Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Zabrze wnioskuje o wpisanie Muzeum Górnictwa Węglowego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Zabrze wnioskuje o wpisanie Muzeum Górnictwa Węglowego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

2025 PCBPOT Featured Image(11).jpg

Zabrze wnioskuje o wpisanie Muzeum Górnictwa Węglowego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Z tej okazji 20 sierpnia br. w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Piotr Borys – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, Jacek Janowski – Dyrektor Departament Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej i Ewa Weber – Pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Zabrze.

Z tej okazji 20 sierpnia br. w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Piotr Borys – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, Jacek Janowski – Dyrektor Departament Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej i Ewa Weber – Pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Zabrze.

Warto podkreślić, że w 2022 r. obiekt został wyróżniony Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. W skład zespołu zabytkowego wskazywanego do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa wchodzą powiązane historycznie kompleksy, ilustrujące etapy rozwoju górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku:

  • Kopalnia Królowa Luiza – znakomicie zachowana kopalnia węgla kamiennego, jedna z dwóch najstarszych na terenie Śląska. W skład kompleksu wchodzi też pokazowo-edukacyjny zespół kopalniany z drugiej połowy XX w. (kopalnia szkoleniowa).
  • Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – najdłuższe zachowane w Europie górnicze wyrobisko transportowo-odwadniające, drążone od końca XVIII w.
  • Kopalnia Guido – przykład założonej w XIX w. kopalni prywatnej, która w drugiej połowie XX w. otrzymała nowe życie jako szkoleniowa i doświadczalna. Zarazem najrozleglejsza, z najlepiej zachowanym wyposażeniem trasa turystyczna europejskiego górnictwa węglowego.

Wnioskujący podkreślają, że są to jedyne w skali kraju i wyjątkowe w Europie tak kompletnie zachowane, wyposażone, rozległe i udostępniane zabytkowe zespoły wyrobisk węgla kamiennego, dopełnione zachowanym parkiem maszynowym w stanie użytkowym. To pierwszy etap procesu, który może przynieść Zabrzu prestiżowe światowe wyróżnienie i uczynić miasto ważnym punktem na mapie postindustrialnej turystyki.

Więcej informacji na temat Muzeum oraz procesu kwalifikacyjnego:

 https://www.polska.travel/kopalnia-guido-i-sztolnia-krolowa-luiza-w-zabrzu/

 https://miastozabrze.pl/2025/06/24/zabrze-wnioskuje-o-wpis-na-liste-swiatowego-dziedzictwa-unesco/

Zdjęcia z wydarzenia:

Minister-47.jpg

Minister-49.jpg

Minister-51.jpg

Minister-53.jpg

Minister-58.jpg

Minister-59.jpg

 

Czytaj więcej

10 czerwca, 2026

Zrobiliśmy to! Promocja Polski na srebrnym ekranie belgijskich kinopleksów

W maju br. aż 500 tysięcy kinomanów obejrzało spot promujący Polskę podczas wszystkich seansów we wszystkich kinopleksach sieci Kinepolis. Materiał został zrealizowany w ramach wspólnej kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej i Kinepolis – największej sieci kin w Belgii. Partnerami projektu są PLL LOT oraz restauracja Gdański Bowke i hotel Hilton Gdańsk. Działaniu towarzyszyła promocja klubu kinomanów […]

10 czerwca, 2026

Touroperatorzy z całej Polski odkrywali turystyczne oblicza Podlasia

W połowie maja blisko dwudziestu touroperatorów z całej Polski wyruszyło w intensywną podróż studyjną zorganizowaną przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, Polską Izbę Turystyki i Polską Organizację Turystyczną. Ich zadanie było proste – poznać Podlasie tak, by później móc pokazać je światu. To były cztery dni, kilkaset kilometrów i niezliczona ilość wrażeń. Podlasie odsłoniło swoje najpiękniejsze […]

2 czerwca, 2026

Polskie destynacje na drodze do certyfikacji. Finał cyklu szkoleń POT w Warszawie

Polskie regiony są już bogatsze o wiedzę dotyczącą turystyki zrównoważonej i procesu certyfikacji. W Warszawie zakończył się cykl czterech szkoleń „Zrównoważone destynacje w praktyce – w drodze do certyfikacji”, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Ostatnie spotkanie dla Makroregionu Centralno-Wschodniego było poświęcone przygotowaniu przedstawicieli województw lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego do wdrażania zasad zrównoważonej turystyki. Uczestnicy […]