Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Jeszcze ponad rok na skorzystanie z Polskiego Bonu Turystycznego

Jeszcze ponad rok na skorzystanie z Polskiego Bonu Turystycznego

Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 r.

Ponad 60 tygodni pozostało na aktywowanie bonu turystycznego. Z programu, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, będzie można skorzystać jeszcze przez 15 miesięcy tj. do końca marca 2022 roku.

Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 r.

Projekt Polski Bon Turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 i do tej pory aktywowano 1,1 mln świadczeń. Ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią i czasowe zamknięcie obiektów turystycznych, bon można było zrealizować tylko przez kilka miesięcy minionego roku. Pomimo to za jego pomocą dokonano już 325 tys. płatności o łącznej wartości ok. 239 mln zł. Program został przygotowany tak, aby dawał szansę zaplanowania i dokonania płatności za wypoczynek w perspektywie kolejnych miesięcy, wakacji 2021 i zimy 2022. Do wykorzystania przez beneficjentów wciąż pozostają blisko 4 miliardy zł.

Polski Bon Turystyczny jest długoterminowym rozwiązaniem łączącym potrzeby społeczne i gospodarcze. Od początku nie był planowany jako jedyne narzędzie wsparcia branży turystycznej w czasie kryzysu pandemicznego, ale czynnik pobudzający ruch turystyczny i promujący turystykę rodzinną w ciągu najbliższych lat, o czym przekonaliśmy się już w pierwszych miesiącach funkcjonowania programu. Dzięki bonom wiele rodzin otrzymało środki, które pozwoliły im pokonać barierę finansową i zorganizować wspólny wyjazd, co, zwłaszcza w obecnej sytuacji, trudno wyobrazić sobie bez systemowego wsparcia. Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest, że udział w programie nie wyklucza możliwości skorzystania z dodatkowego dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej. Ta inicjatywa to nie ograniczenie, a szansa na stopniowy powrót do regularnych obrotów po ponownym otwarciu obiektów  – mówi Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Według badania przeprowadzonego w grudniu 2020 przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej program jest bardzo dobrze oceniany zarówno przez jego beneficjentów, jak i osoby nie posiadające uprawnień do skorzystania z niego. Ogółem 7 na 10 Polaków ocenia tę formę wsparcia pozytywnie.

Wśród osób uprawnionych do świadczenia znajomość PBT wynosi aż 96%. Z przysługujących im środków skorzystało już 40% badanych beneficjentów, a ponad połowa z nich wykorzystała bon w całości. Najintensywniej korzystano z tego rozwiązania zaraz po jego wprowadzeniu – w sierpniu 2020 roku. Wpływ programu na zainteresowanie wyjazdami zauważalny był także we wrześniu i na początku października. Dane z tego okresu wskazują na szybkie tempo pobierania i wykorzystywania bonów, dopiero druga fala pandemii i związane z nią obostrzenia spowodowały osłabienie dynamiki działania projektu.

– Beneficjenci, którzy dotychczas nie pobrali przysługującego im bonu, odłożyli jego aktywację na okres bliższy planowanemu wypoczynkowi, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu. Polacy są świadomi, że nie ma konieczności wcześniejszego pobierania i aktywacji bonu, ponieważ można go wykorzystać aż do końca marca 2022 roku, a nawet później, jeżeli przedpłata zostanie zrealizowana w tym terminie – dodaje Anna Salamończyk-Mochel. 

Osoby, które nie skorzystały jeszcze z dofinansowania wyjazdu w ramach projektu, mogą to zrobić do 31 marca 2022 r. Lista dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów dostępna jest na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej: www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel

Przedsiębiorcy i organizacje, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, mogą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS.

Statystyki projektu są udostępniane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj więcej

18 czerwca, 2026

XV posiedzenie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej IX kadencji

Rada Polskiej Organizacji Turystycznej przyjęła sprawozdanie finansowe za rok 2025 oraz sprawozdanie z działalności POT za rok 2025. W spotkaniu prowadzonym przez Przewodniczącą Rady POT Izabelę Stelmańską uczestniczyli członkowie Rady, Wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś oraz Prezes POT Magdalena Krucz oraz Biegły Audytor Małgorzata Grzejszczak, odpowiedzialna za audyt sprawozdania finansowego POT. Szczegóły sprawozdania finansowego […]

17 czerwca, 2026

80-lecie połączenia LOT-u na trasie Warszawa–Sztokholm

“Thanks a LOT for 80 years together”… tak podziękowała Swedavia – firma zarządzająca lotniskiem Sztokholm Arlanda. We wtorek, 9 czerwca 2026r. na lotnisku Stockholm Arlanda odbyła się uroczystość z okazji 80-lecia połączenia lotniczego LOT Polish Airlines między Warszawą a Sztokholmem. Trasa, uruchomiona 80 lat temu, była jednym z pierwszych międzynarodowych połączeń przewoźnika i do dziś […]

17 czerwca, 2026

Velo-City 2026 w Rimini: polski głos w światowej dyskusji o turystyce rowerowej

Rimini – znane włoskie miasto nad Adriatykiem – stało się globalnym centrum debat o przyszłości mobilności i turystyki rowerowej. To właśnie tutaj do 19 czerwca potrwa jubileuszowa, 45. edycja konferencji Velo-City, uznawanej za najważniejsze na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi transportu rowerowego oraz turystyki aktywnej. Tegoroczna odsłona przyciągnęła rekordową liczbę ponad 1600 uczestników z ponad 60 […]