Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » „Strategia Rozwoju Turystyki dla Polski do 2030 roku” – konsultacje rozpoczęte. Pierwsza konferencja w Zielonej Górze za nami

„Strategia Rozwoju Turystyki dla Polski do 2030 roku” – konsultacje rozpoczęte. Pierwsza konferencja w Zielonej Górze za nami

zielona gora3.jpg

Dziś, 14 marca 2025 roku, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbyła się pierwsza z 16 konferencji regionalnych organizowanych w ramach prac nad „Strategią Rozwoju Turystyki dla Polski do roku 2030, z perspektywą do roku 2036”. Cykl spotkań obejmie wszystkie województwa i ma na celu opracowanie spójnej, ogólnopolskiej strategii rozwoju turystyki, uwzględniającej specyfikę poszczególnych regionów. W wydarzeniu uczestniczyli Piotr Borys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna, dr hab. Marek Cierpiał-Wolan, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego oraz Grzegorz Potęga – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego.

Konferencja w Zielonej Górze zainicjowała ogólnopolskie konsultacje, których celem jest stworzenie kompleksowej strategii rozwoju turystyki. Spotkania zaplanowane we wszystkich województwach mają pełnić rolę platformy do wymiany doświadczeń i pomysłów pomiędzy rządem, samorządami oraz przedstawicielami branży turystycznej. Kluczowe znaczenie ma uwzględnienie lokalnych potrzeb oraz specyfiki każdego regionu, co pozwoli na skuteczne wdrożenie strategii odpowiadającej na rzeczywiste wyzwania i możliwości.

Decyzję o organizacji konferencji w każdym województwie podjął wiceminister Piotr Borys. Pierwsze oficjalne zapowiedzi dotyczące tego procesu pojawiły się już 10 grudnia 2024 roku podczas konferencji „Wspólna strategia – od wizji do realizacji”, natomiast kolejne potwierdzenie planów nastąpiło 26 lutego br. podczas konwentu Marszałków w Krakowie.

„Skuteczne działanie na rzecz rozwoju polskiej turystyki musi wynikać z właściwej diagnozy i odpowiednio zaplanowanych, systemowych działań w dłuższym horyzoncie czasowym. Mając tylko jasno wytyczony cel, możemy do niego efektywnie dążyć, a taką mapą drogową jest właśnie strategia. W ministerstwie już od kilku miesięcy intensywnie pracujemy nad jej stworzeniem i usunięciem wieloletnich zaniedbań w tym obszarze. Dlatego jest potrzeba posiadania strategii ogólnopolskiej oraz aktualizacji strategii regionalnych w zakresie rozwoju turystyki  podkreślał  Piotr BorysSekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

 O zaangażowaniu w prace nad tworzeniem ogólnopolskiej strategii dla turystyki i roli Polskiej Organizacji Turystycznej mówiła podczas konferencji Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes POT.

„Jako organizacja odpowiedzialna za krajową i międzynarodową promocję turystyczną, nie tylko prowadzimy działania marketingowe, ale także zbieramy i analizujemy dane, które mogą pomóc w kształtowaniu Strategii Rozwoju Turystyki dla Polski. Na podstawie badań i analiz monitorujemy ruch turystyczny, zarówno krajowy, jak i zagraniczny, śledzimy zmieniające się preferencje podróżnych oraz analizujemy skuteczność podejmowanych działań promocyjnych. Już dziś realizujemy Strategię Zarządzania Zintegrowaną Komunikacją Marketingową w Turystyce do 2030 roku, która została przyjęta w kwietniu 2024 roku. Jej głównym celem jest zwiększenie rozpoznawalności oferty turystycznej Polski oraz skuteczniejsze zarządzanie komunikacją marketingową. Dzięki tej strategii rozwijamy profesjonalizację działań promocyjnych, segmentację rynków oraz współpracę z regionami, co może stanowić istotny wkład w nową, ogólnokrajową strategię rozwoju turystyki. Angażujemy się również w promocję najlepszych praktyk i produktów turystycznych, organizując konkursy na Najlepszy Produkt Turystyczny, wspierając Polskie Marki Turystyczne oraz nagradzając innowacyjne i atrakcyjne oferty regionalne”  powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna.

