en
en
Kontakt

Wideoinfolinia dla osób niesłyszących z informacjami o Covid-19

wideoinfolinia_1170x585.jpg

Wideoinfolinia działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, by osoby z niepełnosprawnością słuchu, na równi z pozostałymi obywatelami, miały stały dostęp do wsparcia i możliwość skorzystania z pomocy. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski, którzy pracują w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do Internetu.

Osoba niesłysząca może połączyć się z wideoinfolinią i uzyskać, w zrozumiałym dla siebie języku, informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona. Z wideoinfolinii skorzystają też placówki ochrony zdrowia i służby ratownictwa medycznego. Ułatwi to przeprowadzenie wywiadów lekarskich z niesłyszącymi pacjentami, przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Wideoinfolinia działa od 1 kwietnia br. i można się z nią połączyć za pośrednictwem następujących narzędzi:

  • komunikatora Messenger, bezpośrednio ze strony koronawiruspjm, dostępnej na
    Facebooku;
  • komunikatora Skype – login: Koronawirus-Tłumacz PJM;
  • komunikatora IMO, który umożliwia połączenia z wykorzystaniem komputera: nr 609 939 546;
  • aplikacji tłumacz on-line języka migowego.

Jednocześnie uruchomienie ww. infolinii pozwoli podmiotom publicznym spełnić obowiązek zawarty w przepisach ustawowych nakładających na podmioty publiczne Ministerstwo Rozwoju, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, www.gov.pl/rozwoj obligatoryjny wymóg zapewnienia dostępności do świadczonych przez nie usług każdemu, kto potrzebuje z nich skorzystać.

Do góry