Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Znamy laureatów konkursu „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”

Znamy laureatów konkursu „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”

Grafika wyników konkursu „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”

Polska Organizacja Turystyczna przyznała nagrody w konkursie „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”, skierowanym do centrów i punktów informacji turystycznej oraz lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych. Celem projektu była promocja idei proekologicznego stylu życia i pracy w turystyce.

Grafika wyników konkursu „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”

Ekologia i zrównoważony rozwój to tematy, które zyskują coraz większą popularność w sektorze turystyki nie tylko na poziomie globalnym, ale także na naszym rynku krajowym. Polska Organizacja Turystyczna wychodząc naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom turystom, wspiera działania proekologiczne w branży i zorganizowała konkurs „Bądź w zgodzie i blisko z naturą”. Skierowany był on do przedstawicieli punktów i centrów informacji turystycznej oraz regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, którzy są członkami grupy dyskusyjnej POT-ROT-LOT-FIT na Facebooku.

Komisja Konkursowa dokonała weryfikacji nadesłanych zgłoszeń na platformie POT-ROT-LOT-FIT na Facebooku i wyłoniła zwycięzców. Nagrodzone posty wyróżniały się oryginalnością, atrakcyjnością przekazu oraz poczuciem humoru.

 Jestem pod wrażeniem zaangażowania i kreatywności uczestników konkursu. To jasny sygnał, że branża przykłada dużą wagę do dbałości o zrównoważony rozwój turystyki. Mam nadzieję, iż wspólnie zbudujemy modę i trend na bycie eko. Obowiązkiem każdego z nas jest troska o to, co w Polsce najpiękniejsze, a proekologiczny styl życia, podróżowania i wypoczywania pozwoli cieszyć się jak najdłużej polską naturą – podsumował przewodniczący komisji konkursowej wiceprezes POT Marcin Różycki.

Laureatami zostali:

  1. Zamojskie Centrum Informacji i Promocji Historycznej – Zamość
  2. Centrum Informacji Turystycznej – Ostróda
  3. Tarnowska Organizacja Turystyczna – Tarnowskie Centrum Informacji – Tarnów
  4. Punkt Informacji Turystycznej w Suwałkach – Wigierski Park Narodowy
  5. Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji – Ustrzyki Dolne
  6. Centrum Informacji Turystycznej – Radom
  7. Punkt Informacji Turystycznej – Iława
  8. Centrum Informacji Turystycznej – Słupsk
  9. Punkt Informacji Turystycznej – Nowy Tomyśl
  10. Punkt Informacji Turystycznej Europejskiego Centrum Bajki – Pacanów

Dodatkowo, w związku z szerokim wachlarzem podejmowanych inicjatyw z tematyki ekologicznej, komisja konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu pięciu dodatkowych wyróżnień:

  1. Informacja Turystyczna w Szklarskiej Porębie
  2. Lokalna Organizacja Turystyczna w Mielnie
  3. Informacja Turystyczna w Morągu
  4. Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu
  5. Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle

W swoich zgłoszeniach uczestnicy pokazali, że nie brakuje im twórczych i ekologicznych pomysłów oraz chęci do działania na terenie lokalnym i w regionach. Laureaci prowadzą liczne inicjatywy pro-ekologiczne m.in. inicjują organizację i udział stałych akcji, festynów promujących postawy ekologiczne, mające na celu dbanie o środowisko naturalne i edukację ekologiczną dla turystów i mieszkańców, kreują styl życia „blisko z ekologią”, wprowadzają pro-ekologiczne narzędzia technologiczne usprawniające pracę i codzienne funkcjonowanie pracowników w biurach i obsłudze turystów.

Markowe atrakcje, produkty, szlaki, obiekty turystyczne w Polsce, które chcą odnieść sukces wizerunkowy i ekonomiczny, muszą oferować swoim konsumentom coś więcej niż tylko świetnej jakości produkty i usługi. Konsumenci/turyści oczekują zaangażowania w działania na rzecz środowiska w sposób przyjazny naturze. Zielone miasta czy miejscowości wskutek wdrażania działań proekologicznych są bardziej wydajne, oszczędne i więcej zarabiają, bowiem cieszą się nieustającą popularnością wśród turystów. Eko trendy to raczej stopniowe zmierzanie ku życiu w zgodzie i blisko z ekologią w Polsce.

Czytaj więcej

24 czerwca, 2026

Cykl “Outdoor Polen”. ZOPOT Berlin we współpracy z regionami promuje aktywną turystykę w Polsce

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie we współpracy z partnerami z czterech regionów Polski promuje aktywną turystykę w naszym kraju. W ramach długofalowego partnerstwa z aplikacją Komoot – największą platformą outdoorową w Europie powstały cztery kolekcje przybliżające rowerową ofertę województw: Zachodniopomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Dolnośląskiego oraz trasy piesze w Województwie Śląskim. Pierwsza kolekcja z serii […]

23 czerwca, 2026

Polacy stawiają na wakacje w kraju. Morze wciąż numerem jeden, ale coraz więcej osób wybiera góry i city breaki

Wakacje startują już za kilka dni, a Polacy mają coraz bardziej sprecyzowane plany urlopowe. Aż 58 proc. Polaków planujących letni urlop zamierza spędzić go w Polsce. Choć najpopularniejszym kierunkiem pozostaje wybrzeże Bałtyku, rośnie także zainteresowanie wyjazdami w góry, do miast oraz zwiedzaniem atrakcji kulturowych i historycznych. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie […]

22 czerwca, 2026

Zamki, legendy i nieoczywiste trasy. Polska Organizacja Turystyczna zainaugurowała kolejną edycję podróży studyjnych

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła trzecią edycję podróży studyjnych dla twórców internetowych. To projekt, który łączy nowoczesną komunikację z promocją najciekawszych miejsc w Polsce i pokazuje, że krajowe podróże mogą zaskakiwać, inspirować i prowadzić daleko poza oczywiste szlaki. Inaugurujący wyjazd odbył się pod hasłem „Zamki południowej Polski – alternatywne zwiedzanie”. W dniach 25-28 maja influencerzy ze […]