Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualności » 12 Festiwal Śląskie Smaki za nami

12 Festiwal Śląskie Smaki za nami

Kolejna edycja największej imprezy kulinarnej w regionie cieszyła się w tym roku szczególnym zainteresowaniem. Do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, współorganizatora Festiwalu, przyjechało około 5 tysięcy osób.

– Ogrom zainteresowania Festiwalem utwierdza nas w przekonaniu, że wciąż warto go organizować. To już dwunasty rok z rzędu, a ludzi, którzy przyjeżdżają na to wyjątkowe wydarzenie co roku jest więcej – mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej. Dlaczego wyjątkowe? Festiwal Śląskie Smaki pozwala odkrywać na nowo zapomniane smaki, często smaki dzieciństwa, a tradycyjne potrawy pokazuje w nowoczesnym wydaniu. Tak jak zwycięzca konkursu kulinarnego w kategorii profesjonalistów, Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej zachwycił jury podając modrą kapustę w… sajgonce, czyli papierze ryżowym.

W tegorocznym konkursie wystartowały dwadzieścia dwie drużyny: 9 drużyn amatorów, 8 drużyn profesjonalistów i 5 szkół gastronomicznych. Jedni inspirowali się miejscem Festiwalu i przygotowali potrawy z grzybów, inni szli w nowoczesną formę jak Qubus Hotel Bielsko-Biała, a jeszcze inni jak Koło Gospodyń Wiejskich w Wygodzie czerpali z natury w pełnym tego słowa znaczeniu. Panie przygotowały bowiem ciasto akacjowe.

Emocje towarzyszyły jednak nie tylko uczestnikom konkursu kulinarnego. Remigiusz Rączka i Sebastian Humski podczas Bitwy Smaków o przewrotnym tytule: Kurka kontra gąska, przygotowali dania z grzybów, które zachwyciły publiczność tak bardzo, że ta ogłosiła remis. A całemu wydarzeniu towarzyszyła doskonała oprawa muzyczna przygotowana specjalnie dla Śląskich Smaków przez artystów Zespołu „Śląsk”, pojawił się też zespół Kola & Jula i Kabaret Rak. Zakończeniem Festiwalu był jak co roku występ galowy Zespołu „Śląsk”. Nie zabrakło także lokalnych producentów żywności i atrakcji dla dzieci. Z pewnością nikt kto pojawił się wczoraj w Koszęcinie nie jest zawiedziony.

Potrawy oceniali:
W kategorii amatorzy:
1. Artur Zaskórski – Szef kuchni kiedyś w „Starej Piekarni, dzisiaj w restauracji Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki “Frykówka” w Pszczynie, wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Śląskie Smaki
2. Dobrawa Skonieczna-Gawlik – etnograf, naukowiec i badacz kultury i obrzędów województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Dąbrowskiego, wielokrotna jurorka konkursów regionalnych
3. Renata Bielesz – właścicielka agroturystyki „Na Połomiu” w Istebnej, miejsca słynącego
ze wspaniałej kuchni beskidzkiej; wielokrotna Jurorka Festiwalu Śląskie Smaki

W kategorii profesjonaliści:
1. Krzysztof Peć – Szef kuchni dotychczas w czterech restauracjach, obecnie Restauracji Kuchnia Otwarta Hotelu Best Western – restauracji Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki; wielokrotny Juror Festiwalu Śląskie Smaki
2. Teresa Wielgomas – kucharz, zarządca restauracji w obiektach wypoczynkowych
i hotelowych, obecnie specjalista kuchni regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”
3. Helena Legierska – kucharz, pedagog, od lat 90-tych właścicielka restauracji Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki w Wiśle – restauracji Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. Pani Helena znana jest z promowania kuchni beskidzkiej.

W kategorii uczniów szkół gastronomicznych:
1. Sebastian Humski – Szef kuchni dotychczas w trzech restauracjach, obecne Zajazd Hetman w Lgocie Murowanej na Jurze – restauracji Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki
2. Małgorzata Kłych – etnograf, pedagog, badacz kultury województwa śląskiego, w szczególności Górnego Śląska; wielokrotna jurorka regionalnych konkursów kulinarnych
3. Agnieszka Wolska – nauczyciel gastronomii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.

