Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » PCB » Aktualności PCB » Wizyta studyjna „Śląskie na gorąco”

Wizyta studyjna „Śląskie na gorąco”

meeting-planner-silesia-convention-burea-site-visit

Śląskie na gorąco! Tak brzmiało motto kolejnej wizyty studyjnej dla planistów spotkań, którą zorganizowało Silesia Convention Bureau we współpracy z MeetingPlanner.pl. Program obejmował wizyty w niecodziennych miejscach i gorące doświadczenia, na które składały się lokalna kuchnia, kultura i rzemiosło.

Ogniste Beskidy na powitanie

Pierwszy przystanek na trasie miał miejsce w Wiśle. Tutaj Śląskie przywitało uczestników wyjazdu spotkaniem zorganizowanym w szałasie góralskim przy ognisku. W takiej gorącej atmosferze wysłuchali opowieści o regionalnej muzyce, instrumentach, wypasie owiec i dawnym życiu górali z Beskidów, które snuł Maciej Szymonowicz, lider zespołu Psio Crew.

Zespół ten ma w repertuarze muzykę góralską w nowoczesnym wydaniu, zmiksowaną z hip-hopem i elektroniką, a jego występ był współorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, który jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. 

Pyszne dania tradycyjnej kuchni serwowała restauracja Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki. Gospodarze dbają nie tylko o to, aby w restauracji panowała domowa atmosfera, ale także o to, aby w menu znajdowały się zapomniane dania babci Anielki, oparte na regionalnych produktach i tradycyjnych recepturach. Rodzinne pasje kultywuje już trzecie pokolenie wiślańskich kobiet, gdyż po mamie Helenie przejęła je córka Maria Pietruszka. 

Firewalking i night spa

Po wizycie w szałasie góralskim uczestnicy wyjazdu zostali zakwaterowani w pięciogwiazdkowym Aries Hotel & Spa Wisła i zaproszeni do site inspection po obiekcie.

Atrakcją wieczoru była kolacja fine dining z wine pairingiem, podczas której serwowano kaszę gryczaną i boczniak królewski jako przystawkę, zupę – cappuccino z fasoli, a jako danie główne – dzika z selerem glazurowanym pastą miso i jałowcem. Dzień zakończyły warsztaty z firewalkingu, czyli chodzenia po rozżarzonych węglach (drewnie o temperaturze około 600 stopni C), prowadzone przez grupę Nestarini, oraz nigth spa z seansem w saunie z sauna mistrzem oraz masażem gorącymi olejami i kamieniami.

Śląska Prowansja i wyjątkowy koncert

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od śniadania i chwili oddechu przy świeżo parzonej herbacie zimowej, której towarzyszył pokaz lokalnego rzemiosła narciarskiego Aleksandra Partyki z Wisły, który tworzy narty pod marką Forszty.

Po przyjeździe do Katowic kolejnym punktem był spacer po Modernie, czyli szlaku spacerowym z budynkami w stylu modernistycznym, który prowadził Sebastian Gronet z Silesia Convention Bureau. Na zakończenie spaceru goście zostali zaproszeni do restauracji C’est si bon – jedynej restauracji w Śląskim i jednej z nielicznych w Polsce z kuchnią francuską. Na obiad serwowana była między innymi francuska zupa cebulowa, a także polędwica wieprzowa z kasztanami oraz Tarta Tatin na deser.

Po zameldowaniu się w katowickim pięciogwiazdkowym hotelu Monopol w programie były wizyta i zwiedzanie sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). Uczestnicy wyjazdu wysłuchali wyjątkowego koncertu w wykonaniu The ORF Vienna Radio Symphony Orchestra, pod batutą Marin Alsop, z repertuarem od Chopina do Bernsteina, podczas którego wystąpił także Bruce Liu, laureat I nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zwieńczeniem dnia była kolacja w hotelu Monopol z menu zawierającym gołąbki z grzybami, policzki wołowe, tagliatelle i tort Markiza.  

Kosmiczna gra terenowa i wieża 25 metrów nad ziemią

Trzeciego dnia w programie była PreZero Arena Gliwice, gdzie miało miejsce spotkanie networkingowe oraz panel B2B z lokalną branżą MICE, którego częścią były 8-minutowe rozmowy 1:1. O przerwę kawową, w wiosennej odsłonie, zadbał Catering Arts.

Zwiedzanie PreZero Areny Gliwice odbywało się za pomocą kosmicznej gry terenowej, w której nagrodą były vouchery na wydarzenia w obiekcie, będącym jedną z największych hal w Polsce i Europie.

Po zwiedzaniu obiektu uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni na śląski obiad w Szybie Maciej w Zabrzu, gdzie głównym daniem był śląski klasyk, czyli tradycyjna rolada wołowa, kluski śląskie i modra kapusta. Szyb Maciej – zrewitalizowany dawny kompleks górniczy – to także miejsce eventowe. Odbywające się tutaj wydarzenia biznesowe mogą urozmaicić zwiedzanie obiektu, pokaz pracy maszyny wyciągowej oraz wizytę na platformie widokowej na wieży wyciągowej na wysokości 25 metrów, z której rozpościera się panorama okolic Zabrza i Gliwic. 

Uczestnicy wydarzenia byli zaskoczeni potencjałem odwiedzanych miejsc, podkreślali autentyczność przeżyć i możliwość zobaczenia „na żywo” śląskich atrakcji.

Naprawdę lubię poznawać takie obiekty „na żywo”, bo zdjęcia w internecie to jedno, a doświadczenie miejsca to zupełnie inna historia: klimat, obsługa, logistyka, przestrzeń, detale… i to, czy faktycznie „czuć” potencjał na wydarzenie. Dzięki temu później mogę polecać miejsca nie z katalogu, tylko z własnego doświadczenia – i dopasować je do konkretnego pomysłu, budżetu i stylu – mówi Agnieszka Lipińska, CEO w Event Line.

