en
en
Kontakt

Pierwsze spektakularne inwestycje turystyczne zrealizowane ze środków unijnych.

Przedsięwzięcia unikatowe mające szanse tworzyć obraz nowoczesnej polskiej turystyki zostały objęte wsparciem finansowym w ramach Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Do dnia 31 października 2012 r. na rzecz Beneficjentów Działania 6.4 PO IG dokonano płatności w łącznej kwocie 332 184 376,22 zł. Powstanie spektakularnych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym to ogromny krok w stronę nowoczesności, dzięki, któremu możemy pochwalić się konkurencyjnymi obiektami, które nie tylko spełniają europejskie standardy, ale także wyznaczają trendy" – mówi Rafał Szmytke Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

IMG_8371 

Na zdjeciu od lewej: Jolanta Grus Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej POT, Jędrzej Nawara Kierownik Projketu Hala Stulecia, Iwona Wendel Podsekretarz Stanu w MRR, Rafał Szmytke Prezes POT, Katarzyna Sobierajska Podsekretarz Stanu w MSiT, Andrzej Bojanowski Wiceprezydent Gdańska, Kajetan d'Obyrn - Prezes Zarządu Kopalnia Soli "Wieliczka" S.A.

Beneficjentami dotacji są: administracja samorządowa i rządowa, organizacje pozarządowe, izby gospodarcze, fundacje, stowarzyszenia non–profit oraz przedsiębiorcy. W ramach Działania 6.4 całkowita pula środków możliwych do wykorzystania przez projektodawców wynosi 138 mln euro. Przedsięwzięcia, które uzyskały dofinansowanie, są wskazane na liście projektów indywidualnych Ministra Rozwoju Regionalnego. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 10 mln zł.

Instytucją Zarządzającą dla Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, czyli mającą kompetencje związaną m.in. z wyznaczeniem projektów do dofinansowania jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Departament Zarządzania Programami Konkurencyjności i Innowacyjności. Polska Organizacja Turystyczna, jako Instytucja Wdrażająca zobowiązana jest przede wszystkim do przeprowadzenia procesu naboru i oceny wniosków o dofinansowanie, zawierania umów o dofinansowanie, weryfikacji wniosków o płatność rozliczających wydatki ponoszone przez Beneficjentów, kompleksowej kontroli projektów, w tym w zakresie zamówień publicznych, monitorowania postępów wdrażania oraz bieżącej współpracy z beneficjentami polegającej m.in. na wsparciu doradczym czy organizowaniu szkoleń.

Projekty finansowane w ramach Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym" to kompleksowe ponadregionalne projekty turystyczne o charakterze unikatowym, projekty liniowe i sieciowe obejmujące inwestycje w spójną infrastrukturę produktów turystycznych oraz takie, które stanowią wyjątkowe atrakcje turystyczne znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO lub uznane przez Prezydenta RP za Pomniki Historii.

Projekty indywidualne (kluczowe) stanowią przedsięwzięcia inwestycyjne o strategicznym znaczeniu dla realizacji programu operacyjnego, których wdrożenie jest niezwykle istotne z punktu widzenia osiągnięcia zakładanych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Są to przede wszystkim duże projekty infrastrukturalne oraz najważniejsze inwestycje prorozwojowe w innych dziedzinach, których proces przygotowania i wdrażania jest niezwykle skomplikowany, czasochłonny i kosztowny.

Zakończono realizację następujących projektów (tj. złożono wniosek o płatność końcową)

• Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka"

• Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny
po podziemiach Rynku Głównego

• Program Ożywienia Dróg Wodnych w Gdańsku

• Toruń - Hanza nad Wisłą

• Południowo-zachodni Szlak Cysterski

• Międzynarodowy turystyczny produkt markowy „Uzdrowiska Kłodzkie"

• Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

• Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

• Hala Stulecia we Wrocławiu – Centrum Innowacyjności w Architekturze
i Budownictwie

• Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego

• Wykorzystanie walorów rzeki Wisły w celu budowy wspólnego produktu turystycznego przez Kazimierz Dolny, Puławy i Janowiec

• Wschodnioeuropejskie Centrum Kongresowo - Sportowe Arłamów

• Bug – rajem dla turysty

Do góry