en
en
Kontakt

FIT - online - 8.12.2020

W formule on-line odbyło się 8 grudnia 2020 r. posiedzenie Zarządu Forum Informacji Turystycznej i przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystycznej.

W spotkaniu uczestniczyli: Jacek Janowski - Dyrektor DPTK, Arkadiusz Osipiuk – Wicedyrektor DKI, Marcin Pałach, Dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, Przewodniczący Zarządu FIT, Joanna Liberadzka-Duras, Dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Wiceprzewodnicząca Zarządu FIT, Marcin Dąbrowski, Kierownik Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Członek Zarządu FIT, Piotr Kończewski, Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”, Członek Zarządu FIT, Robert Nieroda, Dyrektor Związku Gmin Jurajskich, Członek Zarządu FIT, Mariola Pieńkowska, Kierownik Informacji Turystycznej SBT, Członek Zarządu FIT, Marlena Rogowska, Dyrektor Biura ZLOT, Członek Zarządu FIT i Liliana Topolnicka-Waszczuk – DPTK, sekretarz Zarządu FIT. 

Tematem przewodnim posiedzenia było ustalenie kierunków współpracy i działania FIT-POT na 2021 r.

KLUCZOWE TEMATY:

  1. Otwarcie obrad – prowadzenie: Jacek Janowski – Dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej i Marcin Pałach - Przewodniczący Zarządu FIT
  2. Podsumowanie zrealizowanych w 2020 roku szkoleń dla kadr Informacji Turystycznej
    w Regionach
    prowadzenie: Liliana Topolnicka-Waszczuk – Sekretarz Zarządu FIT, DPTK POT
  3. Cyfrowa informacja turystyczna w działaniach POT na 2021 rok, prowadzenie Arkadiusz Osipiuk – Wicedyrektor DKI POT
  4. Podsumowanie rocznej kadencji (działania, inicjatywy FIT) za lata 2019-2020 Zarządu FITprowadzenie: Marcin Pałach - Przewodniczący Zarządu FIT
  5. Plan działania FIT-POT na 2021 r. w aspekcie Informacji Turystycznej – założenia, kierunki, koncepcja przyjęta przez FIT we współpracy z POT – dyskusja – prowadzenie: Marcin Pałach - Przewodniczący Zarządu FIT
  6. Podsumowanie, wnioski, uchwały dyskusja: Zarząd FIT i POT

Na wspólnym spotkaniu roboczym Zarządu FIT i POT zostały omówione najważniejsze dokonania przedsięwzięć w roku 2020. Uzgodniono także ramy kierunków do współpracy głównie na rynku krajowym w 2021 roku na rzecz sukcesywnego, rzetelnego i praktycznego dostępu do informacji na kanałach internetowych POT i mediach POT oraz członków FIT obejmujących wszelkie działania promocyjne POT.

Jednogłośnie członkowie Zarządu FIT byli zgodni, aby wskutek wynikłej pandemii COVID-19 podejmować takie działania z certyfikowaną informacją turystyczną w ramach Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, aby konsolidować środowisko branży turystyczno-hotelarskiej z samorządami, stowarzyszeniami, ROTami, LOTami. Celem nadrzędnym członków FIT jest budowanie wizerunku dostępnej, przyjaznej i profesjonalnej informacji turystycznej z zachowaniem funkcji animatora/ambasadora miejsca, aby zachęcać i kreować modelowe rozwiązania do spędzania czasu wolnego, podróżowania turystów do Polski i intensyfikowania ruchu turystycznego z zachowaniem rygorów sanitarnych GIS.

Przewodniczący Zarządu FIT Marcin Pałach przedstawił status rocznej aktywności Zarządu FIT we współpracy z POT za lata 2019-2020, który został uzgodniony do zaprezentowania na Walnym Zgromadzeniu członków FIT w dniu 11.12.2020 r.

Piotr Kończewski zgłosił postulat, iż skoro przedstawiciel FIT zasila szeregi Kapituły ds. Drogowych Znaków Turystycznych od tego roku – prowadzonej przez POT- zaaranżowania spotkania online przez POT w celu podjęcia konsultacji z członkami Kapituły ds. drogowych znaków turystycznych nt. standardów norm i planowania rozmieszczania drogowych znaków turystycznych na drogach A i S w Polsce.

