Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Wspólna promocja, nowe kierunki, zrównoważony rozwój – startuje XIII Forum POT–ROT–LOT w Cedzynie

Wspólna promocja, nowe kierunki, zrównoważony rozwój – startuje XIII Forum POT–ROT–LOT w Cedzynie

forum5.jpg

Dziś w Cedzynie rozpoczęło się XIII Forum Polskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych  – jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń poświęconych współpracy w ramach krajowego systemu promocji turystyki. Spotkanie organizowane przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego zgromadzi przedstawicieli POT, ROT, LOT oraz Zagranicznych Ośrodków POT, tworząc przestrzeń do rozmów o wspólnych celach i nowych wyzwaniach branży.

W oficjalnym otwarciu udział wzięli: Ireneusz Raś  – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Małgorzata Wilk-Grzywna, Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz  Anita Koniusz, Prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. W części inaugurującej wydarzenia zaprezentowano potencjał regionu świętokrzyskiego, w tym jego ofertę turystyki przyjazdowej i walory kulturowe. Uczestnicy mogli rówieniż wysłuchać wystąpienia dr. Bogdana Gałązki, który w prelekcji „Kultura polskiego stołu” opowiedział o znaczenie storytellingu w turystyce kulinarnej i budowaniu autentycznych doświadczeń podróżnych. 

forum3.jpg

Współpraca, profesjonalizacja i wspólne projekty produktowe

Pierwszy dzień obrad poświęcony jest tematyce współpracy pomiędzy wszystkimi szczeblami organizacji turystycznych oraz budowaniu wspólnych projektów promocyjnych. W centrum dyskusji znalazło się pojęcie tzw.  „lokomotyw produktowych” – kluczowych produktów turystycznych, które mogą stanowić wspólny rdzeń promocji Polski na rynkach krajowych i zagranicznych. Warsztaty  „Czym są lokomotywy produktowe i jak je wykorzystywać we wspólnej promocji” poprowadzi Adam Kałucki, prezes zarządu Locativo, a udział w nich biorą przedstawiciele największych miejskich LOT-ów: z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Lublina.

Równolegle prowadzone będą szkolenia dla Lokalnych Organizacji Turystycznych, poświęcone trendom w turystyce kulinarnej w Polsce i na świecie, komercjalizacji produktu turystycznego oraz dobrym praktykom współpracy międzyregionalnej. Uczestnicy poznają również szczegóły projektu „Skarby Polski”, który stanowi wspólną inicjatywę Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych (OPLOT).

 „Współpraca pomiędzy wszystkimi ogniwami systemu POT–ROT–LOT, w tym z naszymi ośrodkami zagranicznymi, jest kluczowa dla skutecznej promocji Polski. Wspólne planowanie działań i wymiana doświadczeń pozwalają nam nie tylko lepiej zrozumieć potrzeby rynków, ale też szybciej reagować na globalne trendy w turystyce” – podkreśla Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Certyfikacja i integracja systemu organizacji turystycznych

Drugi dzień wydarzenia skoncentruje się wokół tematu profesjonalizacji i certyfikacji działalności Lokalnych Organizacji Turystycznych. Ekspercką prezentację koncepcji oraz modelu wdrożenia narzędzia systemowego poprowadzi dr hab. Jacek Borzyszkowski, prof. UWSB Merito. Wystąpienie to otworzy etap krajowych konsultacji dotyczących stworzenia ram jakościowych i transparentnego systemu oceny efektywności LOT-ów. Jak podkreślają organizatorzy, wprowadzenie spójnych zasad certyfikacji ma wzmocnić standardy działania i ułatwić współpracę w ramach krajowego systemu promocji turystyki.

Po części warsztatowej uczestnicy udadzą się na wyjazd studyjny po regionie świętokrzyskim, przygotowany przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Trasa obejmuje m.in. Bałtowski Kompleks Turystyczny oraz Hutę Szklaną.

Promocja, zrównoważony rozwój i kierunki działań na 2026 rok

Środowa sesja będzie poświęcona wyznaczaniu kierunków działań na kolejny rok. W ramach panelu  „Plan Działań Promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej na 2026 rok” uczestnicy omówią priorytety w zakresie promocji Polski na rynkach zagranicznych, a także nowe modele współpracy pomiędzy ZOPOT, ROT i LOT. Dyskusja nad  dobrymi praktykami w realizacji kampanii promocyjnych ma wskazać przykłady efektywnych projektów i narzędzi wykorzystywanych w różnych regionach.

W programie znalazły się również prezentacje inicjatyw o wymiarze proekologicznym i systemowym. Wiceprezes POT Małgorzata Wilk-Grzywna przedstawi plan działania Narodowego Centrum Koordynacji Eurovelo, które wspiera rozwój turystyki rowerowej w Polsce i Europie – a koordynować jego prace będzie POT. Z kolei Anna Galewska (Travindy) zaprezentuje założenia Krajowego Programu Certyfikacji Zrównoważonych Destynacji Turystycznych.

Platforma dialogu i wspólnego działania

Spotkanie w Cedzynie jest nie tylko przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także ważnym momentem integracji środowiska turystycznego. Uczestnicy – od przedstawicieli zagranicznych ośrodków POT po lokalne organizacje – podejmują rozmowy o wspólnych celach, nowoczesnych narzędziach komunikacji i kierunkach, które pozwolą skuteczniej promować Polskę jako atrakcyjną i zrównoważoną destynację turystyczną.

Jak podkreślają organizatorzy, nadrzędnym celem tegorocznego spotkania jest wzmocnienie współpracy w całym systemie POT–ROT–LOT oraz wypracowanie spójnych rozwiązań służących promocji Polski na rynkach międzynarodowych. To właśnie wymiana doświadczeń, wspólne projekty i rozwój kompetencji mają być filarami przyszłych działań, które pozwolą polskiej turystyce skutecznie konkurować na dynamicznie zmieniającym się rynku globalnym.

Czytaj więcej

12 czerwca, 2026

Rusza V edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”

Polska Organizacja Turystyczna oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, ogłaszają nabór zgłoszeń do V edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Jest to ogólnopolska inicjatywa skierowana do absolwentów wyższych uczelni, którzy w swoich pracach magisterskich skupili się na zagadnieniach związanych z szeroko pojętą turystyką, niezależnie od ukończonego kierunku studiów. Honorowy Patronat nad […]

12 czerwca, 2026

Biało-czerwone Chicago. Polska na jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic świata

W poprzednią, niedzielę, 7 czerwca reprezentacyjna Michigan Avenue w Chicago na kilka godzin przybrała biało-czerwone barwy. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia zorganizowanego przez ZOPOT w Chicago, które wsparło Tomasza Sobanię – polskiego biegacza ekstremalnego realizującego jedno z najbardziej ambitnych wyzwań biegowych ostatnich lat. Sobania podjął się przebiegnięcia 50 maratonów w 50 stanach przez 50 kolejnych […]

10 czerwca, 2026

Zrobiliśmy to! Promocja Polski na srebrnym ekranie belgijskich kinopleksów

W maju br. aż 500 tysięcy kinomanów obejrzało spot promujący Polskę podczas wszystkich seansów we wszystkich kinopleksach sieci Kinepolis. Materiał został zrealizowany w ramach wspólnej kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej i Kinepolis – największej sieci kin w Belgii. Partnerami projektu są PLL LOT oraz restauracja Gdański Bowke i hotel Hilton Gdańsk. Działaniu towarzyszyła promocja klubu kinomanów […]