en
en
Kontakt

Złote Logo Polska 2013

zlote_logo_2013.jpg

Laureaci 2013

Bogdan Zdrojewski

Za znaczącą rolę w promowaniu Polski przez dziedzictwo kulturowe. Docenia rolę dóbr dziedzictwa narodowego w zainteresowaniu obcokrajowców Polską. Swoimi działaniami pokazuje, jak ważna dla pokazania zarówno odrębności jak i wspólnych korzeni europejskich ma właśnie kultura. Zainteresowanie Polską – ojczyzną Chopina – widać było bardzo wyraźnie podczas Roku Chopinowskiego. Zorganizowane, przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, liczne wydarzenia kulturalne na świecie przypomniały Polskę mediom i środowisku opiniotwórczym. Rok Chopinowski był też okazją do współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Z okazji 200-ej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w morze wypłynął w trzymiesięczny rejs po Europie, promujący Polskę. Działania na tak dużą skalę były możliwe dzięki środkom unijnym a także wsparciu merytorycznym wielu instytucji, w tym nieocenionej pomocy ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jerzy Dudek

Niezwykle utalentowany bramkarz, który zgromadził na swoim koncie wiele piłkarskich zaszczytnych Tytułów. Dzięki jego brawurowym akcjom podczas meczów zasłynął jako wybitny polski piłkarz. Jego rozpoznawalność na świecie była dużym wsparciem dla działań promocyjnych realizowanych przez Polską Organizację Turystyczną w ramach projektu Promujmy Polskę Razem, w szczególności przed UEFA Euro 2012™. Zana twarz i sympatia, jaką się cieszy za granicą przyczyniła się do większej frekwencji na wydarzeniach promocyjnych i niewątpliwie zwiększyła zainteresowanie mediów. W finałowym meczu Ligi Mistrzów przeciwko AC Milan, w którym dzięki dwukrotnej obronie w serii rzutów karnych, przyczynił się do zdobycia przez Liverpool Pucharu Europy. Stał się jednocześnie trzecim Polakiem, po Zbigniewie Bońku i Józefie Młynarczyku, który zdobył to trofeum. Według fachowców plasowany jest na szóstym miejscu w pierwszej dziesiątce najlepszych bramkarzy świata.

Elżbieta Dzikowska

Do dziś niezwykle aktywna, zaraża nowych czytelników i widzów pasją podróżowania, bo jak sama twierdzi: „Życie bez podróży jest jak potrawa bez soli". Popularyzuje ciekawe miejsca w Polsce realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu „Groch i kapusta" i tworząc cykl książek „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!". Jej autorytet i sympatią, jaką zdobyła sobie wśród publiczności wcześniejszymi programami sprawia, że rekomendowane przez nią miejsca w Polsce stają się coraz lepiej znane wśród turystów. Doceniają to władze tych miejsc, czego dowodem są Honorowe Obywatelstwa w Ustrzykach Górnych, Międzyrzecu Podlaskim, Sanoku (Honorowy Obywatel Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka) i Głowna.

Henryka Bochniarz

Za niezwykłą przebojowość i determinację w promowaniu polskich naukowców i przedsiębiorców na świecie. Jej aktywne uczestnictwo w wielu prestiżowych międzynarodowych spotkaniach otwiera drogę polskiemu biznesowi. Postrzegana, przez pryzmat jej dokonań, osoba jest autorytetem na międzynarodowej arenie biznesu. Promuje polskich przedsiębiorców i kładzie ogromny nacisk na budowę i wzmacnianie wizerunku naszego kraju za granicą. Podkreśla, jak ważna dla zagranicznych inwestorów jest nowoczesna infrastruktura a także otwarta i przyjazna biznesowi polityka.