W odpowiedzi na ten postulat, Jacek Janowski przekazał uczestnikom obrad plik z wykazem obecnie umiejscowionych drogowych znaków turystycznych na drogach A i S, który POT uzyskała od GDDKiA wskutek formalnego zapytania pismem w tej sprawie jesienią br. Wyraził stanowisko, że jest warto podjąć takie działanie, aby budować zasięgi informacyjne także poprzez znaki drogowe z oznaczeniem istotnych obiektów, atrakcji, zabytków itp. Okazuje się, że kilka województw Polski nie posiada zarejestrowanych tego typu znaków według danych GDDKiA (wynika to m.in. z braku autostrad).

Robert Nieroda uzupełnił ten wątek komentarzem, że województwo śląskie zaplanowało na wiosnę 2021 r. zmianę oznakowania całego Szlaku Orlich Gniazd wprowadzając na specjalnie nowe tablice wizerunek poszczególnych obiektów, trasę szlaku, logotyp regionu oraz dodanie oznakowania podległych innych obiektów z okolicy. Ułatwi to sprawniejsze i skuteczniejsze poruszanie się turystów w celach poznawczych walorów turystyki Regionu. Zgodził się, że organizacja spotkania POT z Kapitułą ds. Drogowych Znaków Turystycznych - głównie z GDDKiA oraz Ministerstwem, a nawet członków Zarządu FIT, będzie konstruktywna do poznania ewentualnie planowanych koncepcji zmian czy restrykcji podczas pandemii warunkujących ustawianie nowych lub modernizację dotychczasowych turystycznych znaków drogowych (w tym znaki kierunkowe, znaki brązowe, znaki „i”).

Wobec powyższego, propozycja konsultacji na temat standardów norm i planowania rozmieszczania drogowych znaków turystycznych na drogach A i S w Polsce Zarząd FIT-POT-Kapituła ds. Drogowych Znaków Turystycznych została wpisana do planu działań Zarządu FIT na styczeń w 2021 roku.

Kolejnym tematem zgłoszonym przez Piotra Kończewskiego do wprowadzenia w plan na 2021 rok do współpracy POT-Zarząd FIT będzie podjęcie konsultacji w styczniu 2021 r.
z podmiotami zewnętrznymi np. Orlen na temat warunków współpracy partnerskiej przy lokowaniu tzw. turystycznych map regionu. Jednogłośnie obecni zgodzili się co do tego działania na rzecz poszerzania wizerunku dostępności informacji o atrakcjach/ walorach/obiektach etc. skierowanej do podróżujących samochodami i autokarami na wybranej pilotażowo trasie. Działanie takie będzie miało poza aspektem praktycznym, wizerunkowym także prezentowanie obiektów turystycznych na szlakach/trasie do przyjmowania turystów indywidualnych i grupowych. Wzmocni też przekaz planowania często też krótkich podróży okolicy i generowania zwiększonego ruchu turystycznego po danym regionie.

Przewodniczący Zarządu FIT Marcin Pałach zwrócił szczególną uwagę na potrzebę przeprowadzenia konsultacji w sprawie zastrzeżenia znaku „i” w ramach planów działania Zarządu FIT w 2021 roku. Znak „i” jest znakiem powszechnie dostępnym i występującym w wykazie polskich drogowych znaków informacyjnych. Udostępniony powszechnie ma zastosowanie w użyciu u wszelkich podmiotów świadczących usługi informacyjne, nie wyłącznie turystyczne. Ponad to, podmioty branży turystycznej nie posiadające certyfikacji informacji turystycznej POT lub regionalnych systemów informacji turystycznej lub takie, których ważność uległa przedawnieniu, posługują się tym powszechnym znakiem na witrynach, frontalnych banerach. Zatem przedstawiciele Zarządu FIT w celu podniesienia rangi wyłączności i wiarygodnej profesjonalizacji certyfikowanej informacji turystycznej zaproponowali opracowanie nowego wzoru i zasad wizualizacji znaku „i”, kalkulacji szacunkowych kosztów wykonania i instalacji frontalnych kasetonach/banerach, a dalej zastrzeżenia tego znaku ewentualnie przez POT. Aby podjąć ten temat, zaproponowano aby złożyć wniosek do wybranych 3-4 ZOPOT-ów w celu zebrania opinii, jak systemowo i prawnie jest rozwiązana ta kwestia oznakowania dla wyłączności punktów informacji turystycznej we współpracy z NTO.

