en
en
Kontakt

Gala Ambasadorów Kongresów Polskich w Gdyni

15 maja 2023 roku w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront odbyła się Gala Ambasadorów Kongresów Polskich. To ważne wydarzenie stanowi część programu Ambasadorów Kongresów Polskich, który jest realizowany we współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) i Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP).

GALA-AMBASADOROW-POLSKICH-GDYNIA-POLSKA-ORGANIZACJA-TURYSTYCZNA.jpg

Głównym celem tego programu jest pozyskiwanie kongresów do Polski i zapewnienie skutecznej pomocy polskim przedstawicielom działającym w międzynarodowych organizacjach, takim jak naukowcy i specjaliści z różnych branż, w przyciąganiu takich wydarzeń do naszego kraju. W trakcie gali wręczono honorowe statuetki ambasadorom i mecenasom za ich działania w latach 2020-2021.

Tegoroczna Gala, pierwsza na Pomorzu, została zorganizowana wspólnie przez Poland Convention Bureau - Biuro Spotkań i Wydarzeń Polskiej Organizacji Turystycznej, SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Miasto Gdynię. Gości powitali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała. Później wręczono honorowe statuetki nowym ambasadorom i mecenasom. Całość uświetniły występy aktorów Teatru Muzycznego, imprezę poprowadził Krzysztof Dąbrowski.

Jestem przekonany, że Gala Ambasadorów Kongresów Polskich, która odbyła się w Gdyni przyniesie długotrwałe korzyści dla miasta jako atrakcyjnego miejsca na organizację kongresów i spotkań biznesowych. Nie tylko lokalizacja wydarzenia, ale także liczne atrakcje, jakie oferuje Gdynia, przyczyniły się do niepowtarzalnego charakteru gali. Wspaniałe widoki, nowoczesne obiekty, wysoka jakość usług i doskonała infrastruktura turystyczna sprawiły, że uczestnicy mogli w pełni docenić urok naszego miasta „z morza i marzeń” - powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

gala-ambasadorow-kongresow-polskich-gala-gdynia-prezydent-Szczurek.jpg

Myślę, że każdemu ambasadorowi najłatwiej pełnić swoją rolę wtedy, kiedy jest szczerze zakochany w tym, co na zewnątrz promuje, uznaje za najlepsze do pokazywania innym, do zachęcania, aby tutaj trafili i na własnej skórze doświadczyli, jak fantastycznie jest w Polsce. Cieszę się ogromnie, że to właśnie Gdynia, którą od lat promujemy jako miasto spotkań, może być gospodarzem takiej gali, bo wierzę, że ma tak niezwykły urok i tak niesamowite genius loci, że ambasadorowie, którzy tutaj zjechali bez większego trudu będą w stanie zachęcać największe, najbardziej prestiżowe kongresy do tego, aby pojawiły się w naszym mieście – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała.

gala-ambasadorow-kongresow-polskich-gala-gdynia-2.jpg

Program Ambasadorów, który wspólnie rozwijamy od 25 lat jako SKKP oraz POT liczy 300 ambasadorów. Do tego grona w Gdyni dołączyło 34 uhonorowanych ambasadorów i mecenasów. Jesteśmy im wdzięczni za ich wysiłki i za to, że dzięki nim mamy kongresy i konferencje w Polsce, licząc, że następne lata zainspirują kolejnych przedstawicieli świata nauki, partnerów biznesowych, aby wspierać nas w tym procesie – powiedziała Paula Fanderowska, prezeska SKKP.

Poniedziałkową galę poprowadzili prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke i prezeska Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce Paula Fanderowska.

