en
en

Targi w Goeteborgu

W dniach 22-25 marca odbyły się targi w Goeteborgu, na których prezentowało się ponad 90 krajów z całego świata.
 
Polskie stoisko narodowe zostało zorganizowane na powierzchni 195 m2. Swoje oferty prezentowało na nim 17 wystawców, w tym region zachodniopomorski, Warszawa, Kraków i Gdańsk, hotele, przewoźnicy, touroperatorzy organizujący przyjazdy do Polski oraz polskie pola golfowe zdobywające w Skandynawii coraz wiekszą popularność.
Największym zainteresowaniem Szwedów cieszyły się produkty turystyczne związane z aktywnym spędzaniem czasu. Oprócz doskonale przygotowanych propozycji dla miłośników gry w golfa, także szlaki rowerowe, wczasy w siodle, wędrówki górskie oraz uzdrowiska, Spa, atrakcje dla dzieci i campingi.
Do najpopularniejszych miast  wśród gości targowych planujących wyjazd do Polski tradycyjnie należały: Kraków, Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Katowice. Regiony, które najchętniej  odwiedziliby podczas podróży do naszego kraju to Pomorskie, Zachodniopomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolskie i Podlaskie.
Dużą atrakcją stoiska polskiego była animacja kulturowo-rozrywkowa w wykonaniu warszawskiej grupy clubbing’owej promującej stolicę jako ciekawe miejsce spotkań muzycznych i rozrywkowych w Europie.
Pierwszego dnia targów Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Sztokholmie zorganizował prezentację „Szwedzkie ślady w Polsce”. Zaproszeni dziennikarze i touroperatorzy szwedzcy zapoznani zostali  z nowymi produktami turystycznymi, które odwołując się do związków historycznych i kulturowych łączących nasze kraje, mogłyby zainteresować potencjalnych turystów ze Szwecji. Prezentację zorganizowano w ramach „Destination Day”, które zostało przeprowadzone przez ANTOR – zrzeszenie przedstawicielstw NTO w Szwecji. Imprezę zakończyła degustacja potraw i regionalnych specjałów polskiej kuchni.
Wydarzeniem pierwszego dnia targów, podnoszącym ich rangę i prestiż, była wizyta królowej Szwecji Sylwii. Jej wysokość, żona aktualnie panującego Karola XVI, zaszczyciła obecnością także polskie stoisko narodowe. Wyraziła zadowolenie z wyraźnie ożywiających się kontaktów turystycznych pomiędzy naszymi krajami, potwierdziła też pozytywne opinie, jakie mają o Polsce nasi sąsiedzi z przeciwległego brzegu Bałtyku.  
Do góry