en
en

Zapraszamy na „Święto Wisły” wielką wodną imprezę na królowej polskich rzek.

Organizatorami imprezy są Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy i Magazyn Sportów Wodnych i Turystyki H2O oraz Polska Organizacja Turystyczna, która wystąpi w roli partnera.

Celem Święta jest promocja Wisły, jako miejsca przyjaznego dla turystyki, sportu i wypoczynku.
Wiele atrakcji przygotowanych dla całych rodzin w ciągu dwóch dni trwania imprezy ma zachcać do codziennego korzystania z plaż, zieleni, ścieżek biegowych i rowerowych nad Wisłą, których z roku na rok przybywa.
Otwarty dwudniowy piknik sportowy połączy w tym roku mieszkańców dwóch brzegów Warszawy oraz miast i regionów położonych w jej dorzeczu.

Organizatorami imprezy są Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy i Magazyn Sportów Wodnych i Turystyki H2O oraz Polska Organizacja Turystyczna, która wystąpi w roli partnera.

Celem Święta jest promocja Wisły, jako miejsca przyjaznego dla turystyki, sportu i wypoczynku.
Wiele atrakcji przygotowanych dla całych rodzin w ciągu dwóch dni trwania imprezy ma zachcać do codziennego korzystania z plaż, zieleni, ścieżek biegowych i rowerowych nad Wisłą, których z roku na rok przybywa.
Otwarty dwudniowy piknik sportowy połączy w tym roku mieszkańców dwóch brzegów Warszawy oraz miast i regionów położonych w jej dorzeczu.

Święto Wisły  to okazja do spotkania ludzi wody: marynarzy, kajakarzy, wioślarzy, żeglarzy, narciarzy wodnych, oraz wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek: jazdę na rowerze, bieganie, spacerowanie i sporty plenerowe.To miejsce promocji Turystyki z różnych regionów kraju, w tym nagradzanych najlepszych europejskich ofert turystycznych w Polsce.

W części wodnej Święta zaprezentowany będzie różnorodny Świat sportów wodnych jak np.:

• żeglarstwa - niezwykle widowiskowe regaty DEZET, zmagania najmłodszych żeglarzy w klasie Optimist  i pokazy windsurferów

• wioślarstwa i kajakarstwa - biegi wioślarskich ósemek, czwórek i jedynek, emocjonujące wyścigi smoczych łodzi z bębniarzami na pokładzie, spływy i szkółki kajakowe oraz pokazy ekwilibrystyki kajakowej w tym mecz kajak polo

• sportów motorowodnych - wyścigi skuterów wodnych,  wyścigi motorówek, i pokazy RIB-ów oraz poduszkowców, a także pokazy wakeboardowe oraz narciarstwa wodnego

Na mieszkańców Warszawy dodatkowo czekają następujące atrakcje:
Widowiskowy Chudy Wojtek  - statek do zadań specjalnych MPWiK
Pokazy ratownictwa wodnego wspomagane z powietrza
Parada statków żeglugi śródlądowej

Najważniejsze jednak w Święcie Wisły jest możliwość spróbowania własnych sił na wodzie.
Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w przejażdżkach jachtami i łodziami motorowymi, RIB-ami, a nawet tratwami. Dla odważnych - szkółka kajakowa. Ponadto w trakcie dwóch dni trwania imprezy kursować będą bezpłatne promy łączące Płytę Desantu z plażami Saskiej Kępy. A w niedzielę bezpłatny tramwaj wodny!

