjonatom, gospodarstwom agroturystycznym i innym podmiotom, które zgłosiły się do tegorocznej edycji "Polska zobacz więdej. Weekend za pół ceny" i wyraził przekonanie, że akcja może stać się turystyczną tradycją. - Głównym założeniem akcji w skali całego kraju jest przede wszystkim zainteresowaniem Polaków wypoczynkiem w kraju w tzw. sezonie niskim - powiedział minister Bańka.

Ogólnopolska akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. Projekt jest skierowany do branży turystycznej i gestorów atrakcji turystycznych oraz do turystów indywidualnych, którzy w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 r. mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych zniżek w wysokości -50%.

Rok temu w akcji wzięło udział 400 podmiotów i 60 tysięcy turystów skorzystało z oferty, obecnie zgłosiło się 450 przedsiębiorców oferujących usługi turystyczne i okołoturystyczne, a organizatorzy akcji liczą, że liczba turystów, którzy wykorzystają zniżkę w roku bieżącym wyniesie około 100 tysięcy.

Głównym celem akcji jaki sobie stawiają organizatorzy to ożywienie krajowego ruchu turystycznego i zwiększenie wpływu turystyki na dynamikę rozwoju gospodarki. W 2015 roku udział gospodarki turystycznej w PKB wyniósł 5,6 % (w 2014 – 5,1%). Rozwojowi turystyce w Polsce ma sprzyjać wydłużenie sezonu, zwiększenie zainteresowania wyjazdami weekendowymi, w szczególności w tzw. sezonie niskim oraz wzmocnienie promocji oferty turystycznej wśród turystów krajowych. Dodatkowo skierowanie akcji do branży turystycznej w całej Polsce kieruje ruch turystyczny także do mniej znanych miejscowości turystycznych. Marek Olszewski Prezes POT podkreślił, że dzięki akcji wiele osób może dowiedzieć się o stale rosnącej skali atrakcji turystycznych w Polsce, które powstają przy współpracy lokalnych, regionalnych organizacji turystycznych, różnych podmiotów gospodarczych, kompleksów wypoczynkowych czy hotelarskich. Zdaniem prezesa Olszewskiego Polacy pokazali, że mają niesamowitą inicjatywę i przedsiębiorczość i w realatywnie krótkim czasie powstało w Polsce wiele przedsięwzięć, którymi możemy się pochwalić. W ocenie Marka Olszewskiego wyprzedziliśmy wiele krajów pod względem liczby wyjątkowych, atrakcyjnych  produktów turystycznych.

Do wspólnej promocji polskiej turystyki zostają włączeni przedsiębiorcy turystyczni, którzy widzą walor promocyjny akcji i jej ogólnokrajowy wymiar. Jednocześnie przyciągają turystów do korzystania z ich usług. Wiadomo, że zadowolony klient chętnie wraca do miejsc, które zyskały jego uznanie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku krótkich i często też spontanicznych wyjazdów. Gdy nie mamy zbyt dużo czasu na planowanie, wybieramy sprawdzone i rekomendowane przez znajomych miejsca. – Niewątpliwie korzyścią dla branży jest wspólna zintegrowana promocja przygotowana i zrealizowana przez instytucje zarządzające turystyką w Polsce jak Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną – mówi Michał Nykowski, lider projektu. – Nie można pominąć również Regionalnych Organizacji Turystycznych, które aktywnie wspierają nasze działania angażując się na każdym etapie – dodaje Michał Nykowski.

Akcja „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” ma także zachęcić Polaków do aktywnego spędzania wolnego czasu i zwiedzania Polski, poznawania jej turystycznego potencjału. Możliwość skorzystania ze zniżki jest skuteczną zachętą, bo jak wynika z badań w 2015 roku główną przyczyną nieuczestniczenia Polaków w wyjazdach turystycznych były powody finansowe (34,8%). Często jednak brak aktywności wynika z niewiedzy o bogatych zasobach turystycznego własnego regionu i okolic.

17 marca rozpoczyna się promocja usług w ramach pierwszego w tym roku turystycznego weekendu ze zniżką. Przede wszystkim działania w internecie, social mediach, w szczególności na FB „Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny”, z wykorzystaniem kanału YouTube PolandTravel.

Organizatorzy akcji chcą, aby propozycje jakie pojawią się podczas akcji zachęciły Polaków do wyjazdu i zainspirowały do lepszego poznania kraju. A Polska ma wiele do zaoferowania. Mamy 50 tysięcy szlaków turystycznych, ponad 18 tysięcy rowerowych, ponad 800 muzeów, 145 parków krajobrazowych i narodowych i 14 obiektów wpisanych na listę UNESCO. To jest potencjał, który chcemy pokazywać i zachęcać do jego odkrywania.

Szczegóły akcji na stronie: www.polskazobaczwiecej.pl

Partnerem akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny” jest PKP Intercity

Do góry