Jarosław Wałęsa

Za prowadzenie działań wspierających promocję projektu unijnego Promujmy Polskę Razem, realizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, wśród europarlamentarzystów i urzędników Komisji Europejskiej oraz innych reprezentantów instytucji europejskich. Był „medialną twarzą" kampanii za granicą. W 2010 roku z inicjatywy Jarosława Wałęsy oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się promocja Projektu „Promujmy Polskę Razem". Europosłowie podczas spotkania mieli okazje zapoznać się między innymi ze szczegółowym programem kampanii, której elementem był rejs żaglowca Fryderyk Chopin. Jarosław Wałęsa w Parlamencie Europejskim powiedział: „Zawsze z największym zaangażowaniem wspieram projekty, które mają na celu promocję Polski za granicą. Rok Chopinowski jest do tego idealną okazją. Żaglowiec Fryderyk Chopin, który zawinie do wielu europejskich portów będzie naszym "polskim ambasadorem", przybliżającym Europejczykom kulturę i historię naszego kraju".

Michał Kleiber

kleiberWybitna osobowość, która swoim autorytetem naukowym zdobywa uznanie dla Polski. W latach 1998 – 2001 reprezentował Polskę w Radzie Gubernatorów Centrum Badawczego UE oraz był polskim delegatem do Komitetu Sterującego „Zrównoważony wzrost" w ramach V Programu Ramowego UE. Prof. Michał Kleiber jest laureatem licznych nagród, w tym najbardziej prestiżowej krajowej nagrody naukowej przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Medalem Królestwa Belgii za osiągnięcia innowacyjne. Odznaczony za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Otrzymał Złotą i Srebrną Gwiazdę Orderu Wschodzącego Słońca za zasługi dla współpracy naukowo-technicznej między Japonią a Polską, Nagrodę im. Adama Mickiewicza przyznawaną przez Trójkąt Weimarski za zasługi na polu współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. Wiele zarówno polskich szkół wyższych jak i zagranicznych przyznały mu tytuł doctora honoris causa.

Jan Olbrycht

Inicjator promocji projektu „Promujmy Polskę Razem" w 2010 roku, w Parlamencie Europejskim. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek objął mecenat nad projektem biorąc aktywny udział podczas uroczystości jego rozpoczęcia. Dzięki jego staraniom turystyka może korzystać z finansowania UE. Odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Złotej Wstęgi Związku Miast Polskich, Odznaki Honorowej za zasługi dla województwa śląskiego, Śląskiej Honorowej Nagrody Jakości. Wyróżniony tytułem "Honorowy Ślązak Roku 2008". Laureat nagrody "Eurodeputowany roku 2007". 9 lipca 2005 odebrał Nagrodę Cesarza Maksymiliana przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie polityki regionalnej i lokalnej. W marcu 2010 został uhonorowany Różą Franciszki Cegielskiej za zasługi dla rozwoju samorządności w Polsce. W 2011 nominowany został do nagrody MEP Awards dla najbardziej pracowitych posłów Parlamentu Europejskiego w kategorii Polityka Regionalna.

Adam Olkowicz

F93B3067_3Za zaangażowanie w sprawną organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012™, jako Dyrektor euro 2012™, wykraczające poza ramy obowiązków dyrektora EURO 2012™. Wielokrotnie podkreślał znaczenie mistrzostw nie tylko w wymiarze sportowym ale także wizerunkowym. Rozumiejąc jak ważny dla opinii publicznej będzie przebieg nie tylko meczów, ale także organizacja całego przedsięwzięcia, brał czynny udział we wszelkich inicjatywach wspierających promocję Polski jako gospodarza mistrzostw. Wziął udział w wielu konferencjach, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, w Polsce jak i za granicą, przybliżając uczestnikom kwestie związane z organizacją mistrzostw w Polsce. Wielokrotnie powtarzał, że „Mistrzostwa wyzwolą wielki entuzjazm, bo Polacy, podobnie jak Ukraińcy, są otwarci i pełni temperamentu. Pokażemy Europie i światu, że to są dwa wielkie kraje". Dzięki jego pracy przy Euro 2012 ten wizerunek Polski miał szansę się utrwalić w zagranicznych mediach.