Zielona Gora 11.jpg

Podczas spotkania w Zielonej Górze poruszano kwestie związane z:

  • zintegrowanym podejściem do promocji turystycznej kraju,
  • zrównoważonym rozwojem turystyki w regionach, dostosowaniem infrastruktury turystycznej do współczesnych wyzwań,
  • ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w kontekście rozwoju turystyki,
  • wspieraniem innowacji i cyfryzacji w sektorze turystycznym.

Prezentacja portalu „Turystyka+”

Jednym z kluczowych punktów konferencji w Zielonej Górze było ogłoszenie i zaprezentowanie nowego wspólnego portalu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Głównego Urzędu Statystycznego pod nazwą „Turystyka+”. Prezes GUS, dr hab. Marek Cierpiał-Wolan, przedstawił funkcjonalności tej nowoczesnej platformy, która będzie głównym narzędziem do analizowania trendów turystycznych w Polsce. Portal umożliwi dostęp do zaawansowanych badań statystycznych, nowoczesnych metod analizy danych, w tym web scrapingu oraz agregacji informacji z portali rezerwacyjnych. Dane będą ogólnodostępne, co pozwoli zarówno branży turystycznej, jak i samorządom oraz naukowcom, śledzić kluczowe wskaźniki sektora turystycznego w Polsce. Wiceminister Piotr Borys podkreślił, że portal „Turystyka+” stanowi ważny krok w kierunku digitalizacji sektora i umożliwi lepsze planowanie działań w oparciu o rzetelne dane.

Konferencja w Zielonej Górze była ważnym krokiem w procesie opracowywania nowej strategii rozwoju turystyki w Polsce. Rozpoczęte ogólnopolskie konsultacje mają na celu stworzenie kompleksowego dokumentu, który uwzględni specyfikę poszczególnych regionów i potrzeby branży. Prezentacja portalu „Turystyka+” oraz podkreślenie roli danych statystycznych w planowaniu turystyki wskazują na nowoczesne podejście do zarządzania sektorem. Kolejne konferencje w pozostałych województwach będą kontynuacją tych działań, tworząc solidne fundamenty dla przyszłości polskiej turystyki.

Czytaj więcej

12 czerwca, 2026

Rusza V edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”

Polska Organizacja Turystyczna oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, ogłaszają nabór zgłoszeń do V edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Jest to ogólnopolska inicjatywa skierowana do absolwentów wyższych uczelni, którzy w swoich pracach magisterskich skupili się na zagadnieniach związanych z szeroko pojętą turystyką, niezależnie od ukończonego kierunku studiów. Honorowy Patronat nad […]

12 czerwca, 2026

Biało-czerwone Chicago. Polska na jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic świata

W poprzednią, niedzielę, 7 czerwca reprezentacyjna Michigan Avenue w Chicago na kilka godzin przybrała biało-czerwone barwy. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia zorganizowanego przez ZOPOT w Chicago, które wsparło Tomasza Sobanię – polskiego biegacza ekstremalnego realizującego jedno z najbardziej ambitnych wyzwań biegowych ostatnich lat. Sobania podjął się przebiegnięcia 50 maratonów w 50 stanach przez 50 kolejnych […]

10 czerwca, 2026

Zrobiliśmy to! Promocja Polski na srebrnym ekranie belgijskich kinopleksów

W maju br. aż 500 tysięcy kinomanów obejrzało spot promujący Polskę podczas wszystkich seansów we wszystkich kinopleksach sieci Kinepolis. Materiał został zrealizowany w ramach wspólnej kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej i Kinepolis – największej sieci kin w Belgii. Partnerami projektu są PLL LOT oraz restauracja Gdański Bowke i hotel Hilton Gdańsk. Działaniu towarzyszyła promocja klubu kinomanów […]