en
en

Promocja Karkonoszy w Holandii

270x136_haga.jpg

Holenderscy politycy, dyplomaci, dziennikarze a także przedstawiciele branży turystycznej uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy zdjęć Karkonoszy autorstwa znanego fotografa Zbigniewa Kulika w Ambasadzie RP w Hadze.

haga crHolenderscy politycy, dyplomaci, dziennikarze a także przedstawiciele branży turystycznej uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy zdjęć Karkonoszy autorstwa znanego fotografa Zbigniewa Kulika w Ambasadzie RP w Hadze.

Wystawa prezentowana jest na zewnątrz Ambasady RP w Hadze. 11 wielkich plansz zawisło na ogrodzeniu otaczającym ambasadę. – Dzięki centralnemu ulokowaniu, wystawa będzie mogła być obejrzana przez tysiące ludzi i to bez konieczności wchodzenia do ambasady – mówi Dominika Szulc, dyrektor Zagranicznych Ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Amsterdamie i Brukseli. Zdjęcia promujące Karkonosze prezentowane są również wewnątrz ambasady, gdzie 15 września odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia wystawy. – Karkonosze są jednym z bardziej rozpoznawalnych produktów turystycznych, zdecydowanie warto je promować w Holandii - mówi Andrzej Pawluszek, wicedyrektor ZOPOT Amsterdam.

Autor wystawy, Zbigniew Kulik fotografuje Karkonosze od najmłodszych lat i to o każdej porze roku. Większość jego prac nie powstała z przypadku. Uważnie obserwuje krajobraz i przyrodę. Jak sam mówi: - Wielokrotnie chodziłem w te same miejsca, by potem wykonać to jedno jedyne zdjęcie, które wydaje się być tym niepowtarzalnym, które dla oglądającego pozostaje w pamięci jako jedyne w swoim rodzaju. Nawet dla dobrych znawców tych gór czasami wydaje się, że Karkonosze które ich otaczają i pośród których żyją, widziane okiem tego twórcy są o wiele piękniejsze i bardziej romantyczne, a przez to i bardziej wyidealizowane. Wybitny twórca kultury polskiej Tadeusz Różewicz, poeta i dramaturg, zresztą kiedyś dobry jego znajomy, po obejrzeniu jego wystawy napisał: „po – przez fotografię („zdjęcie”) widzi się jeszcze raz krajobraz lub człowieka ... dzisiaj widzę okiem twórcy tej wystawy – Pana Kulika” (10.04.1998 r.).

haga1Wśród gości uroczystości otwarcia w Ambasadzie RP znaleźli się holenderscy posłowie, reprezentanci rządu, dziennikarze a także przedstawiciele branży turystycznej. Nie zabrakło również gości z Polski. - Wielokrotnie wędrowałem po Karkonoszach i są to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych gór w Europie – mówi minister Adam Lipiński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera i jednocześnie przewodniczący Międzyresortowego Zespołu ds.promocji Polski za granicą, który uczestniczył w uroczystości otwarcia wystawy. Ministerstwo Sportu i Turystyki reprezentowała dyrektor Departamentu Turystyki Joanna Jędrzejewska Debortoli.

Wystawę zorganizował Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie we współpracy z Ambasadą RP w Hadze oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Będzie ją można oglądać do końca grudnia br.

Link do strony wystawy: www.hetreuzengebergte.com

 

Do góry