Magda Gessler

gesslerZa niezwykłe zaangażowanie i kreatywność w promowaniu polskiej kuchni a także dbałość o wysoką jakość i estetykę polskich restauracji i serwowanych przez nie dań. Dzięki upowszechnianiu polskich tradycji kulinarnych wpisuje się w ogólnoświatowy trend turystyki kulinarnej a tym samym jest wsparciem dla działań Polskiej Organizacji Turystycznej, promującej polską kuchnię. Pani Magda Gessler swoimi działaniami, podnoszącymi jakość polskiej kuchni i obsługi gości, wpływa także na wizerunek Polski nowoczesnej i gościnnej.

Daniel Olbrychski

Na wizerunek Polski na świecie składają się między innymi dokonania polskich artystów. Utalentowani i jednocześnie popularni aktorzy stają się dziś wizytówkami kraju, z którego pochodzą. Daniel Olbrychski popularyzuje na świecie, nie tylko dzięki wybitnym kreacjom filmowym ale także swojej postawie, wizerunek Polaka dumnego, niezależnego ale przede wszystkim niezwykle serdecznego i otwartego. Sam twierdzi, że nie czuje się ikoną, ale jego dokonania i nazwisko, które od razu przywołuje skojarzenia z charakterystycznymi rolami, zdają się temu przeczyć. Odznaczony miedzy innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Kawalerem Legii Honorowej, Komandorem Orderu Sztuki i Literatury.

Jarosław Kuźniar

Za ogromne, osobiste zaangażowanie w projekt promujący polskie miasta „Wstajesz i Wakacje", realizowany latem 2013 roku. Za empiryczne podejście do oferowanych przez miasta produktów i atrakcji turystycznych. Za szereg interesujących wywiadów ze znakomitymi, popularnymi reprezentantami przedstawianych miast, a przez to przybliżanie specyfiki kulturowej, historii i codzienności. Sposób prezentowania miast, wyraźny entuzjazm i empatia red. Kuźniara sprawiały, iż w rzeczywisty, szczery sposób zachęcał do odwiedzin konkretnych miast, a w ten sposób do poznawania Polski. Red. Kuźniar z pewnością należy do dziennikarzy opiniotwórczych, rozpoznawalnych i lubianych, co z pewnością sprzyja odbieraniu jego rekomendacji pozytywnie.

TVN24

Za wakacyjny program 2013 zatytułowany „Wstajesz i Wakacje". Program, w przemyślany i atrakcyjny sposób prezentował polskie miasta. Atutem programu była jego realizacja na żywo. Na wysoki walor edukacyjny audycji wskazuje zawarta w niej szeroka informacja na temat kultury, historii oraz innych atrakcji turystycznych odwiedzanych przez stację miast. Program przedstawiał znane osoby związane z określonymi miastami, a prowadzone z nimi rozmowy sprawiały, że można było istotnie poczuć ich atmosferę, urok oraz przekonać się o ich unikatowości. Program znakomicie wpisał się w strategię Polskiej Organizacji Turystycznej, która turystykę miejską wyodrębniła, jako jeden z istotnych produktów turystycznych. Program „Wstajesz i Wakacje" był efektywną i efektowną odpowiedzią na aktualnie realizowane przez Polską Organizację Turystyczną projekty. Tego typu inicjatyw, dla których charakterystyczne są edukacja oraz innowacyjność potrzeba w polskiej turystyce jak najwięcej.

Lang Team Sp. zo.o.

Szczególnie za wspólnie przeprowadzoną akcję promocyjną we Włoszech w ramach projektu Promujmy Polskę Razem, podczas 70 Tour de Pologne. Polska Organizacja Turystyczna wykorzystuje duże imprezy sportowe do promocji polskiej turystyki. Dzięki wyjątkowej otwartości na współpracę grupy Lang Team, wielokrotnie już Tour de Pologne był okazją do pokazania polskich atrakcji turystycznych na świecie. W bieżącym roku intensyfikacja działań promocyjna była na starcie we Włoszech, gdzie odbyło się wiele imprez towarzyszących przybliżających Włochom Polskę. Sportowa atmosfera a także zaangażowanie Lang Team w realizację tego promocyjnego przedsięwzięcia przyniosły spodziewaną frekwencję i zadowolenie gości.

Do góry