Złote, Srebrne oraz Brązowe Durszlaki, jak i tytuł Eksperta Śląskich Smaków 2017 zdobyli:
w kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce: Kacper i Wiktoria ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim (przygotowywali: – Gołąbek z kaszą orkiszową i grzybami oraz sosem grzybowym,
– Zupa krem ze skorzonery na kaczym wywarze z kuleczkami mięsnymi w ziołowej panierce oraz czipsem ze skorzonery,
– Policzki wieprzowe z purre z pieczonym czosnkiem, sosem rabarbarowym, groszkiem cukrowym, pietruszką, czipsami warzywnymi, kruszonką ziołową oraz tiulem)
II miejsce: Tyskie Łobuz – Zespół Szkół nr 7 w Tychach (- Batonik z musem i kremem żurkowym,
– Zupa piwna z twarogiem i chipsem z boczku, – Królik sous vide, sos rabarbarowy, puree z bobu, szparagi z masłem palonym.)
III miejsce: Gryfne Kuchciki – Technikum Gastronomiczne w Tarnowskich Górach (- Śląskie racuchy z jabłkiem podane na musie z rabarbaru oraz owocami lata, – Dyniowa zupa z kluskami kładzionymi, – Pierś z gęsi z puree chrzanowym oraz sosem śliwkowym podana z młodymi karmelizowanymi marchewkami i cukinią)

w kategorii amatorów:
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Wygodzie (- Racuchy z jabłkami i cukrem pudrem, – Zalewajka na wędzonce, – Pierogi z kapustą kiszoną i grzybami leśnymi)
II miejsce: Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku – (Ciasto murzynek i ciasto akacjowe, zestaw nalewek zdrowotnych – Zupa baniowa z zacierkami, – Kacze udka duszone z jabłkiem we własnym sosie, kasza jęczmienna w warzywach, buraczki zasmażane)
III miejsce: Kulinarne Nawigacje (- Nabombany faworek, – Owocowa breja z bezowymi chmurkami, – Czorne pierogi z waniliową zołzą)

w kategorii profesjonalistów:
I miejsce: Holiday Inn – Szpajza cytrynowo-kakaowa. Chutney z rabarbaru. Tuile z truskawek i chili.Sos Kogel-Mogel. Czekoladowa ziemia, – Żur Śląski. Chrupiący boczek, Kluseczki grzybowe. Piana chrzanowa)
– Rolada Śląska. Modra kapusta. Papier ryżowy. Kluseczki śląskie. Młoda marchew)
II miejsce: Hotel Spa Laskowo Restauracja Orzech i Miód – Żebro wołowe, marynowana czerwona kapusta, – Kartoflanka, – Comber z jelenia, bigos z jarmużu, kopytka z palonym sianem)
III miejsce: Qubus Hotel Bielsko-Biała (- Wątróbka/krupniok/koper/ogórek,
– Borowik/szalotka/żółtko/mini marchew/pietruszka, – Dzik/topinambur/demi-glace z słonecznikiem/słodki ziemniak/młody jęczmień)

 

Czytaj więcej

13 sierpnia, 2026

POT zaprasza na warsztaty B2B z partnerami z Zatoki Perskiej i Azji Centralnej

Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedstawicieli polskiej branży turystycznej do udziału w „Hello, it’s Poland”, międzynarodowych warsztatach B2B z touroperatorami i agentami turystycznymi z krajów Zatoki Perskiej, Kazachstanu, Uzbekistanu i Azerbejdżanu. Wydarzenie, organizowane we współpracy z liniami lotniczymi Air Arabia, Emirates i PLL LOT, odbędzie się 28 września w Giżycku oraz 1 października w Warszawie. Warsztaty […]

13 sierpnia, 2026

Polska zostaje nowym członkiem ACTA i rozpoczyna szeroko zakrojone działania na rynku kanadyjskim 

Jak podbić kanadyjski rynek turystyki wyjazdowej? Jak zachęcić Kanadyjczyków do wyboru Polski jako nowego kierunku dla swoich wyjazdów wypoczynkowych? Jak przebić się z polską ofertą pośród wielu innych europejskich destynacji, które czekają na kanadyjskich odwiedzających? Potrzebne są: strategia i strategiczny partner. Takim właśnie partnerem staje się dla ZOPOT w Chicago kanadyjskie stowarzyszenie ACTA zrzeszające 24 tysiące […]

6 sierpnia, 2026

Podziel się opinią o portalu Turystyka+

Do 15 września 2026 r. użytkownicy portalu Turystyka+ mogą wziąć udział w badaniu opinii prowadzonym przez Obserwatorium Turystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Zebrane odpowiedzi zostaną wykorzystane przy planowaniu dalszego rozwoju serwisu, usprawnianiu dostępnych narzędzi oraz projektowaniu nowych funkcji. Ankieta jest skierowana do osób, które korzystają z portalu Turystyka+ w pracy zawodowej, działalności badawczej, planowaniu rozwoju turystyki […]