en
en
Kontakt

Jadę do Polski i zabieram… rower! Kampania POT na nadmorskim tramwaju w Belgii.

belgia_tramwaj_1170.jpg

Wizualizacje na tramwaju prezentują Warszawę, Dolny Śląsk, Małopolskę, Łódzkie i Wielkopolskę. Wymienione regiony i Warszawa są partnerami akcji oraz zapewniają nagrody w konkursie, który spina kilkuetapową inicjatywę prowadzoną tego lata na belgijskim wybrzeżu. Kampania POT trwa od czerwca do końca sierpnia, kiedy nadmorskie miasteczka odwiedza 7 milionów turystów. W okresie letnim wybrzeże jest najpopularniejszym wewnętrznym kierunkiem wakacyjnym Belgów, jest też chętnie odwiedzane przez Holendrów, Niemców i mieszkańców północnej Francji. Głównym bohaterem kampanii jest tramwaj Kusttram, mający na swojej trasie takie kurorty jak słynna Ostenda, La Panne czy Knokke. Tramwaj, ze względu na panujący w lecie na wybrzeżu ogromny tłok, jest najpopularniejszym środkiem transportu. Korzystają z niego mieszkańcy wybrzeża, letnicy pragnący dojechać do plaż i turyści zwiedzający atrakcje belgijskiego wybrzeża.

W ramach kampanii tramwaj został oplakatowany na zewnątrz, ale także wewnątrz za pomocą czasowych naklejek na szybach i tzw. „wobbler”, plakietek zaczepianych na poręczach. Takie nośniki reklamy są szczególnie skuteczne, gdyż na długo skupiają uwagę osób podróżujących tramwajem.

Celem kampanii na tramwaju jest zróżnicowanie wizerunku Polski, kojarzonej w Belgii przede wszystkim z dziedzictwem historycznym. Zamieszkujący północną Belgię Flamandowie, podobnie jak Holendrzy, prowadzą aktywny tryb życia i lubią aktywne wakacje. Dlatego na tramwaju znajdują się wyselekcjonowane pod tym kątem produkty charakterystyczne dla wybranych na kampanię miejsc. I tak odbiorcy reklamy dowiedzą się, że w Małopolsce są wspaniałe szlaki rowerowe, na Dolnym Śląsku niesamowity kompleks zamków i pałaców, w Wielkopolsce różnorodne trasy wodne, w Łódzkiem piękne ogrody i parki, zaś Warszawa jest energetyczną destynacją city break.

Motywem przewodnim kampanii jest konkurs bazujący na popularnej we Flandrii zabawie dla dzieci, aby nie nudziły się w czasie podróży.  Zabawa polega na wymienianiu przez uczestników kolejno przedmiotów, które chcieliby wziąć na wakacje i dodawaniu następnego. Przegrywa ten, który pomyli kolejność. Hasła promocyjne polskiej kampanii ułożone są dokładnie w ten sam sposób i tak, gdy „Jadę do Polski to zabieram: rower, aby odkryć szlaki rowerowe Małopolski, plan miasta, aby zwiedzić tętniącą życiem Warszawę czy łódeczkę, aby popływać w Wielkopolsce”.

Uczestnicy konkursu ogłoszonego na portalu ZOPOT w Brukseli mają zaznaczyć, co oni chcieliby zabrać ze sobą do Polski. Zwycięzca wygra dokładnie taką podróż, jaką wybrał. Konkurs realizowany jest we współpracy z Warszawską Organizacją Turystyczną, Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Wielkopolską Organizacją Turystyczną, Małopolską Organizacją Turystyczną, Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego oraz Uzdrowiskiem Termalnym Uniejów. Na potrzeby kampanii WOT przygotował dedykowany landing page w języku niderlandzkim prezentujący swoich członków, którzy zgłosili udział w konkursie.

Drugim etapem letniej kampanii nad Morzem Północnym będzie planowana na lipiec dystrybucja 200 tysięcy podkładek w nadmorskich restauracjach. Także tu prezentowane będą promowane w konkursie regiony i Warszawa jako „European Best Destination 2023”. Podkładki to niezmiernie popularne rozwiązanie stosowane w belgijskich lokalach gastronomicznych. Badania potwierdzają, że zamieszczona na nich reklama jest szczególnie skuteczna, gdyż ma bardzo długi czas ekspozycji (ponad pół godziny). Przekaz trafia bezpośrednio do odbiorcy, w czasie gdy oczekuje on na zamówienie, co powoduje, że jest szczególnie podatny na przekaz. W lipcu restauracje na wybrzeżu przyjmują przede wszystkim turystów, a większość osób w czasie urlopu jest w dobrym nastroju, co zwiększa przyswajanie przekazu. Dzięki geolokalizacji podkładki dystrybuowane będą wyłącznie w lokalach nadmorskich, dokładnie na trasie słynnego tramwaju.

Nadmorską kampanię wesprą także działania w social mediach ZOPOT w Brukseli prowadzone przez całe lato. Szacuje się ze wakacyjna akcja dotrze do 8 milionów odbiorców.

Do góry