Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Obcokrajowcy bardzo wysoko oceniają Polskę

Obcokrajowcy bardzo wysoko oceniają Polskę

badanie_wizerunek_Polski_u_obcokrajowcow.jpg

Prawie wszyscy obcokrajowcy, którzy odwiedzili Polskę w 2017 roku byli zadowoleni ze swojego pobytu w naszym kraju, wynika z badania realizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Takie deklaracje złożyło 96 proc. respondentów, którzy wypełnili ankiety w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku.

badanie_wizerunek_Polski_u_obcokrajowcow.jpg

Zdecydowana większość obcokrajowców kojarzy nasz kraj przede wszystkim z jego historią i bogatym dziedzictwem (94 proc. odpowiedzi) oraz uważa Polskę za wartą poznania (93 proc.). Ponad połowa (56 proc.) ankietowanych obcokrajowców, którzy odwiedzili nasz kraj, zauważa jego podobieństwo do krajów tzw. Europy Zachodniej, a niemal dwie trzecie (64 proc.) postrzega Polskę jako kraj nowoczesny. Podobna liczba obcokrajowców (67 proc.) uznaje Polskę za zdrową i ekologiczną, a 76 proc. uważa, że nasz kraj pełny jest energii życiowej.

Większość osób wypełniających ankietę wybiera się w najbliższym czasie do Polski. Takie deklaracje składa 85 proc. z nich. Planują przede wszystkim wyjazdy organizowane indywidualnie, a w planie swoich podróży zaznaczają najczęściej miasta (68 proc. deklaracji) i obiekty UNESCO (55 proc.). Dużym zainteresowaniem cieszą się również lasy i parki narodowe (45 proc. wskazań) oraz góry, jeziora i morze, a także imprezy kulturalne (po 34 proc.).

Podobnie przedstawia się kolejność atrakcji turystycznych i sposobów wypoczynku, z którymi kojarzy się obcokrajowcom Polska. Najwięcej, bo 72 proc. z nich wymieniło miasta. 61 proc. kojarzy Polskę z lasami i parkami narodowymi, a 60 proc. z obiektami UNESCO. Na dalszych miejscach znalazły się zwiedzanie zabytków i muzea (54 proc.), imprezy kulturalne (49 proc.), jeziora (46 proc.), góry (45 proc.) oraz piesze wędrówki (40 proc.).

Rozkłady odpowiedzi z ankiet wypełnionych w 2017 roku są bardzo zbliżone do danych z lat poprzednich. Najliczniej w 2017 roku w badaniu uczestniczyli Japończycy, Włosi i Belgowie.

Wyniki badania realizowanego przez Polską Organizację Turystyczną powstały na podstawie danych z ankiet, wypełnionych w okresie od stycznia do grudnia 2017 roku. Badanie ma charakter ciągły. Ankiety wypełniane są spontanicznie przez odwiedzających strony poland.travel. Ankieta jest dostępna w kilkunastu wersjach językowych. Dane zbierane są i analizowane przez zespół Polskiej Organizacji Turystycznej przy wykorzystaniu platformy do prowadzenia badań IBM SPSS Data Collection. Badanie pozwala na bieżące monitorowanie informacji o aktualnym wizerunku Polski oraz o preferencjach w kontekście przyjazdu do naszego kraju.

Pełne wyniki badania:

Czytaj więcej

2 czerwca, 2026

Polskie destynacje na drodze do certyfikacji. Finał cyklu szkoleń POT w Warszawie

Polskie regiony są już bogatsze o wiedzę dotyczącą turystyki zrównoważonej i procesu certyfikacji. W Warszawie zakończył się cykl czterech szkoleń „Zrównoważone destynacje w praktyce – w drodze do certyfikacji”, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Ostatnie spotkanie dla Makroregionu Centralno-Wschodniego było poświęcone przygotowaniu przedstawicieli województw lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego do wdrażania zasad zrównoważonej turystyki. Uczestnicy […]

27 maja, 2026

Poznaliśmy wyniki tegorocznej selekcji Przewodnika Michelin. Aż 196 polskich restauracji znalazło się w słynnym czerwonym przewodniku!

Aż 196 restauracji znalazło się w Przewodniku MICHELIN Polska 2026, który po raz pierwszy objął selekcją cały kraj. W tegorocznej edycji wyróżniono 10 restauracji jedną Gwiazdką MICHELIN, a krakowska Bottiglieria 1881 jako jedyna w Polsce utrzymała dwie Gwiazdki. Przyznano także 19 nowych wyróżnień Bib Gourmand. To historyczny moment dla polskiej gastronomii i mocny sygnał, że […]