W poprzednią, niedzielę, 7 czerwca reprezentacyjna Michigan Avenue w Chicago na kilka godzin przybrała biało-czerwone barwy. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia zorganizowanego przez ZOPOT w Chicago, które wsparło Tomasza Sobanię – polskiego biegacza ekstremalnego realizującego jedno z najbardziej ambitnych wyzwań biegowych ostatnich lat.
Sobania podjął się przebiegnięcia 50 maratonów w 50 stanach przez 50 kolejnych dni. Obecnie jest na półmetku realizowanego zadania i ma za sobą już 31 biegów. Realizowany w roku obchodów 250. rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych projekt, ma wymiar znacznie szerszy niż sportowe wyzwanie. Polski biegacz chce w ten sposób przypomnieć, że Polacy od samego początku byli częścią amerykańskiej historii i mieli swój wkład w budowę kraju, którego ćwierć tysiąclecia istnienia świętowane jest właśnie w tym roku. Trasa prowadząca przez wszystkie stany staje się symboliczną podróżą przez Amerykę, opowieścią o wytrwałości, wspólnych wartościach oraz wieloletnich więzach łączących Polskę i Stany Zjednoczone.
Chicago stało się jednym z przystanków na tej niezwykłej trasie. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Polonii, amerykańskich biegaczy oraz mieszkańców miasta, którzy wspólnie pokonali część trasy z Tomaszem.

Na czele biało-czerwonego korowodu jechała ciężarówka #WayToPoland, przyciągając uwagę mieszkańców i turystów odwiedzających centrum miasta. Uczestnicy nieśli polskie i amerykańskie flagi, podkreślając nie tylko sportowy charakter wydarzenia.
Szczególnym momentem było powitanie uczestników przed siedzibą Konsulatu Generalnego RP w Chicago przez Konsul Generalną RP Reginę Jurkowską. Spotkanie stało się symbolicznym podkreśleniem znaczenia inicjatyw promujących Polskę i budujących pozytywny wizerunek naszego kraju za granicą.
Obecność biało-czerwonego korowodu na Michigan Avenue nie pozostała niezauważona. Zarówno mieszkańcy Chicago, jak i turyści spontanicznie reagowali na widok polskich i amerykańskich flag, zatrzymując się, by obserwować wydarzenie, robić zdjęcia i dopytywać o jego ideę. Dla wielu była to pierwsza okazja do poznania historii Tomasza Sobani oraz niezwykłego projektu, który prowadzi go przez wszystkie stany USA. Życzliwe gesty, słowa wsparcia i zainteresowanie przechodniów pokazały, że autentyczne historie o odwadze, wytrwałości i przekraczaniu własnych granic są uniwersalnym językiem, niezależnie od kraju czy kultury.
Dla ZOPOT Chicago wydarzenie było kolejną okazją do promocji Polski poprzez autentyczne doświadczenia i inspirujące historie. Zamiast tradycyjnej reklamy, tysiące osób odwiedzających tego dnia centrum Chicago mogły zobaczyć Polskę poprzez ludzi, emocje i wartości, które reprezentują.

W te niedzielne przedpołudnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic świata należała do biało-czerwonych barw. A Polska była widoczna, zauważalna i co najważniejsze przyjęta z ogromną życzliwością.