Z mojej perspektywy to było po prostu niesamowite! Po raz pierwszy byłam na Śląsku i nie dało się go lepiej pokazać. Perfekcja, gdybym miała to ująć w jednym słowie. Każdego dnia czekały nas nowe doznania, a harmonogram był pełen niesamowitych wrażeń. Ludzie pełni energii i zaangażowania, które naprawdę zarażały – dodaje Laura Połonecka, junior travel consultant z Weco-Travel

Organizacja wizyt studyjnych do regionu to jedno z naszych ulubionych działań. Z dwóch powodów – uwielbiamy ludzi i pracę w terenie! Dlatego z dużą uważnością tworzymy programy i dobieramy naszych gości, którym możemy nie tylko pokazać, co Śląskie kryje w sobie najlepszego, ale także nawiązywać z nimi relacje. To one w naszej branży są najważniejsze. Dlatego prezentując Śląskie, na pierwszym miejscu stawiamy ludzi, pasjonatów, lokalnych patriotów, a dopiero na drugim całą infrastrukturę. To człowiek jest największym magnesem destynacji – mówi Dominika Wojniak, project manager w Silesia Convention Bureau.


Podczas zimowej edycji do współpracy zaprosiliśmy wiele fantastycznych ludzi, między innymi Marię z Chaty Olimpijczyka, Anetę z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Macieja z Psio Crew, Aleksandra z nartami Forszty, Pawła, Magdę i Agatę z wiślańskiego Ariesu, Mateusza z Szybu Maciej, Sebastiana od firewalkingu.

Nasze wizyty przepełnione są ludźmi, którzy tak promują Śląskie, że nasi goście zakochują się w tym miejscu i tu wracają – dodaje Sebastian Gronet, project manager w Silesia Convention Bureau.

Więcej informacji na stronie internetowej Silesia Convention Bureau

Śląskie – propozycje doświadczeń i obiektów MICE

Wisła / Beskidy – integracja i autentyczne doświadczenia

  • Szałas góralski (ognisko, storytelling, muzyka na żywo – Psio Crew) – idealne na welcome event / integrację z lokalnym klimatem
  • Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki – kuchnia regionalna, kolacje tematyczne, storytelling kulinarny
  • Aries Hotel & Spa Wisła – konferencje + luxury incentive; atrakcje: fine dining, wine pairing, night spa, firewalking
  • Forszty – Aleksander Partyka – pokaz produkcji nart 

Katowice – kultura, architektura, high-end events

  • Szlak Moderny (architektura modernistyczna) – city experience / gra miejska
  • Restauracja C’est si bon (kuchnia francuska) – eleganckie lunche / kolacje dla grup biznesowych
  • Hotel Monopol Katowice –  konferencje, gale, wydarzenia premium
  • NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) – koncerty, wydarzenia kulturalne najwyższej klasy

Gliwice – duże eventy & networking

  • PreZero Arena Gliwice – jedna z największych hal w Polsce, kongresy, targi, możliwość gry terenowej / gamifikacji

Zabrze – postindustrialne obiekty i unikatowe przestrzenie

  • Szyb Maciej (zrewitalizowany obiekt górniczy) – eventy w klimacie industrialnym, atrakcje: zwiedzanie, maszyna wyciągowa, wieża widokowa (25 m)
  • Śląska kuchnia (rolada, kluski, modra kapusta)

źródło: informacja prasowa, oprac. własne 

Czytaj więcej

mice-dolny-slask-incentive-travel-lower-silesia
13 lipca, 2026

Dolny Śląsk dla branży MICE. Trzy dni pełne inspiracji

Historyczne rezydencje, klimatyczne winnice, obiekty wellness, zabytki techniki i miejsca pozwalające budować aktywne programy incentive – trzydniowy press tour po Dolnym Śląsku pokazał różnorodność regionalnej oferty dla organizatorów spotkań i wydarzeń biznesowych. W podróży uczestniczyli dziennikarze oraz twórcy związani z branżą MICE, którzy poznawali zarówno rozpoznawalne atrakcje, jak i mniej oczywiste miejsca mogące wzbogacić scenariusze […]

polska-na-imex-america-lv-2026-ruszyla-rekrutacja-wystawcow
9 lipca, 2026

Polska na IMEX America 2026 – ruszyła rekrutacja wystawców

Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedstawicieli polskiej branży MICE do udziału w targach IMEX America 2026, które odbędą się w dniach 13–15 października 2026 roku w Mandalay Bay Resort and Casino w Las Vegas. IMEX America to jedno z kluczowych wydarzeń globalnego przemysłu spotkań, wydarzeń i podróży motywacyjnych. Targi gromadzą przedstawicieli destination management companies, convention bureaux, […]

Program-Wsparcia-dla-Przemyslu-Spotkan.jpg
8 lipca, 2026

Promocyjny Program Wsparcia dla Spotkań i Wydarzeń 2026 – pierwsze efekty po dwóch kwartałach

Druga edycja Promocyjnego Programu Wsparcia dla Spotkań i Wydarzeń pokazuje, jak ważne dla konkurencyjności Polski na rynku MICE są dobrze zaplanowane, punktowe działania promocyjne. Wsparcie udzielone w pierwszej połowie 2026 roku objęło m.in. wizyty studyjne, wydarzenia kongresowe, działania bidowe (prezentacja oferty) oraz projekty wzmacniające widoczność polskich miast w międzynarodowej branży spotkań. Promocyjny Program Wsparcia 2026 […]