en
en
Kontakt

Jak skutecznie wydawać unijne pieniądze na promocję Polski?

Rafał Szmytke Prezes POT wziął udział w konferencji prasowej "Niemcy się już do nas przekonali, 82% Holendrów jeszcze nie! Jak skutecznie wydawać unijne pieniądze?", która odbyła się 23 maja w Ministerstwie Gospodarki. W spotkaniu wzięła udział Pani Ilona Antoniszyn-Klik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Projekt "Promujmy Polskę Razem" realizowany przez POT został zaprezentowany jako wzorcowe wykorzystanie środków unijnych na promocję Polskę.

Projekt „Promujmy Polskę Razem" realizowany w ramach Działania 6.3 Promocja turystycznych walorów Polski osi priorytetowej 6 „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 – 2013" - to największy projekt promujący turystyczne walory Polski za granicą.

W 2009 roku Polska Organizacja Turystyczna na realizację Projektu otrzymała 30 mln euro z Unii Europejskiej a w 2012 roku został podpisany aneks dotyczący dofinansowania Projektu w wysokości 20 000 000 zł. Dzięki dofinansowaniu w 2012 roku, kampania realizowana na rynku francuskim, brytyjskim i niemieckim, w ramach Projektu, została rozszerzona na rynki: holenderski, szwedzki, duński i belgijski. Intensyfikacja i wydłużenie w czasie, do końca 2013 roku, działań marketingowych prowadzonych na rynkach emisyjnych objętych projektem, przyczyni się w istotnym stopniu do odbudowania i utrzymania dynamiki wzrostu przyjazdów turystów zagranicznych do Polski, a tym samym osiągnięcia większego przyrostu liczby przyjazdów (1,7 mln).

IMG_7231Zdaniem Rafała Szmytke Prezesa POT - dodatkowym efektem intensyfikacji działań będzie wzrost wpływów dewizowych Polski z tytułu wydatków cudzoziemców do poziomu 7 mld USD. Kontynuowanie działań promocyjnych pozwoli także na wykorzystanie w pełni potencjału rynków objętych kampaniami. Jak wynika z przeprowadzonych badań, jedną z podstawowych barier w przyjazdach do Polski jest nadal bardzo ograniczona wiedza o naszym kraju i przestarzały wizerunek, a nie przekonanie o braku atrakcji turystycznych. - powiedział Rafał Szmytke.

W krajach najważniejszych dla polskiej turystyki przyjazdowej udział osób, które w badaniach stwierdziły, że o Polsce „nie wiedzą zupełnie nic lub niewiele" był ogromny - we Francji 75%, Wielkiej Brytanii 71%, Niemczech 62%. Jednocześnie wśród osób, które wcześniej odwiedziły Polskę zdecydowana większość (72%) ocenia tę wizytę pozytywnie. Wysoko oceniane są niemal wszystkie badane cechy: atrakcyjne ceny, zabytki i kultura, atmosfera pobytu, czystość, jakość zakwaterowania, przyroda, jedzenie. Brytyjczycy, jako najważniejsze powody przyjazdu do Polski spontanicznie wskazują historię i możliwość poznania nowego, nieznanego miejsca. Wśród badanych Niemców, co czwarty deklaruje chęć przyjazdu do Polski, a kolejne 33% się waha. We Francji i Anglii sytuacja jest podobna.

Badania przeprowadzone w Szwecji i Holandii pokazały, że wiedza obu nacji o Polsce jest nieaktualna i stereotypowa, a jednocześnie mało słychać o Polsce, jako o celu podróży. Potencjał tego rynku dla Polski jest znaczny – co trzeci mieszkaniec Szwecji rozważa przyjazd do Polski w ciągu najbliższych 3 lat. Turyści ze Szwecji, którzy wracają z Polski są mile zaskoczeni, zadowoleni i chętnie polecają taki wyjazd znajomym.

W Holandii poziom niewiedzy o Polsce jest bardzo wysoki – aż 82% Holendrów nie wie o naszym kraju zupełnie nic lub niewiele. Jednocześnie dość wysoki odsetek respondentów wyraża negatywny stosunek do Polski (30%). Wizerunek Polski jest praktycznie znakiem zapytania, stworzony głównie w oparciu o wizerunek polskiej imigracji, w tym nielegalnej siły roboczej i problemów, jakie stwarzała. Z uwagi na to, na rynku holenderskim trzeba intensywnie budować obraz atrakcyjnej turystycznie Polski, biorąc pod uwagę potrzeby grup docelowych, wskazać, co mogliby w Polsce zobaczyć, czego doświadczyć.

