Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » PCB » Nowe rozdanie w Programie Ambasadorów Kongresów – podpisano porozumienie na nowy klub oraz wyłoniono nową Kapitułę Programu AKP

Nowe rozdanie w Programie Ambasadorów Kongresów – podpisano porozumienie na nowy klub oraz wyłoniono nową Kapitułę Programu AKP

W dniu 29 października 2024 roku w Warszawie podpisano pierwsze, pionierskie porozumienie zawiązujące regionalno-lokalny Klub pod nazwą Klub Ambasadora Kongresów – Warszawa i Mazowsze. Został on powołany po połączeniu funkcjonującego już Klubu w Warszawie oraz regionalnego odpowiednika, powstającego na terenie województwa Mazowieckiego.

Sygnatariuszami porozumienia są organizatorzy Programu AKP Polska Organizacja Turystyczna z Poland Convention Bureau, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Warszawska Organizacja Turystyczna wraz z działającym w jej strukturach convention bureau i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Mazovia CB. Do tej pory powstawały one w miastach i funkcjonują w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu.

– To kolejny krok wzmacniania funkcjonującego  od ponad 25 lat Programu Ambasadorów – powiedziała Paula Fanderowska, Prezeska SKKP – Tym samym skutecznie i konsekwentnie rozwijamy sieć Klubów w całej Polsce. Program Ambasadorów służy wyróżnianiu osób, które pozyskują dla Polski ważne oraz prestiżowe wydarzenia. Wiemy, że w miastach i regionach drzemie ten potencjał, a dzięki Klubowi będzie można jeszcze skuteczniej dotrzeć do inicjatorów kongresów, konferencji oraz wspólnie organizować kolejne.

Porozumienie zostało podpisane przez reprezentantów poszczególnych organizacji na czele z Anetą Książek (Kierownik Poland Convention Bureau POT), Izabelą Stelmańską (Prezes Mazowieckiej Regionalne Organizacji Turystycznej) oraz Mateuszem Czerwińskim (Prezes Warszawska Organizacja Turystyczna).

Mariaż Warszawy z Mazowszem w ramach wspólnego prowadzenia lokalnego Klubu Ambasadorów Kongresów to dowód na dojrzałe i strategiczne podejście obu biur do wsparcia środowiska nauki i biznesu w pozyskiwaniu spotkań i wydarzeń dla Warszawy i Mazowsza – powiedziała Aneta Książek, dodając – Cieszymy się również, iż nasze zaproszenie do prac Kapituły Programu Ambasadorów Kongresów Polskich na lata 2024-2027 przyjęła Pani Izabela Stelmańska, prezeska zarządu Mazowieckej Organizacji Turystycznej i Mazovia Convention Bureau. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Konferencje i Kongresy w Polsce liczymy na owocną współpracę oraz oczywiście życzymy udanych kongresów i konferencji w Polsce centralnej.

Mazovia Convention Bureau powstało w 2019 roku i jednym z jego celów była współpraca oraz uzupełnianie oferty turystyki biznesowej Warszawy. Dzieje się to dzięki ścisłej współpracy z Warsaw Convention Bureau – powiedziała Izabela Stelmańska, dodając – dzisiaj realizujemy kolejny krok tej wspólnej drogi, podpisując porozumienie na realizację Klubu Ambasadora Kongresów Warszawy i Mazowsza, budując wspólną ofertę konferencyjno-kongresową. Dziękuję za tę możliwość.

Podpisanie tego porozumienia jest bezprecedensowe, natomiast jest to naturalna kolej rzeczy, aby miasto i region współpracowały. Wszystkim życzymy nawiązywania takiej relacji, wtedy marka Polski, na którą wszyscy pracujemy, będzie bardziej rozpoznawalna i rosła w siłę – powiedział Mateusz Czerwiński po podpisaniu dokumentu.

Porozumienie zostało podpisane w oparciu o nowopowstały dokument Strategii Programu AKP na lata 2024 – 2030. Dokument został udostępniony na stronie www.ambasadorkongresow.pl i zakłada zwiększenie rozpoznawalności Programu wśród przedstawicieli świata akademickiego, szczególnie w tak zwanych miastach drugiego wyboru. Wskazuje również na wzmocnienie lokalnych Klubów Ambasadora oraz tworzenie nowych w szczególności regionach ma na celu zintensyfikowanie działań na szczeblu regionalnym. Integralnym elementem strategii jest również promowanie roli Convention Bureaux oraz ich współpracy z Ambasadorami w procesie pozyskiwania wydarzeń.

