Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Zakończył się Kongres „Turystyka Przyszłości 2025” w Kołobrzegu

Zakończył się Kongres „Turystyka Przyszłości 2025” w Kołobrzegu

kongreskoniec20.jpg

Cztery dni intensywnych debat, ponad stu prelegentów i blisko pięciuset uczestników – tak wyglądał Kongres „Turystyka Przyszłości 2025”, który właśnie dobiegł końca w Kołobrzegu. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży turystycznej w Polsce stało się forum wymiany doświadczeń, inspirujących rozmów oraz wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania o przyszłość podróżowania.

W programie znalazły się bloki poświęcone m.in. innowacjom technologicznym, regulacjom prawnym, marketingowi, doświadczeniom turystów oraz strategiom rozwoju. Dyskusje toczyły się nie tylko między przedstawicielami branży, lecz także samorządów, nauki i organizacji pozarządowych. Wspólnym celem była refleksja, jak zbudować turystykę nowoczesną, zrównoważoną i odporną na globalne wyzwania.

 „Kongres Przyszłości w Kołobrzegu to były cztery dni intensywnych debat – inspirujące rozmowy i wymiana doświadczeń w branży turystycznej. Polska turystyka nie może sobie pozwolić na drzemkę – czas na sprint. Musimy wspólnie zbudować Markę Polska, aby nasz kraj kojarzył się pozytywnie na całym świecie i stał się jednym z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie.” – podkreślał Ireneuszu Raś, Sekretarz  Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

kongreskoniec24.jpg

Za tymi słowami poszły konkretne zapowiedzi. Ireneusz Raś wskazał na potrzebę uporządkowania przepisów dotyczących kategoryzacji hoteli, uregulowania rynku najmu krótkoterminowego oraz wprowadzenia opłaty turystycznej, z której dochody miałyby pozostać głównie w gestii samorządów. Zapowiedział również stworzenie nowego instrumentu promocji Polski, działającego we współpracy z branżą i mniej zależnego od budżetu państwa.

Kongres był także okazją do wspólnego świętowania. Trzeciego dnia, 25 września, odbyły się uroczyste obchody 25-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej, połączone ze Światowym Dniem Turystyki. Jubileusz zainaugurował Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki, który podkreślał, że nowoczesna infrastruktura, bezpieczeństwo i dynamiczny rozwój to siły napędowe w promocji Polski na świecie. Podczas gali wręczono także odznaki honorowe „Za zasługi dla turystyki” – wśród uhonorowanych znalazł się prezes POT Rafał Szmytke. W jubileuszowym wystąpieniu przypomniał on o 25 latach konsekwentnej promocji Polski i zaznaczył, że to zarówno moment podsumowania, jak i wyznaczenia nowych celów na przyszłość.

Więcej o tym wydarzeniu: TUTAJ

kongreskoniec23.jpg

– Ćwierć wieku działalności POT to dowód, że polska turystyka potrafi się rozwijać w sposób dynamiczny i odpowiedzialny. Teraz czas na kolejne ambitne cele i dalsze wzmacnianie pozycji Polski.”– mówił prezes POT. Dodał, że największą siłą polskiej turystyki jest przyjazna, otwarta i wspierająca atmosfera oraz współpraca na każdym poziomie – regionalnym, wojewódzkim i krajowym.

Wnioski z czterodniowych debat układają się w spójną wizję. Uczestnicy wskazali na konieczność rozwoju turystyki zrównoważonej, wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu ruchem turystycznym, budowania silnej marki promocyjnej kraju oraz lepszego wsparcia dla samorządów. Symbolicznym zwieńczeniem obrad było ogłoszenie przez Sekretarza Stanu Ireneusza Rasia składu Rady ds. Turystyki. Ośmioosobowa rada ma pełnić rolę doradczą i realnie wpływać na kierunek polityki turystycznej państwa.

„Jeśli mamy osiągnąć realne rezultaty, sam – jako minister – nie dam rady. Dlatego zapraszam wszystkich do współpracy, a w sposób szczególny powołuję osoby, które będą efektywnie reprezentować różne środowiska w codziennym dialogu” – powiedział ogłaszając skład rady.

Do Rady zostali powołani: Iwona Karolewska, Izabela Stelmańska, Agnieszka Szymerowska, Bartłomiej Walas, Piotr Henicz, Wiesław Czernic, Radosław Fronc i Ireneusz Węgłowski.

kongreskoniec2.jpg

Kołobrzeg na kilka dni stał się miejscem, w którym spotkała się cała branża, by wspólnie spojrzeć w przyszłość. Zakończony Kongres pokazał, że polska turystyka stoi na progu zmian, ale także ogromnych szans. Dynamiczne wystąpienia, konstruktywne debaty i zapowiedzi konkretnych rozwiązań dają nadzieję, że najbliższe lata będą czasem intensywnego rozwoju i wzmocnienia pozycji Polski na turystycznej mapie Europy.

Czytaj więcej

23 czerwca, 2026

Polacy stawiają na wakacje w kraju. Morze wciąż numerem jeden, ale coraz więcej osób wybiera góry i city breaki

Wakacje startują już za kilka dni, a Polacy mają coraz bardziej sprecyzowane plany urlopowe. Aż 58 proc. Polaków planujących letni urlop zamierza spędzić go w Polsce. Choć najpopularniejszym kierunkiem pozostaje wybrzeże Bałtyku, rośnie także zainteresowanie wyjazdami w góry, do miast oraz zwiedzaniem atrakcji kulturowych i historycznych. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie […]

22 czerwca, 2026

Zamki, legendy i nieoczywiste trasy. Polska Organizacja Turystyczna zainaugurowała kolejną edycję podróży studyjnych

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła trzecią edycję podróży studyjnych dla twórców internetowych. To projekt, który łączy nowoczesną komunikację z promocją najciekawszych miejsc w Polsce i pokazuje, że krajowe podróże mogą zaskakiwać, inspirować i prowadzić daleko poza oczywiste szlaki. Inaugurujący wyjazd odbył się pod hasłem „Zamki południowej Polski – alternatywne zwiedzanie”. W dniach 25-28 maja influencerzy ze […]