Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » Konferencja w Białymstoku zakończyła dwuletni cykl „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”

Konferencja w Białymstoku zakończyła dwuletni cykl „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”

bialystok5.jpg

W Białymstoku, w piątek 13 grudnia odbyła się konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, zorganizowana przez Polską Organizację Turystyczną oraz Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, Było to 16. i jednocześnie ostatnie z wydarzeń organizowanych w ramach dwuletniego cyklu poświęconego zrównoważonemu rozwojowi turystyki. Konferencja zgromadziła ekspertów, przedstawicieli władz samorządowych oraz praktyków branży turystycznej, stając się platformą wymiany doświadczeń i pomysłów.

Spotkanie otworzyli Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Katarzyna Sadowska, nowa prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Bialystok3.jpg

„Turystyka zrównoważona to forma podróżowania sprzyjająca środowisku, kulturze i społecznościom lokalnym. To nie tylko trend, ale przede wszystkim konieczność i odpowiedzialność, którą wszyscy – zarówno samorządy, przedsiębiorcy, jak i organizacje turystyczne – musimy podjąć. W turystyce zrównoważonej chodzi także o efekt ekonomiczny mierzonym nie tyle ilością turystów przyjeżdżających do danego miejsca, ale dochodami z turystyki. Kluczowe są także współpraca, innowacje i otwartość na nowe rozwiązania, które wspierają ochronę środowiska, wzmacniają lokalne społeczności i przynoszą realne korzyści gospodarcze. Cieszę się, że konferencja w Białymstoku staje się przestrzenią do dialogu oraz wymiany doświadczeń” – powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes POT.

bialystok2.jpg

Część merytoryczną konferencji poprzedziło przyznanie odznaczeń „Za zasługi dla turystyki”, które wręczyła wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, a otrzymali je Katarzyna Sadowska, prezes zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Bialystyok4.jpg

Obecny na konferencji Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym podkreślał walory województwa podlaskiego.

„Mamy imponującą przyrodę, bogate tradycje kulinarne, liczne szlaki rowerowe i spływy kajakowe, czyli wszystko, co potrzebne, by rozwijać turystykę zrównoważoną. To, nad czym warto jeszcze popracować, to certyfikaty ekologiczne dla obiektów turystycznych. Celem jest zaś zdobycie najbardziej atrakcyjnego turysty – świadomego i z zasobnym portfelem.  Jestem przekonany, że ta slow turystyka jest przyszłością naszego regionu” – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.

Jednym z głównych tematów konferencji była rola nowoczesnych technologii w turystyce. Adam Mikołajczyk, prezes  Fundacji Best Place, omówił, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać zarządzanie turystyką oraz promocję destynacji. Zwrócił uwagę, że połączenie technologii z odpowiednim podejściem do zrównoważonego rozwoju otwiera przed branżą nowe możliwości.

Kolejnym ważnym zagadnieniem była analiza obecnego stanu wdrażania turystyki zrównoważonej w województwie podlaskim na tle światowych trendów. Anula Galewska, ekspertka Travindy, przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia regionu, podkreślając jego silne strony, takie jak bogactwo przyrodnicze, ale również wskazała obszary wymagające dalszej pracy. Jej wystąpienie stanowiło cenne źródło wiedzy na temat tego, jak lokalne działania mogą wpisywać się w globalne standardy.

Ostatnia część konferencji poświęcona była współpracy międzynarodowej jako kluczowemu narzędziu w rozwijaniu turystyki zrównoważonej. Paweł Lange-Kuczyński zaprezentował przykłady udanych projektów międzynarodowych, które przyczyniły się do ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wskazał również, jak turystyka rowerowa i piesza mogą stać się ważnym elementem współpracy transgranicznej oraz jak fundusze unijne mogą wspierać dalszy rozwój regionu.

bialystok1.jpg

„Cieszę się, że jako Polska Organizacja Turystyczna możemy ponownie współpracować z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną na wspólnej, merytorycznej konferencji. To nowe wyzwanie i szansa na rozwinięcie współpracy między POT a PROT. Województwo podlaskie, dzięki swoim naturalnym warunkom, ma wyjątkowy potencjał jako region zrównoważonej turystyki. Wyróżniają go cztery parki narodowe, Szlak Papieski na Kanale Augustowskim, nagrodzony Złotym Certyfikatem POT, wielokulturowość, lokalna kuchnia oraz bogactwo aktywności, takich jak kajakarstwo, turystyka rowerowa i piesza. Cieszę się również na współpracę z nową prezes PROT. Dzisiejsza konferencja potwierdza, że wspólne działania mogą przynieść konkretne efekty” – powiedział Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT.

Efektem spotkania w Białymstoku będzie raport wskazujący konkretne kierunki działań i rekomendacje na przyszłość. Wydarzenie stanowiło ważny krok w budowaniu silnej, odpowiedzialnej marki regionu, łączącej innowacyjność z dbałością o środowisko i lokalną społeczność.

fot. Mateusz Duchnowski, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 

Czytaj więcej

24 czerwca, 2026

Cykl “Outdoor Polen”. ZOPOT Berlin we współpracy z regionami promuje aktywną turystykę w Polsce

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie we współpracy z partnerami z czterech regionów Polski promuje aktywną turystykę w naszym kraju. W ramach długofalowego partnerstwa z aplikacją Komoot – największą platformą outdoorową w Europie powstały cztery kolekcje przybliżające rowerową ofertę województw: Zachodniopomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Dolnośląskiego oraz trasy piesze w Województwie Śląskim. Pierwsza kolekcja z serii […]

23 czerwca, 2026

Polacy stawiają na wakacje w kraju. Morze wciąż numerem jeden, ale coraz więcej osób wybiera góry i city breaki

Wakacje startują już za kilka dni, a Polacy mają coraz bardziej sprecyzowane plany urlopowe. Aż 58 proc. Polaków planujących letni urlop zamierza spędzić go w Polsce. Choć najpopularniejszym kierunkiem pozostaje wybrzeże Bałtyku, rośnie także zainteresowanie wyjazdami w góry, do miast oraz zwiedzaniem atrakcji kulturowych i historycznych. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie […]

22 czerwca, 2026

Zamki, legendy i nieoczywiste trasy. Polska Organizacja Turystyczna zainaugurowała kolejną edycję podróży studyjnych

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła trzecią edycję podróży studyjnych dla twórców internetowych. To projekt, który łączy nowoczesną komunikację z promocją najciekawszych miejsc w Polsce i pokazuje, że krajowe podróże mogą zaskakiwać, inspirować i prowadzić daleko poza oczywiste szlaki. Inaugurujący wyjazd odbył się pod hasłem „Zamki południowej Polski – alternatywne zwiedzanie”. W dniach 25-28 maja influencerzy ze […]