Wyniki wyszukiwania:
Ikona kontaktu
Strona główna » Aktualnosci » „Turystyczny Dziennikarz Roku 2019” – POT przyznała nagrody

„Turystyczny Dziennikarz Roku 2019” – POT przyznała nagrody

glowne-tdr.jpg

Polska Organizacja Turystyczna po raz kolejny przyznała tytuły Turystycznego Dziennikarza Roku w czterech kategoriach: artykuł, audycja radiowa, fotoreportaż oraz wideo. Wręczenie nagród, z powodu pandemii, w tym roku odbyło się 28 września w Poznaniu podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki.

glowne-tdr.jpg

„Turystyczny Dziennikarz Roku” to konkurs, którego celem jest wyróżnienie najlepszych materiałów dziennikarskich promujących turystykę krajową. Są one inspiracją dla Polaków do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w kraju. Do konkursu można było zgłaszać artykuły prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne, które powstały w 2019 roku. Zwycięskie materiały dotyczą m.in. turystyki kolejowej, górskiej oraz aktywnej.

— Ta nagroda jest z jednej strony docenieniem trudnej pracy dziennikarzy turystycznych, którzy w ogólnopolskich konkursach rzadko mogą zdobywać główne laury, a z drugiej strony to rekomendacja dla turystów, którzy wciąż poszukują nowych doznań i miejsc, które mogliby odwiedzić. W obecnym czasie pandemii coraz więcej osób chce odpoczywać na świeżym powietrzu, w niezatłoczonych miejscach i wśród przyrody. Zachęcam do zapoznania się ze zwycięskimi materiałami i do ruszenia ich śladem — powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

To druga edycja konkursu Turystyczny Dziennikarz Roku. Ze względu na ogromne znaczenie mediów w promocji turystycznej, Polska Organizacja Turystyczna jeszcze w tym roku zaadaptuje ten konkurs na wszystkie rynki zagraniczne, na których promuje Polskę. Najlepszym zagranicznym dziennikarzom zachęcającym do przyjazdu do Polski będzie przyznawany tytuł „Przyjaciel polskiej turystyki”.

— Media są naszym naturalnym partnerem w promocji Polski zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W zeszłym roku nasz kraj odwiedziło blisko 600 zagranicznych dziennikarzy i blogerów. Byli to m.in reprezentanci takich redakcji jak: National Geographic Traveler, Lonely Planet, Focus, The Guardian, El Mundo czy La Stampa. Ten konkurs ma na celu natomiast docenienie pracy naszych rodzimych dziennikarzy. Kapituła konkursu miała niezwykle trudne zadanie. Nadesłane prace były oryginalne i w ciekawy sposób przedstawiały krajowe atrakcje turystyczne — dodał podczas gali wręczenia nagród prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk.

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii artykuł został Leszek Sadkowski, za artykuł „Szlakiem wielkopolskich parowozów. Atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, który ukazał się w portalu podroze.onet.pl. Publikacja ta pokazuje, że szynowa przeprawa przez Wielkopolskę może okazać się zaskakująco przyjemną wycieczką zarówno dla małych, jak i dla dużych.

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii audycja radiowa została natomiast Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radia Kraków. Nagrodę otrzymała za jeden z odcinków audycji Skarby Małopolski, w którym opowiada o spływie przełomem Dunajca, czyli produkcie turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Atrakcja turystyczna została nagrodzona Certyfikatem POT w 2018 roku.
https://www.radiokrakow.pl/audycje/skarby-malopolski/splyw-przelomem-dunajca-143167/ 

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii fotoreportaż został Jan Ulicki, specjalizujący się w fotografii dalekich odległości. Jego zdjęcie ukazuje samolot podchodzący do lądowania na tle Tatr. Fotografię wykonano z odległości ponad 100 km.
https://noizz.pl/lifestyle/samolot-ladujacy-na-tle-tatr-to-zdjecie-podbija-internet/3g2r74g 

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii wideo został Adam Pachura z Telewizji Sudecka. Wyróżniony materiał ukazuje góry Sowie, czyli wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, idealne dla turystów lubiących ciszę, spokój oraz piesze wędrówki.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1566&v=ycXpTipz348&feature=emb_logo  

Czytaj więcej

24 czerwca, 2026

Cykl “Outdoor Polen”. ZOPOT Berlin we współpracy z regionami promuje aktywną turystykę w Polsce

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie we współpracy z partnerami z czterech regionów Polski promuje aktywną turystykę w naszym kraju. W ramach długofalowego partnerstwa z aplikacją Komoot – największą platformą outdoorową w Europie powstały cztery kolekcje przybliżające rowerową ofertę województw: Zachodniopomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Dolnośląskiego oraz trasy piesze w Województwie Śląskim. Pierwsza kolekcja z serii […]

23 czerwca, 2026

Polacy stawiają na wakacje w kraju. Morze wciąż numerem jeden, ale coraz więcej osób wybiera góry i city breaki

Wakacje startują już za kilka dni, a Polacy mają coraz bardziej sprecyzowane plany urlopowe. Aż 58 proc. Polaków planujących letni urlop zamierza spędzić go w Polsce. Choć najpopularniejszym kierunkiem pozostaje wybrzeże Bałtyku, rośnie także zainteresowanie wyjazdami w góry, do miast oraz zwiedzaniem atrakcji kulturowych i historycznych. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie […]

22 czerwca, 2026

Zamki, legendy i nieoczywiste trasy. Polska Organizacja Turystyczna zainaugurowała kolejną edycję podróży studyjnych

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła trzecią edycję podróży studyjnych dla twórców internetowych. To projekt, który łączy nowoczesną komunikację z promocją najciekawszych miejsc w Polsce i pokazuje, że krajowe podróże mogą zaskakiwać, inspirować i prowadzić daleko poza oczywiste szlaki. Inaugurujący wyjazd odbył się pod hasłem „Zamki południowej Polski – alternatywne zwiedzanie”. W dniach 25-28 maja influencerzy ze […]