Wyniki badań potwierdziły dużą potrzebę zintensyfikowania promocji Polski w obu krajach – w Holandii na ogólnym wizerunkowym poziomie, a w Szwecji dotyczącej bardziej wyspecjalizowanych produktów. We wszystkich wymienionych krajach ważne jest komunikowanie bardziej współczesnego wizerunku, skonfrontowanego z funkcjonującym w świadomości przestarzałym obrazem Polski. Dobrym momentem na prowadzenie kampanii jest okres przed i po UEFA EURO 2012™, których Polska będzie gospodarzem. Wykorzystując UEFA Euro 2012™ jako pretekst medialny, w kampanii używane będzie hasło: „Futbol, to tylko jeden z pretekstów by zobaczyć Polskę".

Warto wykorzystać także obecną, trudną sytuację ekonomiczną w wielu krajach Unii Europejskiej, która często skłania jej mieszkańców do oszczędności i rezygnowania z dalekich i drogich wyjazdów. W badaniach procesu decyzyjnego dotyczącego wyboru destynacji, wśród najczęściej wskazywanych czynników dla wyjazdów krótkookresowych pojawia się bliskie położenie, rozumiane przede wszystkim, jako: niższe koszty, możliwość szybkiego i bezpośredniego dojazdu, modne, bo bardziej ekologiczne" (mniejsze zużycie paliwa samochodu, samolotu). Czynniki te sprzyjają wyborowi Polski, jako kierunku podróży, ale pod warunkiem dodarcia z informacją o oferowanych produktach do jak najszerszego grona potencjalnych konsumentów.

W 2010 roku – tzn. w ciągu pierwszego roku realizacji projektu – do Polski przyjechało 12,5 mln turystów zagranicznych, tj. o 4,9% więcej niż w 2009 roku. Liczba przyjazdów rosła w kolejnych kwartałach, przy czym dynamika wzrostu była najwyższa w trzecim i czwartym kwartale (odpowiednio o 5,3% i 6%). Szczególnie wysokie wzrosty liczby przyjazdów odnotowano z czterech krajów, w których prowadzona była kampania informacyjno-promocyjna związana z rejsem żaglowca Fryderyk Chopin, tj. z Belgii (+13,1%), Holandii (+12%), Wielkiej Brytanii (+8%) i Francji (+5%).

Efekty dotychczas prowadzonych działań Polska Organizacja Turystyczna monitoruje nie tylko w kontekście osiągnięcia poziomu kluczowego wskaźnika POIG, tj. liczby przyjazdów turystów zagranicznych, ale także z punktu widzenia pozostałych wskaźników rezultatu. Stan znacznego zaawansowania projektu (60% rozliczonych środków do końca października 2011 r.) pozwala także na wymierną i kompleksową ocenę efektów realizacji poszczególnych elementów projektu oraz ich wpływu na osiągnięcie pozostałych wskaźników.

W 2010 roku wskaźnik rezultatu „wielkość wydatków turystów zagranicznych odwiedzających Polskę" osiągnął poziom 5,230 mld USD, co oznacza osiągnięcie i przekroczenie jego docelowej wartości (tj. 5 mld USD) o 4,6%. Na wzrost wpływów dewizowych z turystyki wpływ miał m.in. wzrost liczby przyjazdów turystów o blisko 5%.

Realizacja kampanii prowadzonych w latach 2010-2011 wygenerowała zwiększone zainteresowanie odwiedzinami na stronach www.polska.travel w zagranicznych wersjach językowych. Zgodnie z pomiarem prowadzonym przez POT, wartość wskaźnika „liczba turystów korzystających z narodowego portalu turystycznego" wzrosła z poziomu bazowego wynoszącego 579398 do 926947.W okresie ośmiu miesięcy 2011 roku liczba odwiedzin na stronach internetowych wzrosła o 60% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Największą dynamikę liczby odwiedzin zanotowano w Wielkiej Brytanii (468,9%), Francji (193,5%) i Niemczech (111,6%), a więc w krajach gdzie działania promocyjne były najintensywniejsze i najdłuższe. W Danii, gdzie w 2010 roku została uruchomiona duńska wersja językowa portalu, liczba odwiedzin wzrosła o 383%. W krajach, gdzie działania promocyjne były prowadzone krócej, tj. tylko w 2010 roku oraz przy zdecydowanie mniejszych budżetach, wskaźniki dynamiki odwiedzin są znacznie niższe – w Szwecji 14,3%, Belgii 17,5%.

Do góry