Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”

grupowe1.jpg

Już po raz czwarty Polska Organizacja Turystyczna i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”  wyłoniły laureatów Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podczas uroczystości, która odbyła się 9 grudnia w Warszawie, poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu. W wydarzeniu udział wzięli Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Magdalena Krucz; Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, Krzysztof Przybył oraz Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, dr Dominik Borek. Uroczystość poprowadziła Kierownik Biura Prasowego POT, Jolanta Grus.

Tegoroczna edycja Konkursu stanowi potwierdzenie, jak interdyscyplinarną dziedziną jest w gruncie rzeczy turystyka. Otrzymaliśmy mnóstwo interesujących prac, różniących się nie tylko podjętą tematyką, ale także warsztatem badawczym i sposobem spojrzenia na poszczególne kwestie. Cieszy mnie to niezwykle, ponieważ polska turystyka rozwija się bardzo dynamicznie, a jej i tak już znaczący udział w polskim PKB, stale rośnie. Obecnie panuje swego rodzaju „moda na Polskę” i potrzebujemy doskonale przygotowanej kadry turystycznej, która z zaangażowaniem i entuzjazmem będzie promować nasz kraj. Prace zgłoszone do Konkursu posiadają nie tylko wartość naukową, ale stanowią wspaniałą inspirację i zachętę do podejmowania kolejnych wyzwań – powiedziała Magdalena Krucz, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.         

magda1.jpg

Celem konkursu jest wspieranie młodych, utalentowanych osób, które wybrały turystykę jako swoją ścieżkę edukacji i kariery zawodowej, a także promowanie absolwentów wyróżniających się pasją oraz głęboką wiedzą o turystyce. Zaangażowanie i wiedza środowiska naukowego jest także ważnym elementem odpowiedniego przygotowania przyszłych kadr dla turystyki. Konkurs, skierowany jest nie tylko do absolwentów kierunków związanych z turystyką, ale także do osób, których praca magisterska zawiera zagadnienia związane z rozwojem, zarządzaniem i marketingiem w sferze turystyki krajowej oraz zagranicznej turystyki przyjazdowej do Polski.

praca1.jpg

Konkurs „Teraz Polska Turystyka” jest naturalną kontynuacją organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego w latach 2007-2017 konkursu „Teraz Polska Promocja”. To dla nas wyjątkowa okazja, by dostrzec i docenić młodych badaczy, którzy swoją wiedzą i pasją realnie wpływają na rozwój polskiej turystyki. Ich prace pokazują, jak nowatorskie spojrzenie i dążeniedo najwyższych standardów jakości mogą wyznaczać nowe kierunki dla branży. Cieszy nas, że wśród młodego pokolenia rośnie świadomość znaczenia odpowiedzialnego rozwoju, bo to właśnie jakość i mądrze budowana marka są dziś fundamentem konkurencyjności Polski – stwierdził Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. 

Realizacja Konkursu nie byłaby możliwa bez pracy i zaangażowania Członków Kapituły Konkursu w składzie:

  • Dr Dominik Borek
  • Dr Wojciech Fedyk
  • Dr Jarosław Górski
  • Dr hab. Dariusz Jacek Olszewski-Strzyżowski, prof. AWFiS w Gdańsku
  • Dr hab. Katarzyna Podhorodecka, prof. UW w Warszawie
  • Dr Elżbieta Wąsowicz-Zaborek

Przewodniczącym Kapituły jest dr Wojciech Fedyk.

fedyk.jpg

Tegoroczna, IV edycja Konkursu potwierdziła, jak ogromny potencjał drzemie w młodych badaczach turystyki. Zgłoszone prace były ambitne, interesujące poznawczo, rzetelnie opracowane, i co istotne śmiało otwierające nowe obszary i kierunki myślenia o przyszłości polskiej gospodarki turystycznej. Kapituła jednogłośnie wyłoniła laureatów i wyróżnionych  – ale wiele prac, choć nie nagrodzonych, zasługuje na dalsze upowszechnienie i debatę publiczną. Nagrodzone i wyróżnione zostały prace podejmujące istotne wątki związane z rozwojem turystyki, innowacjami, ekologią i kulturą – od koncepcji zielonej infrastruktury miejskiej, przez enoturystykę, big data w badaniach ruchu turystycznego, aż po wpływ ezoteryki czy muzyki i wydarzeń kulturowych na mobilność grup turystycznych. Dziękuję wszystkim Autorkom/om za odwagę badawczą, Promotorkom/om za opiekę naukową, a członkom Kapituły za trud wielokrotnej oceny prac, a Organizatorom Konkursu za całokształt. Wyniki tegorocznej edycji potwierdzają, że młoda kadra turystyki rozwija się dynamicznie i wnosi realny wkład w przyszłość sektora – podkreślił dr Wojciech Fedyk, Przewodniczący Kapituły.

