en
en
Kontakt

Nominacje Polek do nagrody ONZ

Cztery Polki zostały nominowane do prestiżowej nagrody “Rise and Raise Other Award” przyznawaną przez United Nations Women. UN Women jest agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmującą się równością płci i wzmocnieniem pozycji kobiet. Nominowane Polki to Iga Świątek, Dominika Kulczyk, Agata Kołodziejczyk i Paula Fanderowska.

Poland-convention-bureau-rise-and-raise-others-award-united-nations.jpg


Nagroda „United Nations Women/USA Rise and Raise Others Award” jest uznaniem osiągnięć kobiet wspierających i inspirujących kobiety oraz dziewczęta na całym świecie.

Wyróżnienie będące wyrazem uznania i wdzięczności, jest przyznawane wybitnym kobietom za ich zaangażowanie i entuzjazm we wspieraniu innych w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, które zostały przyjęte na szczycie w Nowym Jorku, w dniach 25-27 września 2015 r., przez przywódców krajów członkowskich ONZ. Podpisując dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030” podjęli oni ambitne zobowiązanie do podjęcia działań na rzecz redukcji ubóstwa w jego wszystkich postaciach, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, podjęcia działań na rzecz równości szans, wspieranie praw człowieka, pokoju i stabilności na świecie, ochrony środowiska naturalnego, łagodzenia zmian klimatycznych, dostępu do zrównoważonych źródeł energii. Deklarację w imieniu Polski podpisał prezydent Andrzej Duda.

Dokument ten zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywateli. Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP : people, planet, prosperity, peace, partnership).

e-sdgs-poster-768x456.png
W tym roku nagroda “Rise and Raise Other Award” wyróżnia wkład w następujących kategoriach:
•    Eliminacja Ubóstwa
•    Dobre zdrowie i Wellbeing
•    Jakość Edukacji
•    Równość Płci
•    Innowacje, Infrastruktura i Przemysł
•    Zmniejszanie Nierówności
•    Działania na Rzecz Klimatu
•    Pokój, Sprawiedliwość i Rozwój Instytucjonalny

Polskie kandydatki do nagrody

 W kategorii „Likwidacja ubóstwa”  (“No Poverty”):
1.    Abisoye AJAYI-AKINFOLARIN (Nigeria)
2.    Dominika KULCZYK  - za walkę z dyskryminacją kobiet
3.    Rajshree PATHY (Indie)
4.    Melati WIJSEN (Bali)

W kategorii „Dobre zdrowie i dobre samopoczucie” (“Good Health and Wellbeing”)
1.    Sarahi ESPINOZA SALAMANCA (USA)
2.    Regina P MARKUS (Barazylia)
3.    Iga ŚWIĄTEK -  liderka światowego rankingu WTA angażuje się w inicjatywy społeczne z dziećmi i zdrowiem psychicznym w Polsce.
4.    Sarah VAN VOOREN (Nepal)

W kategorii “Education”
1.    Carmela BORST (Brazylia)
2.    Mary CONWAY DATO-ON (USA)
3.    Gabriella DI LACCIO (UK)
4.    Dr Agata KOŁODZIEJCZYK - biolog, astrobiolog i innowator, współzałożycielkę Centrum Szkolenia Astronautów Analogowych. Najmłodsza Ambasadorka Programu Ambasadorów Kongresów Polskich.

W kategorii „Działania na rzecz klimatu” (“Climate Action”)
1.    Paula FANDEROWSKA - entuzjastka wpływu społecznego na branżę turystyczną w Polsce
2.    Nancy GILLIS (USA)
3.    Izabella KOZIELL (Nepal)
4.    Monika LESSL (Germany)

To niebywały zaszczyt znaleźć się w gronie 32 niesamowitych kobiet z całego świata, nominowanych przez United Nations Women do nagrody „Rise and Raise Others Award”, a wśród nich trzech wyjątkowych Polek: Igi Świątek, Dominiki Kulczyk i Agaty Kołodziejczyk. Kobiet znanych, cenionych, budzących uznanie i podziw. Każda z nas nominowana w innej kategorii, ale przede wszystkim każda z inną historią, zawodowymi i osobistym doświadczeniami”.  - mówi Paula Fanderowska, wiceprezes Kraków 5020 i prezes SKKP. “Sami organizatorzy piszą o nominowanych, że „łączy je pasja,, talent i umiejętności. Są niespokojne, zmieniają status quo, przekraczają granice, budują więzi społeczne, nawiązują przyjaźnie, wspierają się nawzajem i budują społeczności”.

Paula Fanderowska dodaje: “Ta nominacja rodzi we mnie poczucie zobowiązania, by dawać innym kobietom wiarę w ich własne możliwości. Jakkolwiek zabrzmi to pompatycznie, tak właśnie czuję, że każda z nas czasem wątpi, często nie docenia samej siebie, a jeszcze częściej pozwala innym umniejszać swojej wartości. A przecież siłę możemy dawać sobie wzajemnie. Jest wreszcie zobowiązanie w obszarze mojej zawodowej aktywności, by iść dalej zrównoważoną ścieżką rozwoju. Zrównoważony rozwój w turystyce to proces, który dotyczy nas wszystkich i nie wydarzy się bez naszego zaangażowania. To wspólne „must”.”


Jeszcze jeden polski akcent w konkursie

Oprócz czterech nominowanych Polek w konkursie można znaleźć jeszcze jeden polski akcent. Jedną z przedstawicielek międzynarodowego jury jest Aneta Książek - Gł. Specjalista ds. Konferencji w Poland Convention Bureau POT.

"Reprezentowanie Polski w ramach 40 - osobowego międzynarodowego jury #UNWomen „Rise and Raise Others Awards" to dla mnie wielkie wyróżnienie a także docenienie naszych lokalnych działań w celu podnoszenia świadomości w kwestii ekologii i zrównoważonego rozwoju. Destynacje turystyczne, które wykazują troskę we wspomnianych obszarach cieszą się rosnącą popularnością. Hotele, centra kongresowe, linie lotnicze na całym świecie podejmują działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2, redukcji ilości odpadów oraz uzyskania niezależnych certyfikacji. Zrównoważony rozwój nie jest już tylko modnym sloganem, dlatego tym bardziej cieszy mnie, iż coraz więcej osób – kobiet i mężczyzn -  jest zaangażowanych w ochronę naszego dziedzictwa, naszej teraźniejszości i przyszłości. Szczególnie cieszą nominacje naszych Rodaczek, które poprzez swoje działania na różnych polach - od kortu, przez sale kongresowe, po laboratorium i fundację - wspierają i realizują Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz są wspaniałym przykładem dla innych. Na koniec również wspomnę, iż tak liczna i wyjątkowa reprezentacja Polek w konkursie to doskonała promocja naszego kraju na rynku międzynarodowym oraz kontynuacja działań wielu kobiet, które przez stulecia, mimo przeszkód rozwijały swojej pasje i marzenia."  – powiedziała, Aneta Książek

Głosowanie i ogłoszenie zwyciężczyń

Jak zostaną wyłonione zwyciężczyni w poszczególnych kategoriach? Nagroda przyznawana jest z uwzględnieniem publicznego głosowania (50%) i specjalistycznego jury (50%).

Głosować można na stronie lp.constantcontactpages.com do 25 października 2022.

Ceremonia wręczenia nagród już 26 października w Waldorf Astoria Monarch Beach Resort w Dana Point w Kalifornii.

Do góry