en
en

Toruń Mikołaja Kopernika w brukselskim Planetarium

5 czerwca br. w brukselskim Planetarium odbył się wernisaż książki, autorstwa flamandzkiego historyka Paula Morrena, opisującej życie i dokonania Mikołaja Kopernika. W związku z Międzynarodowym Rokiem Astronomii, Paul Morren zdecydował przypomnieć polskiego astronoma.

 

5 czerwca br. w brukselskim Planetarium odbył się wernisaż książki autorstwa flamandzkiego historyka opisującej życie i dokonania Mikołaja Kopernika. Książka wydana została w 2009 nieprzypadkowo.

W związku z Międzynarodowym Rokiem Astronomii upamiętniającym 400-setną rocznicę zastosowania teleskopu przez Galileusza, Paul Morren zdecydował przypomnieć polskiego astronoma, który dał początek nowożytnej nauce o wszechświecie.

Wernisaż był świetną okazją do przybliżenia belgijskiej publiczności Torunia - miejsca urodzenia Mikołaja Kopernika. Wśród makiet gwiazdozbiorów, lunet i teleskopów stanęło pachnące piernikami toruńskie stoisko promocyjne przygotowane przez POIT i Urząd Miasta Torunia. Goście wernisażu opuścili Planetarium nie tylko z egzemplarzem książki o polskim astronomie pod pachą ale także z rękami pełnymi pierników i broszur o Toruniu i okolicach. 

    br2 br1

Książka Paula Morrena "Nicolaas Copernicus, Grondlegger van de moderne astronomie" powstała przy wsparciu Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Brukseli, który dostarczył autorowi zdjęcia i informacje o miejscach, w których żył i działał Mikołaj Kopernik.

 

 

 


Do góry