praca7.jpg

 

Wyróżnienia otrzymali:

  • Wiktoria Cebulka autorka pracy pt. „Rozwój uprawy winorośli, produkcji wina i enoturystyki w województwie lubuskim w XXI wieku” pod kierunkiem p. dr hab., prof. UAM Ewa Kacprzak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Paulina Dorota Dębińska autorka pracy pt. „Zieleń w mieście i miasto w zieleni. Idea odnowy i aktywizacji Poddębic w kontekście adaptacji do zmian klimatu” pod kierunkiem p. dr inż. Arch. Adriana Cieślak-Arkuszewska, Politechnika Łódzka
  • Adam Mikołaj Miziołek autor pracy pt. „Jeszcze w zielone gramy. Błękitno-zielona sieć rowerowa jako narzędzie regeneracji miasta na przykładzie Łodzi” pod kierunkiem p. dr inż. Arch. Aneta Tomczak, Politechnika Łódzka
  • Maciej Ossowski autor pracy pt. „Prognozowanie ruchu turystycznego w województwach Polski z wykorzystaniem metod statystycznych i źródeł big data” pod kierunkiem p. dr Arkadiusz Kozłowski, Uniwersytet Gdański
  • Tomasz Simiński-Stanny autor pracy pt. „Szlak Kopernikowski – jego atrakcyjność i potencjał turystyczny” pod kierunkiem p. dr hab., prof. UKW Aleksandra Jezierska-Thole, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Karolina Szyduczyńska autorka pracy pt.” Muzyka w podróży: wpływ koncertów na turystykę i doświadczenia kulturowe młodego pokolenia” pod kierunkiem p. dr Sabina Owsianowska, Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • Weronika Utrata autorka pracy pt. „Projekt aplikacji turystycznej Poznań CityQuest opartej na grywalizacji – możliwości wykorzystania do promocji turystyki oraz miasta” pod kierunkiem p. prof. UAM dr hab. Alina Zajadacz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Laureaci i Promotorzy

III miejsce i nagrodę w wysokości 4 tys. zł otrzymuje Patrycja Kinga Żółtek autorka pracy pt. „Potencjał turystyki ezoterycznej w Polsce” pod kierunkiem p. dr Katarzyna Ceklarz, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

praca III miejsce.jpg

II miejsce w Konkursie i nagrodę w wysokości 6 tys. zł otrzymuje Dominika Miara autorka pracy pt. „Zagospodarowanie turystyczne zamków w województwie małopolskim” pod kierunkiem p. prof. UKEN dr hab. Sławomir Kurek, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

praca II miejsce.jpg

I miejsce w Konkursie i nagrodę w wysokości 8 tys. zł otrzymuje Klaudia Szymańska autorka pracy pt. „Marketing atrakcji turystycznych obiektów na przykładzie Szlaku Tajemniczych Podziemi”, pod kierunkiem p. dr Magdalena Duda-Seifert, Uniwersytet Wrocławski

pracaI miejsc ewreczenie.jpg

praca I miejsce.jpg

Czytaj więcej

24 czerwca, 2026

Cykl “Outdoor Polen”. ZOPOT Berlin we współpracy z regionami promuje aktywną turystykę w Polsce

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie we współpracy z partnerami z czterech regionów Polski promuje aktywną turystykę w naszym kraju. W ramach długofalowego partnerstwa z aplikacją Komoot – największą platformą outdoorową w Europie powstały cztery kolekcje przybliżające rowerową ofertę województw: Zachodniopomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Dolnośląskiego oraz trasy piesze w Województwie Śląskim. Pierwsza kolekcja z serii […]

23 czerwca, 2026

Polacy stawiają na wakacje w kraju. Morze wciąż numerem jeden, ale coraz więcej osób wybiera góry i city breaki

Wakacje startują już za kilka dni, a Polacy mają coraz bardziej sprecyzowane plany urlopowe. Aż 58 proc. Polaków planujących letni urlop zamierza spędzić go w Polsce. Choć najpopularniejszym kierunkiem pozostaje wybrzeże Bałtyku, rośnie także zainteresowanie wyjazdami w góry, do miast oraz zwiedzaniem atrakcji kulturowych i historycznych. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie […]

22 czerwca, 2026

Zamki, legendy i nieoczywiste trasy. Polska Organizacja Turystyczna zainaugurowała kolejną edycję podróży studyjnych

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła trzecią edycję podróży studyjnych dla twórców internetowych. To projekt, który łączy nowoczesną komunikację z promocją najciekawszych miejsc w Polsce i pokazuje, że krajowe podróże mogą zaskakiwać, inspirować i prowadzić daleko poza oczywiste szlaki. Inaugurujący wyjazd odbył się pod hasłem „Zamki południowej Polski – alternatywne zwiedzanie”. W dniach 25-28 maja influencerzy ze […]