en
en
Kontakt

Świętojanki - niezwykła impreza w Kielcach

Świętojanki - 22 czerwca w Parku Miejskim w Kielcach


Niekonwencjonalna, niezwykła, ambitna …W ten sposób można opisać nowatorską imprezę, której głównym organizatorem jest Świętokrzyska ROT.

Najważniejszym wydarzeniem Świętojanek jest
widowisko światło - dźwięk „HYDROFONIA - koncert na wodzie”

Tym niebanalnym występem Świętokrzyska ROT chce zasygnalizować nowy sposób promowania regionu, jaki będzie rozwijany po ewentualnym uzyskaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Promocja Turystyczna Regionu. Wbrew pozorom zapotrzebowanie na oryginalne, ambitne propozycje o dużej randze artystycznej wcale nie jest małe, dlatego część imprez promujących województwo świętokrzyskie będzie właśnie taka.  „Hydrofonia” jest  zwiastunem takiego podejścia do promocji regionu.

 

Program imprezy:

17.00 – 21.00

Giełda ofert turystycznych LATO 2008
Gry terenowe w wykonaniu „Krainy Legend Świętokrzyskich”
Osada Słowiańska

- zabawy świętojańskie
- walki wojów
- magia run
- wyrocznie

21.30 – 23.00

Koncert na wodzie „Hydrofonia”


A oto szczegóły naszego przedsięwzięcia:

"Świętojanki" odbywają się w ramach V edycji "Świętokrzyskich Dni Kupały" programu wyróżnionego prestiżowym Certyfikatem POT i wyróżnieniem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego dla markowego produktu turystycznego, obejmującego swym zasięgiem kilkanaście imprez organizowanych na terenie całego regionu świętokrzyskiego w okresie Nocy Świętojańskiej.


„Hydrofonia - koncert na wodzie” - trzech wybitnych muzyków improwizujących: Mieczysław Litwiński (głos, skrzypce, harmonium), Karol Szymanowski (wibrafon) oraz Radosław Nowakowski (bębny) na stawie w Parku Miejskim w Kielcach. Żywioł swobodnie tworzonej muzyki spleciony z żywiołami wody i ognia (światła). Czyli trochę nietypowa noc Kupały: bardziej metaforyczna, abstrakcyjna, symboliczna, lecz także bardziej szalona artystycznie.
Karol Szymanowski - czołowy polski wibrafonista uważany za jednego z najwybitniejszych w Europie. Kompozytor, aranżer, pierwszy na świecie wibrafonista posługujący się unikatową 6-pałkową techniką gry. Artysta nagrał wiele płyt CD, w tym kilka albumów autorskich. Współpracuje z większością najlepszych polskich jazzmanów. Gra także muzykę poważną i folkową. Koncertuje na całym świecie. Prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Mieczysław Litwińskim - kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak. Przez wiele lat mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Ukończył kompozycję w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Śpiewa i gra wiele rodzajów muzyki na rozmaitych instrumentach - klasycznych, ludowych i orientalnych (m.in. perskich i chińskich). Występował na wielu scenach m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, na Forum Trajana w Rzymie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Isfahanie. Gra także muzykę improwizowaną, intuicyjną, współczesną i awangardową. Był współzałożycielem grupy Cytula Tyfun da Bamba Orkiester oraz Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej. Od kilku lat współpracuje z grupą improwizujących kompozytorów - "Kawalerowie Błotni". Przez ostatnie siedem lat we współpracy z Projektem Terenowym Teatru Węgajty realizuje w różnych polskich krajobrazach spektakl-wędrówkę "Missa Pagana" we własnej reżyserii i z własną muzyką.
Radosław Nowakowski – muzyk, pisarz, tłumacz, projektant, wydawca, artysta książki. Od trzydziestu lat gra na bębnach w grupie Osjan.Giełda Turystyczna - nie po raz pierwszy już Świętokrzyska ROT będzie organizowała tak nietypową sprzedaż ofert turystycznych. Ta zaskakująca forma otwarcia się na klienta cieszy się powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Kielc, jaki i właścicieli kieleckich Biur Podróży. Dużym atutem tego typu inicjatyw jest możliwość zebrania i porównania ofert w jednym miejscu.

Kraina Legend Świętokrzyskich – wróżbici, mnisi, zielarki, biesy i boginie a także świętokrzyskie czarownice zaproszą uczestników Świętojanek w tajemniczą podróż do świata magii, legend oraz mitologii Słowian. Życie Słowian było, mocno związane z bliskim kontaktem z wodą, ziemią, ogniem, powietrzem uznawanymi za manifestację mocy bogów. Uczestnicy zabawy staną przed trudnymi zadaniami, i zmagać się w nich będą z dobrymi i złymi postaciami. Nasze ziemie są, bowiem pełne nie tylko dobrych bóstw, które pomagają ludziom, ale także złych demonów, które będą chciały przeszkodzić w dotarciu do celu wędrówki…

Grupa "Creatura" oraz Klub Historyczny "Hird" działająca pod egidą Fundacji "Regionalis" zaprezentują podczas "Świętojanek" program "Osada słowiańska", w ramach, którego powstanie Wioska Słowiańska, gdzie będzie można zapoznać się m.in. z kulturą dawnych słowian, obejrzeć walki wojów, poznać tajniki run, zobaczyć pokaz Fire Show, skosztować magicznych potraw, nabyć amulety i wziąć udział w wielu konkursach i zabawach świętojańskich.

Działanie zostanie zrealizowane dzięki wsparciu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Miasta Kielce.

 

 Wstęp wolny                                                           

                                                   
                       
     

         

 

 


Do góry