Jeszcze więcej atrakcji podczas Święta, odwiedzający znajdą także na lądzie:
Piknik sportowo rekreacyjny na lewym brzegu Wisły organizowany przez TKKF Chomiczówka ze środków Biura Sportu m.st. Warszawy to możliwość sprawdzenia, przez każdego uczestnika, swoich sił w różnych grach i zabawach plenerowych - konkurencje zespołowe i współzawodnictwo:
siatkówka plażowa, ringo, zawody na ergometrach wioślarskich, mini pola golfowe wodny tor przeszkód, wędkowanie na sucho, kajakowe kręgle, strzelanie, labirynty, biegi.
A ponadto: Turniej Piłki Kajakowej (kajak polo) – zespoły 3 osobowe. Regaty kajakowe w kategorii K-1 i K-2 – bieganie z kajakiem. Zawody ratownicze – rzuty do celu rzutkami ratowniczymi.Nauka wsiadania do kajaków. Slalom w toczeniu piłki kajakowej wiosłem.
Wioska Wikingów: prezentacja broni i kultury wojowników morskich, pokazowe walki i samodzielne próby walk na miecze piankowe, stanowisko łucznicze – tutaj każdy może spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do celu, miotaniu z procy drzewcowej lub z dmuchawki, rzutu lassem, kręciołka Wikingów, wyścigów na nartach i po torach przeszkód, wziąć udział w meczu w bizonie kule i rzutu oszczepem. Na najmłodszych czeka stoisko plastyczne, zabawki pneumatyczne i basen. Przewidziane są też występy artystyczne
Swoje oferty na lato podczas Święta Wisły przedstawi branża turystyczna z Mazowsza i Warszawy, ale tez całej Polski
Przewiduje się udział Stołecznego Biura Turystyki, Warszawskiej i Mazowieckiej Izby Turystyki,
Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego i wielu innych zaproszony gości z całego kraju.

Bogaty program jak zwykle zaprezentuje Polska Organizacja Turystyczna koordynator konkursu na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN.
EDEN to prestiżowy konkurs Komisji Europejskiej, którego celem jest wyłanianie najlepszych miejsc turystycznych na mapie Europy.
Co roku wybierany jest inny motyw przewodni konkursu. W roku 2009 temat była “Turystyka i obszary chronione”, w 2010 “Turystyka wodna”. W roku 2011 tematem przewodnim konkursu EDEN jest rewitalizacja miejsc i obiektów na cele turystyczne.
Na Święcie Wisły już po raz dugi zostaną ogłoszone wyniki konkursu na rok 2011 i odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród z udziałem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, a także Stowarzyszenia Hotele Historyczne.

Przewidziane są atrakcje kulinarne, występy i pokazy regionów a także liczne konkursy z nagrodami. Dodatkowym elementem programu, będzie prezentacja podziemnych tras turystycznych Polski.

„Bieg Wisły” – Nowe wydarzenie tegorocznego Święta Wisły i Saskiej Kępy - element łączący dwie imprezy - dwa brzegi rzeki.
Początek biegu o 12.00 w sobotę 21 V otwiera i łączy coroczne imprezy organizowane nad Wisłą - Święto Wisły i Święto Saskiej Kępy. Start nastąpi na Płycie Desantu, następnie trasa prowadzi lewym brzegiem Wisły do budowanej Stacji Matra Powiśle, Mostem Świętokrzyskim oraz ścieżkami biegowymi w naturalnym środowisku praskiej strony Wisły. Łączna długość trasy będzie wynosić 4 km. 
Meta została wyznaczona na plaży nad Wisłą od strony Saskiej Kępy, gdzie odbywać się będzie festyn sportowo rekreacyjny związany z obchodami Święta Saskiej Kępy.
W biegu może uczestniczyć każdy bez względu na wiek. Ilość uczestników z powodów organiza-cyjnych zostanie ograniczona do 1500 osób.
Biegowi towarzyszyć będą pikniki sportowo – rozrywkowe na obu brzegach rzeki, połączone z punktami handlowo – gastronomicznymi.
Każdy uczestnik biegu po zarejestrowaniu się otrzyma bezpłatny pakiet startowy zawierający strój sportowy, numer startowy, napój energetyzujący, a po ukończeniu biegu medal pamiątkowy.
Za pomocą połączeń promowych będzie można wrócić na miejsce startu – teren Święta Wisły lub udać się na ul. Francuską - miejsce centralne organizacji Święta Saskiej Kępy.

Mazovia MTB Marathon – to cykliczne imprezy realizowane na Mazowszu przez Stowarzyszenie Rowerowe Zielony Szlak 
W tym roku jedno z wydarzeń będzie związane z warszawskim Świętem Wisły.
Różnorodne trasy rowerowe, mini-zawody i konkursy zapewnią atrakcje całym rowerowym rodzinom.  Dla najmłodszych plac zabaw i konkursy.

tekst źródłowy www.swietowisly.pl

Do góry