en
en

Europejskie Dni Dziedzictwa w Lubuskiem

270x136_lubuskie_cr.png

Podczas Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zostały wręczone odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”. Urozystość odbyła się 13 września w Pałacu w Zaborzew województwie lubuskim. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że samorząd województwa bardzo aktywnie wspiera dziedzictwo kulturowe.

lubuskie crPodczas Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zostały wręczone odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”. Urozystość odbyła się 13 września w Pałacu w Zaborzew województwie lubuskim. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że samorząd województwa bardzo aktywnie wspiera dziedzictwo kulturowe.

- To nie tylko zabytki. Tych działań jest o wiele więcej. W ramach wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego świetność odzyskało wiele pięknych miejsc w naszym regionie. Mamy 252 pałace, zamki i dwory. To jest niesamowite bogactwo. Ale pamiętamy także o kościołach, z których wiele zostało odrestaurowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – wyjaśniła marszałek. Zadeklarowała także, że samorząd nadal będzie zabiegał o środki na ochronę dziedzictwa. – Myślę, że pierwsze efekty zobaczymy już niedługo, udało nam się przystąpić do renegocjacji kontraktu terytorialnego. Walczymy o 15 dużych inwestycji w obszarze kultury – dodała.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem wydarzenia jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W Polsce organizatorzy i koordynatorzy EDD proponują ponad 1000 imprez. Z możliwości uczestniczenia w tej największej imprezie kulturalnej Europy korzysta kilkaset tysięcy Polaków. Mają oni niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego często nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało w dawnych czasach życie naszych przodków.

Więcej: TUTAJ

Do góry