Nowa Kapituła

Organizatorzy Programu Ambasadorów Kongresów Polskich powołali także nową Kapitułę, która wyłoni kolejnych Ambasadorów i Ambasadorki Kongresów Polskich oraz Mecenasów Kongresów. Zgodnie z założeniami regulaminu w jej skład wchodzą reprezentanci nauki, w tym nauk podstawowych i nauk medycznych, reprezentanci środowisk gospodarczych oraz środowisk kultury, sportu i organizacji pozarządowych. Spośród kilkunastu kandydatów i kandydatek ostatecznie zaproszenia do uczestnictwa w jej pracach zaakceptowali:

  • – dr hab. Anna Kalinowska-Żeleźnik, prof. UWSB Merito, Dziekan Wydziału Biznesu, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku,
  • – prof. dr hab. Krzysztof A. Makowski, Wydział Historyczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • – prof. dr hab. inż. Józef Modelski, Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, Politechnika Warszawska,
  •  prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor, Politechnika Śląska, dotychczasowy Przewodniczący Kapituły,
  • – Ireneusz Węgłowski, Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej Orbis SA,
  • – Michał Fijoł, Prezes Zarządu PLL LOT,
  • – Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu Grupy PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC),
  • – dr hab. Jolanta Żyśko, prof. AWF, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
  • – Izabela Stelmańska, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Mazovia Convention Bureau,
  • – prof. dr. n. med. Jacek Szepietowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Z ramienia organizatorów, zgodnie z regulaminem przedstawicielami zostali Rafał Szmytke, Prezes POT oraz Paula Fanderowska, Prezeska SKKP wraz z Anetą Książek, Kierownik Poland Convention Bureau POT oraz Anną Wodą (Członkini Zarządu SKKP, Kierownik w CN Kopernik). Funkcja Sekretarz Kapituły została powierzona Agnieszce Szymerowskiej (SKKP). Najbliższe spotkanie Kapituły, podczas którego wyłonieni zostaną Ambasadorowie i Ambasadorki Kongresów Polskich, odbywać się będzie w pierwszej połowie listopada.

#EventprofsPL #PolandCVB #SKKP

źródło: SKKP

Czytaj więcej

11 czerwca, 2026

Destination Poland Green Academy 2025-2026 wspólnie budujemy przyszłość zrównoważonej turystyki biznesowej w Polsce

Ponad 150 uczestników, sześć miast, kilkanaście inspirujących przykładów dobrych praktyk i dziesiątki pomysłów na kreowanie odpowiedzialnych wydarzeń – tak można podsumować pierwszą edycję projektu Destination Poland Green Academy 2025–2026, ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej skierowanej do branży spotkań i wydarzeń. Program realizowany jest przez Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej we współpracy z ekspertkami SITE Poland – […]

10 czerwca, 2026

Destination Poland Green Academy w Katowicach

Katowice były gospodarzem ostatniego spotkania z cyklu Destination Poland Green Academy – ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej przez SITE Poland i Poland Convention Bureau POT, poświęconej rozwojowi kompetencji w zakresie organizacji zrównoważonych wydarzeń i odpowiedzialnego zarządzania destynacjami biznesowymi. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy we współpracy z Silesia Convention Bureau. Warsztaty z inicjatywy SCB odbyły się w Mercure […]

2 czerwca, 2026

Wrocław gospodarzem mistrzostw świata w escape roomach. Jubileuszowy ER Champ wraca do Polski

Po wizycie Pradze i Sofii w ubiegłych latach, święto globalnej sceny escape roomów wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Finał jubileuszowej, 10. edycji mistrzostw świata w escape roomach – ER Champ – odbędzie się w listopadzie we Wrocławiu. Organizatorzy zapowiadają największą i najbardziej widowiskową edycję w historii tego międzynarodowego cyklu, który wyrósł na bazie krajowych […]