Podczas spotkania wicedyrektor Arkadiusz Osipiuk zapewnił, że ze strony POT będzie wypowiedź na temat planów i pomysłów na zagospodarowanie infokiosków POT w certyfikowanych informacjach turystycznych podczas Walnego Zgromadzenia członków FIT w dn. 11.12.2020 r. w formule online.

Dodatkowo Mariola Pieńkowska zwróciła uwagę na kwestię możliwych szczegółowych zapytań nt. wspierania przez członków FIT Programu Polski Bon Turystyczny podczas nadchodzącego Walnego Zgromadzenia FIT w dn. 11.12.2020 r. Wówczas Marlena Rogowska zadeklarowała przygotowanie kilku najistotniejszych merytorycznie pytań ze strony punktów informacji turystycznej, które to pytania zostaną wysłane przez Dyrektora Jacka Janowskiego do oddziału zamiejscowego POT w celu przedstawienia odpowiedzi na posiedzeniu Forum Informacji Turystycznej online w dn. 11.12.2020 r.

Przykładowe pytania do Programu PBT to:

  • Czy aktualnie system blokuje/odrzuca transakcje realizowane bonem turystycznym w czasie wprowadzonych obostrzeń zgodnie z zasadą tylko pobyty służbowe.
  • Czy aktualnie bon można realizować za pobyt w celach rehabilitacyjnych, sportowych i najmu krótkoterminowego?
  • Czy Informacje Turystyczne są brane pod uwagę jako miejsca promocji bonu turystycznego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? Czy ewentualna odpłatność realizowana będzie na rzecz IT czy jednostki nią zarządzającej tj. LOTu, jednostki samorządowej, firmy prywatnej, biblioteki itp.?

Wynikłe konkluzje:

  1. Zarząd FIT z POT i GIS będzie kontynuować współpracę przy rekomendacji pracy, funkcjonowania punktów informacji turystycznej w nowych warunkach sanitarnych bacznie monitorując sytuację w czasie i po pandemii.
  2. Zarząd FIT proponuje włączyć się z POT do konsultacji z członkami Kapituły ds. drogowych znaków turystycznych na temat standardów norm, restrykcji i aktualnego planowania rozmieszczania drogowych znaków turystycznych na drogach A i S w Polsce. Propozycja aranżacji spotkania online w styczniu 2021 r. z udziałem Prezesa POT.
  3. Zarząd FIT proponuje we współpracy z POT podjęcie współpracy z podmiotami zewn. np. Orlen przy promocji tzw. turystycznych mapach regionu. Propozycja aranżacji spotkania online w styczniu 2021 r. z udziałem Prezesa POT.
  4. Zarząd FIT proponuje we współpracy z POT podjęcie konsultacje w sprawie zastrzeżenia znaku „i” dla certyfikowanych punktów informacji turystycznej w oparciu o zebrane opinie od 3-4 ZOPOT-ów w aspekcie istniejących systemowych i prawnych rozwiązań istniejących za granicą Polski.
  5. Zarząd FIT potwierdza wspieranie POT w działaniach promocyjnych przy istniejących i nowych kampaniach, konkursach, akcjach czy programach promocyjnych w kraju i za granicą.
  6. Uzgodniono status wypracowanych kwestii poruszanych w 2020 r. pomiędzy POT
    i FIT.
  7. Zarząd FIT proponuje uzgodnione najważniejsze kierunki działania i współpracy z POT na 2021 r. podjąć uchwałą Zarządu FIT nr. 3/2020 podczas WZC FIT w dniu 11.12.2020 r.

Na zakończenie spotkania, Dyrektor Jacek Janowski i Przewodniczący FIT Marcin Pałach podziękowali obecnym za tegoroczną aktywność szczególnie w sprawach objętych wzmacnianiu przekazu informacyjno-promocyjnego z udziałem FIT podczas pandemii tj. akcja Obiekt bezpieczny higienicznie, #czekamynawas, Odpoczywaj w Polsce, Hotele dla Medyka oraz za przedstawione także prezentacje w ramach programu spotkania. Pan Dyrektor Jacek Janowski zachęcił do owocnych obrad na najbliższym posiedzeniu Walnego Zgromadzenia członków Forum Informacji Turystycznej online w dniu 11.12.2020 r. z udziałem kierownictwa POT.

 

Do góry