Program ambasadorów to znany na świecie mechanizm angażowania ludzi wybitnych, cenionych w swoich środowiskach zawodowych - czy to naukowych, czy biznesowych, czy kulturalnych - do promowania danego kraju jako miejsca, w którym warto organizować międzynarodowe wydarzenia - wyjaśnił Rafał Szmytke. - Polsce nie brakuje takich osobistości, zajmują wysokie stanowiska w europejskich i światowych organizacjach i instytucjach, mają wpływ na ich prace i plany. A kongresy i konferencje łączą się ściśle z całą sferą turystyki biznesowej. Ta z kolei jest najbardziej dochodową częścią turystyki. Wystarczy powiedzieć, że przed pandemią, w 2019 roku to właśnie ten segment turystyki przyniósł ponad 65 procent całej sumy przychodów z turystyki.

gala-ambasadorow-kongresow-polskich-gala-gdynia-prowadzact.jpg

Program Ambasadorów zapewnia naszym przedstawicielom wsparcie organizacyjne. Powiem więcej, zapewnia im, że jeśli pozyskają jakieś wydarzenie dla Polski, całą stroną organizacyjną zajmą się u nas ludzie odpowiedzialni za przemysł spotkań - czy to w Poland Convention Bureau, czy w lokalnych convention bureaux. Polska ma wiele znakomitych nowoczesnych obiektów i zaplecze hotelowe i gastronomiczne, które pozwala zorganizować każde wydarzenie. Tylko nie zawsze to wiedzą na świecie, dzięki naszym ambasadorom dowiadują się o tym. Ambasadorowie budują markę Polski jako kraju, w którym warto zorganizować kongres lub konferencję - wskazał Rafał Szmytke.

gala-ambasadorow-kongresow-polskich-gala-gdynia.jpg

Dzisiejsza uroczysta Gala ma szczególny charakter. Odbywa się po przerwie spowodowanej pandemią, w obliczu trwającej zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę – naszego sąsiada. Mamy w pamięci Wszystkich, którzy ucierpieli w tym strasznym okresie i oddajemy Im hołd. Zachwiały się fundamenty branży spotkań, ale okazała się ona w Polsce na tyle silna i dobrze zorganizowana, że ze zdwojoną siłą, z nowymi możliwościami wraca do pełnego funkcjonowania. Ważną rolę odgrywają w tym niekwestionowane atuty naszego kraju, a do nich obok jego piękna należą wyjątkowy kapitał ludzki oraz mecenat firm i instytucji. Pomimo znacznie mniejszych nakładów finansowych w Polsce na naukę, sport i kulturę niż ma to w wielu innych krajach, możemy być dumni z naszych osiągnięć. Organizacje międzynarodowe i ich delegaci dostrzegają ten potencjał i przybywając do nas dobrze inwestują - napisał do zebranych prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Kapituły Ambasadorów Kongresów Polskich.

gala-ambasadorow-kongresow-polskich-gala-gdynia-laureaci.jpg

Ambasadorowie Kongresów Polskich 2020

 • dr n. med. Szymon Bakalczuk, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie
 • prof. dr hab. Natalia Bloch, Instytut Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • dr hab. Krzysztof Celuch, Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
 • prof. dr hab. Artur Jarmołowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 • mgr inż. Jan Kawaler, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych
 • prof. dr hab. Tomasz Tadeusz Koncewicz, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański
 • prof. dr hab. inż. Zbigniew Kowalewski, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
 • prof. dr hab. inż. Mieczysław Kuczma, Politechnika Poznańska
 • prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski, Gdański Uniwersytet Medyczny
 • prof. dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, Klinika Neurologii Rozwojowej Katedra Neurologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
 • prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło, Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • prof. dr hab. inż. Józef Pacyna, Akademia Górniczo-Hutnicza (profesor emerytowany)
 • mgr Paweł Panczyj, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL)
 • prof. dr hab. Jan Pomorski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • prof. dr hab. n. med. Piotr Richter, I Katedra Chirurgii Ogólnej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
 • mgr Dariusz Starowicz, StarComp Dariusz Starowicz / Fundacja Invest Cuffs
 • dr hab. Piotr Sula, Uniwersytet Wrocławski
 • prof. dr hab. n. med. Tomasz Urbanek, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyń Angiologii i Flebologii
 • prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, Uniwersytet Morski w Gdyni
 • prof. dr hab. inż. Włodzimierz Zieniutycz, Politechnika Gdańska.

gala-ambasadorow-kongresow-polskich-gala-gdynia-ambasadorki.jpg

Mecenasi Kongresów Polskich 2020

 • Marcin Wenus, FX Ekspert Marcin Wenus (Comparic.pl portal internetowy)
 • Maciej Plebanek, Novartis Poland
 • Maciej Jaskot, Olimp Laboratories
 • Anna Ziobroń, PKN Orlen S.A.

