en
en
Kontakt

Nowe zasady spotkań

W połowie października wejdą w życie nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach. W strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób i pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

nowe zasady spotkań_X.2020.jpg

Na podstawie liczby zakażeń COVID-19 resort zdrowia okresowo aktualizuje mapę regionów wg stref zagrożeń. Jeśli w okresie ostatnich 14 dni zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys. - do żółtej. Powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami trafiają do strefy niebieskiej. Strefa zielona posiada status niezagrożonej.

Obecnie w wyznaczonych powiatach wprowadzone obostrzenia, dotyczą m.in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, wesel czy transportu.

W strefie żółtej można organizować targi i kongresy, ale liczba ich uczestników jest uzależniona od powierzchni obiektu, licząc jedną osobę na 4 mkw. w obiekcie. Wydarzenia sportowe i kulturalne mogą odbywać się z udziałem publiczności, która może wypełnić dostępne w obiekcie miejsca w 25 proc. W plenerowych wydarzeniach kulturalnych udział może wziąć maksymalnie 100 osób. Limit 100 osób dotyczy także innych rodzajów wydarzeń oraz spotkań rodzinnych, w tym wesel. Mogą działać parki rozrywki czy rekreacyjne, ale pod warunkiem przeznaczenia 10 mkw. na jedną osobę. W obiektach gastronomicznych (lokalu i ogródku) obowiązuje przepis jednej osoby na 4 mkw.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizacji targów i kongresów, działania kin, siłowni i sanatoriów, funkcjonowania parków rozrywki czy wesołych miasteczek. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach i imprezach rodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 50 osób. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności, wydarzenia kulturalne – nie mogą się odbywać. W obiektach gastronomicznych (lokalu i ogródku) obowiązuje przepis jednej osoby na 4 mkw.

W zależności od skali zachorowań i ścieżki rozwoju pandemii Ministerstwo Zdrowia będzie zaostrzać politykę obostrzeń strefowo.

Do góry