en
en

Polska oferta turystyczna w Skandynawii

Stoisko_Polskie_Organizacji_Turystycznej

Zakończyły się największe imprezy targowe w Skandynawii. Polskie stoisko narodowe można było odwiedzić na targach w Oslo, Helsinkach  i w Kopenhadze. Z polską ofertą turystyczną zapoznało się ponad 150 tysięcy gości odwiedzający targi.

Norwegia-targiPolski Ośrodek Informacji Turystycznej w Sztokholmie zakończył pierwszą turę spotkań targowych w Skandynawii. Polskie Stoisko Narodowe można było odwiedzić na targach Reiseliv 2010 w Oslo (14-18 stycznia 2010), Matka 2010 w Helsinkach (21-24 stycznia 2010) i Ferie 2010 w Kopenhadze (29-31 stycznia 2010). Pomimo kryzysu, który ma nadal duży wpływ na skandynawską branżę turstyczną, odnotowaliśmy znaczne zainteresowanie polską ofertą, dostępną na targach. 

Reiseliv, największa impreza targowa Norwegii w naszym sektorze gospodarki, zgromadziła ponad 33 tysiące gości, o około 3 tysiące więcej niż w roku ubiegłym, jednak o ile wzrosła liczba potencjalnych turystów (ponad 26 tysięcy odwiedzających, prawie 4 tysiące więcej niż w 2009 roku) o tyle zmalała o ponad 1.500 liczba przedstawicieli branży turstycznej. Na polskim stoisku narodowym ofertę polską reprezentowało 9 podwystawców, między innymi regiony Pomorza i Pomorza Zachodniego, Małopolska, Lubelszczyzna i Łódź a także tour operatorzy, tacy jak Mazurkas Travel, Jan-Pol Incoming, Avena Travel i Polska Żegluga Bałtycka Polferries. Gościem specjalnym stoiska był Ambasador RP w Oslo, Jego Ekscelencja Wojciech L. Kolańczyk, którego przywitał Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Pan Rafał Szmytke, przebywający w Oslo z dwudniową wizytą.

Matka 2010 – największa turystyczna impreza targowa Finlandii – nadal pozostaje w czołówce największych wydarzeń skandynawskich. Odwiedziło nas ponad 81,5 tysiąca gości (spadek o około 4,5 tysiąca w porównaniu z 2009 rokiem) z czego prawie 18 tysięcy (o 700 więcej niż w roku ubiegłym) stanowili przedstawiciele lokalnej branży turystycznej. Imponujące Polskie Stoisko Narodowe, dzięki swej wysokości widoczne z każdej części hali wystawowej, liczyło 60 m2 i prezentowało ofertę 8 podwystawców, zarówno regionalnych jak Pomorze, Podlasie, Lubelszczyzna oraz Małopolska jak i branżowych w postaci Orbis Incoming czy Jan-Pol Incoming. Po dłuższej przerwie jednym z naszych podwystawców był fiński tour operator Poltravel Oy, który specjalizuje się w ofercie wyjazdowej do Polski. Jego udział przyciągnął znacznie większą niż w roku ubiegłym liczbę potencjalnych turystów i agentów turystycznych.

NagrodzeniWażnym gościem naszego stoiska była Ambasador RP w Helsinkach, Jej Ekscelencja Joanna Hofman a do ważnych wydarzeń należało wręczenie – na ręce Dyrektora Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Sztokholmie Małgorzaty Hudyma, Managera LOT Polish Airlines w Helsinkach Marko Simonena i przedstawiciela Urzędu Miasta Gdańska Macieja Nicgorskiego – nagrody Stowarzyszenia Fińskich Dziennikarzy Turystycznych dla Trójmiasta jako Najlepszego Regionu Turystycznego roku 2009.

Podczas Ferie 2010 największej targowej imprezie Danii  prezentowaliśmy głównie uroki Pomorza Zachodniego i ofertę Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Polferries. W części golfowej targów odnaleść można było trzy pola golfowe Pomorza Zachodniego. Pobyt przedstawicieli Regionu Pomorza Zachodniego w Kopenhadze przedłużył się o dodatkowy dzień – 1 lutego 2010 odbyła się w Hotelu Imperial prezentacja oferty pól golfowych i uzdrowisk dla lokalnej branży turystycznej i dziennikarzy, której towarzyszyła ogólna informacja o Polsce jako destynacji w wykonaniu Małgorzaty Hudyma, Dyrektora Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Gości przywitał Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pan Witold Jabłoński. Krótka prezentacja promocji polskiego handlu i inwestycji w wykonaniu Radcy Ambasady RP, Pana Jacka Wójcikowskiego zakończyła część oficjalną. Nawiązaniu bezpośrednich kontaktów handlowych towarzyszyło degustowanie lokalnych specjałów a na zakończenie, wśród około 30 zaproszonych gości rozlosowano vouchery do zachodniopomorskich uzdrowisk i na pola golfowe.

 

 

 

 

 

Do góry