Ambasadorowie Kongresów Polskich 2021

 • dr inż. Piotr Bielaczyc, Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL
 • dr hab. inż. Krzysztof Burnecki, Wydział Matematyki, Politechnika Wrocławska
 • prof. dr hab. Andrzej Chmielewski, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
 • dr n. med. Barbara Jasiewicz, Katedra Ortopedii, Klinika Ortopedii i Rehabilitacji, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
 • prof. zw. dr hab. n. med. Marek Jóźwiak, Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej
 • prof. dr hab. Wojciech Kujawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Chemii
 • prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska, dyrektor Instytutu Transportu, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska
 • prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak, Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 • dr Anna Wałek, Politechnika Gdańska

Poza Galą organizatorzy przygotowali ciekawą propozycje na spędzenie czasu wolnego przed i po wydarzeniu. Dzięki temu goście mogli lepiej poznać miasto i skorzystać z przygotowanych tam atrakcji, w tym m.in. obejrzeć musical „Something Rotten, czyli coś się psuje” w Teatrze Muzycznym, odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, planetarium Uniwersytetu Morskiego, popłynąć w rejs jachtem żaglowym ze skipperem Super Yachts Club Gdynia, odbyć spacer nordic walking trasą nadmorską, spróbować sił na desce SUP lub pojechać na wycieczkę trolejbusem w towarzystwie przewodnika Michała Miegonia.

Współorganizacja gali ma na celu promocję miasta i kreowanie wizerunku Gdyni jako atrakcyjnej destynacji na mapie turystycznej kraju i regionu Morza Bałtyckiego oraz dalsze wzmacnianie rangi jako miasta spotkań na rynku ogólnopolskim i międzynarodowym. Jej celem jest również rozwój elementów infrastruktury turystycznej, bogatej oferty kulturalnej oraz turystycznej i pozycjonowanie Gdyni jako miejsca spotkań. Są to jedne z priorytetowych celów wskazane w Strategii Rozwoju Gdyni do 2030 roku.

Partnerami gali Ambasadorów Kongresów Polskich byli:

 • Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk
 • Gdańsk Convention Bureau
 • Sopocka Organizacja Turystyczna
 • Promotion.pl
 • hotel Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront
 • Browar Port Gdynia

Gala Ambasadorów Kongresów Polskich

Gala Ambasadorów Kongresów Polskich to program współorganizowany przez Polską Organizację Turystyczną i Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce. Celem programu jest promowanie Polski jako atrakcyjnego miejsca do organizacji międzynarodowych kongresów i konferencji. Program Ambasadorów Kongresów Polskich skupia się na pozyskiwaniu kongresów i konferencji do Polski oraz zapewnianiu skutecznej pomocy w przyciąganiu tych wydarzeń do kraju.W programie biorą udział Polacy działający w strukturach organizacji międzynarodowych, takich jak naukowcy i profesjonaliści z różnych branż. Podobne programy ambasadorskie są stosowane w innych krajach jako narzędzie marketingu miejsc.

Do tej pory tytuł Ambasadora Kongresów Polskich otrzymało 300 osób, a Kapituła Programu, składająca się z wybitnych postaci polskiego świata nauki, gospodarki i kultury, wybierana jest co 3 lata. Kapituła ma za zadanie wyłonić grono Ambasadorów Kongresów Polskich, którzy w swoich międzynarodowych środowiskach promują i upowszechniają wiedzę o atutach Polski, przyczyniając się do decyzji o wyborze naszego kraju jako miejsca następnego międzynarodowego wydarzenia.

fot. Mateusz Dietrich; źródło: UM Gdynia, RP Turystyka, mat. własne

Do góry