en
en
Kontakt

Na narty nie tylko w góry! Rozpoczęcie akcji "Bezpieczny Stok"

Bezpieczny_stok_Szczliwice_konf.pras._010

2 grudnia na terenie Ośrodka CSN „Szczęśliwice” w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca rozpoczęcie sezonu zimowego i akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny Stok”.

W konferencji wzięli udziłał: Katarzyna Sobierajska podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Szmytke Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Dariusz Bojar Wiceprezes Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, Marek Pietruszka Zastępca Dyrektora WOSiR, Wojciech Bydliński Burmistrz Szczyrku, Kazimierz Kowalczyk Kierownik Działu Oprogramowania i Organizacji Imprez Sportowych WOSiR.

Akcja „Bezpieczny Stok” mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na stokach narciarskich w Polsce. Promocja bezpiecznych zachowań i edukacja na temat odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportów zimowych, to działania, które mają przyczynić się do zmniejszenia wypadków na stokach.

Bezpieczny_stok_Szczliwice_konf.pras._040Adresatami akcji „Bezpieczny stok” są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna, ale także ich rodzice, nauczyciele oraz wychowawcy. Swoim zasięgiem akcja obejmuje całą Polskę - wyciągi, trasy narciarskie i okolice ośrodków narciarskich w ich regionach, w tym także na Suwalszczyźnie, w województwie Świętokrzyskim i Warmińsko-Mazurskim. W ramach działań wspierających wiedzę o bezpiecznych stokach, zaplanowane są między innymi konkursy: rysunkowo-malarski oraz fotograficzny, dla dzieci i młodzieży. Ponadto zostanie przygotowany także: komiks multimedialny i książeczki-ulotki z zasadami bezpiecznego zachowania na stoku oraz Dekalogiem Narciarza.

Bezpieczny_stok_Szczliwice_konf.pras._016Z roku na rok zmienia się oblicze polskich miejscowości górskich. Pojawia się coraz więcej lepszych tras narciarskich, oświetlonych bezpiecznych stoków. Zapewnienie odpowiednich warunków do uprawiania sportów zimowych, to także zagwarantowanie turyście bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Sobierajska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i turystyki. Uruchamiając akcję „Bezpieczny stok” chcemy zwrócić uwagę wszystkich korzystających z zimowej aury na stokach a w szczególności dzieci i młodzież, na podstawowe zachowania, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych.

Bezpieczny_stok_Szczliwice_konf.pras._013Narciarstwo jest jedną z popularniejszych zimowych dyscyplin sportowych. Nawet regiony Polski niekojarzone dotąd z rekreacją i narciarstwem zjazdowym oferuje turystom bogaty wachlarz tego typu atrakcji. Jest to przede wszystkim szansa dla tych miejsc w których atrakcyjność turystyczna kończy się wraz z sezonem letnim. Wydłużenie sezonu, to przede wszystkim zwiększenie zysków dla gmin oraz przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Segment turystyki aktywnej jest bardzo zróżnicowany i rozwojowy. Wszystko zależy od rodzaju aktywności i związanych z nią wymagań. Im bardziej sport jest,  na co dzień dostępny to oferta może być bardziej popularna, a narciarstwo nie wymaga wysoko specjalistycznego sprzętu i kursów przygotowawczych – mówi Rafał Szmytke Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Nie jesteśmy konkurencją dla krajów wyspecjalizowanych w turystyce zimowej, ale naszym atutem jest kompleksowa oferta turystyczna wypełniająca turyście cały wolny czas. - dodaje Szmytke. Regiony rozumieją, że szansą na przyciągnięcie turysty jest sieciowanie produktów turystycznych na ich terenie.

Bezpieczny_stok_Szczliwice_konf.pras._050W ostatnich latach powstało wiele ośrodków rekreacyjno-sportowych i  turystycznych, które oferują znakomite warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardingu. Dysponują wyciągami, oświetlonymi trasami a w przypadku niesprzyjającej aury możliwością sztucznego zaśnieżania. Przy ośrodkach działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego a na miłośników narciarstwa biegowego czekają specjalnie przygotowane trasy.

Gościem konferencji był Pan Wojciech Fortuna jedyny polski złoty medalista w skokach narciarskich.

 

Zdjęcia: Jan Rozmarynowski

 

Do góry