en
en
Kontakt

Informacja Turystyczna to również Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Koszalinie posiada Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w kategorii trzech gwiazdek, a jednocześnie jest laureatem ubiegłorocznego Konkursu Na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. W ramach swojej działalności promuje wszelkie formy turystyki lokalnej i regionalnej, aktywnie współpracuje z organizacjami turystycznymi, samorządami i instytucjami kultury, szkoli kolejne pokolenia pasjonatów turystyki – prowadzone są tutaj lekcje pokazowe oraz są organizowane praktyki zawodowe. Centrum zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz uzyskało certyfikat Miejsce Przyjazne Rowerzystom.  

IT_miniatura_koszalin.jpg

W Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej można uzyskać informacje na temat atrakcji turystycznych oraz informacje praktyczne. Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek zgromadzona jest baza wiedzy o szlakach pieszych, rowerowych, o możliwości uprawiania turystyki wodnej. Punkt dysponuje obszerną kolekcją bezpłatnych materiałów w językach obcych, przede wszystkim w języku angielskim oraz niemieckim. Centrum służy pomocą w zakresie informacji na temat bazy noclegowej i gastronomicznej. 

Dla osób odwiedzających przygotowano strefę wypoczynku – siedziska i fotele, kącik dla najmłodszych turystów, gdzie dzieci mogą zająć się zabawą, czytaniem książeczek, bądź rysowaniem oraz biblioteczkę turystyczną. Turyści mogą skorzystać z bezpłatnego internetu bezprzewodowego. 

Na miejscu można kupić mapy, przewodniki, książki oraz pamiątki, a także otrzymać bezpłatne wydawnictwa. Punkt zajmuje się również dystrybucją lokalnej prasy. 

Ważnym aspektem działalności centrum jest współpraca z wieloma jednostkami samorządowymi na szczeblu lokalnym i wojewódzkim, stowarzyszeniami, szkołami,  związkami oraz z z  innymi informacjami turystycznymi. Wymiana doświadczeń i pozyskiwanie dla odwiedzających turystów bezpłatnych materiałów promocyjnych – map, broszur i przewodników.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wspiera osoby z niepełnosprawnościami.  Stopnie schodów do centrum są oznaczone na żółto tak, aby były lepiej dostrzegalne dla osób niedowidzących, strona internetową  dostosowano do potrzeb osób niedowidzących.  Pracownicy centrum pomagają osobom starszym, także niedowidzącym i niedosłyszącym np. kserując i powiększając tekst dokumentów, czy wyszukując informacje w sieci, w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym. Dysponują środkami wspomagającymi komunikację osób głuchoniemych - komunikatorami i aplikacjami, umożliwiające transkrypcję „na żywo”, a także  udostępniają informacje w formie drukowanej.  

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej to miejsce, które zaspokoi potrzeby turystów, szukających informacji o Koszalinie i regionie. Pracownicy z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i chętnie będą służyć pomocą. Przed wejściem znajdują się stojaki na rowery, a CIKIT udostępnia listę serwisów i sklepów rowerowych oraz zestaw narzędzi naprawczych. Warto, by każdy turysta po przyjeździe do Koszalina kierował swoje pierwsze kroki do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dworcowej 11-15, gdzie otrzyma bezpłatne mapy, broszury, kupi magnes, otrzyma wskazówki dojazdu, dowie się co warto zobaczyć w mieście i okolicy, a także dostanie informacje na temat dobrych miejsc noclegowych, sprawdzonych kawiarni, czy smacznych restauracji. Dla osób odwiedzających przygotowano strefę wypoczynku – siedziska i fotele, kącik dla najmłodszych turystów, gdzie dzieci mogą zająć się zabawą, czytaniem książeczek, bądź rysowaniem.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych i śledzenia mediów społecznościowych Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej www.cikit.koszalin.pl; https://www.facebook.com/rcit.koszalin

Do góry