en
en
Kontakt
45678

Wrocław - miasto spotkań i wydarzeń

Z danych przekazanych przez Convention Bureau – Wrocław w 2017 roku wynika, że we Wrocławiu odbyło się 776 spotkań i wydarzeń, głównie kongresów i konferencji. Najważniejszym wydarzeniem były Światowe Igrzyska Sportowe The World Games, w których wzięło udział 3500 zawodników ze 112 krajów świata.

Wrocław duże.jpg

Raport „Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2018” wykazuje, iż w ubiegłym roku we Wrocławiu odbyło się 776 spotkań, z których zdecydowaną większość (66 proc.) stanowiły konferencje i kongresy. Wyższy odsetek tej formy spotkań odnotowano tylko w przypadku Krakowa. Kolejne w zestawieniu znalazły się wydarzenia korporacyjne i motywacyjne –220 (28 proc.). Z kolei targów i wystaw odnotowano 41 (5 proc.). Oznacza to, że Wrocław, podobnie jak Kraków, Lublin i Łódź są miastami typowo konferencyjnymi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku dla Wrocławia, ale również Polski, były Światowe Igrzyska Sportowe The World Games, w których wzięło udział 3500 zawodników ze 112 krajów świata. Reprezentantów 31 dyscyplin sportowych podziwiało 240 tys. uczestników. W wydarzenie zaangażowanych było 1600 wolontariuszy. The World Games 2017 to również sukces medialny. Transmisje telewizyjne dotarły do 131 krajów świata, dając łączny zasięg 460 mln widzów (w Polsce ponad 12 mln). Wrocław gościł również 700 akredytowanych dziennikarzy z 50 krajów świata.

Warto podkreślić, że struktura wrocławskich spotkań i wydarzeń, ze względu na pochodzenie grupy, była niemal identyczna jak ogólnopolska. Udział grup krajowych w 2017 roku we Wrocławiu wyniósł 82 proc. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w wypadku struktury branżowej organizatorów/zamawiających. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w próbie ogółem, znalazła się branża handlowo-usługowa (28 proc., dokładnie tyle samo, co na poziomie ogólnopolskim), na drugim – ekonomiczno-polityczna (20 proc., w całej próbie było to 18 proc.), a na trzecim – medyczna (17 proc., podczas gdy na poziomie ogólnopolskim 16 proc.).

Udział spotkań i wydarzeń zorganizowanych przez przedsiębiorstwa i na ich zlecenie był w wypadku Wrocławia niższy niż w próbie ogółem (65 proc. wobec 76 proc. ), natomiast w wypadku instytucji rządowych i organizacji publicznych – wyższy (19 proc. we Wrocławiu, 12 proc. na poziomie ogólnopolskim). Średni czas trwania spotkań i wydarzeń organizowanych we Wrocławiu wyniósł w 2017 roku 1,36 dnia i był niższy od średniej ogólnopolskiej. Najwięcej wydarzeń zorganizowano w październiku (12 proc.), kwietniu i listopadzie (po 11 proc.) oraz czerwcu i maju (po 10 proc.).

Wrocław grafika.jpg

Wrocław to miasto tętniące życiem, różnorodne kulturowo i uwielbiane przez turystów. Potwierdza to otrzymana w 2018 roku nagroda European Best Destination i rekomendacje w zagranicznych mediach, takich jak The Telegraph czy The Guardian. Sami turyści w swoich wypowiedziach mocno podkreślają urok Wrocławia: „To miasto, o którym niewiele wiedziałam przed przybyciem, ale na pewno go nie zapomnę”; „Wrocław był zadziwiająco piękny i znacznie przekroczył wszelkie oczekiwania, jakie mogłem mieć” (ashtonjade.co.uk).

Jako gospodarz licznych międzynarodowych wydarzeń, Wrocław przyciąga swoją magią nie tylko turystów, ale przede wszystkim przedstawicieli świata biznesu. Stolica Dolnego Śląska nieustannie potwierdza, że jest miastem spotkań, w którym nauka spotyka się z rozrywką, historia z nowoczesnością, a tysiącletnie dziedzictwo łączy wiele religii i kultur. Słowa Donny Scheeder, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia IFLA, mówią same za siebie: „We Wrocławiu jestem po raz trzeci i czuję się tu jak w domu”.

Zapraszamy do Wrocławia!

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2018”, który można pobrać tutaj.

Do góry