en
en

Targi turystyczne VAKANTIEBEURS w Utrechcie ( Holandia )

W dniach 8-13 stycznia br Polska Organizacja Turystyczna była organizatorem Polskiego Stoiska Narodowego na Międzynarodowych Targach Turystycznych Vakantiebeurs w Utrechcie. Na powierzchni 200 m2 swoją ofertę turystyczną prezentowało pięć regionów Polski: Dolny Śląsk, Podkarpackie, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolska i Śląskie , miasta Poznań i Gdańsk oraz PTTK i polonijne biuro podróży „Simonse Tours” organizujące wyjazdy Holendrów do Polski. W dniach 8-13 stycznia br Polska Organizacja Turystyczna była organizatorem Polskiego Stoiska Narodowego na Międzynarodowych Targach Turystycznych Vakantiebeurs w Utrechcie. Na powierzchni 200 m2 swoją ofertę turystyczną prezentowało pięć regionów Polski: Dolny Śląsk, Podkarpackie, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolska i Śląskie , miasta Poznań i  Gdańsk  oraz PTTK i polonijne biuro podróży „Simonse Tours” organizujące wyjazdy Holendrów do Polski.

Targi w Utrechcie, które należą do największych w Europie,  wyróżniają się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Świadczy o tym liczba prawie 140 000 odwiedzających tę imprezę w ciągu 6 dni. W konkurencji o jak największą ilość turystów z Holandii stają kraje z całego świata. W tym roku w targach wzięło udział 1053 wystawców z 109 krajów.

Oprócz tradycyjnej formy promowania oferty turystycznej na stoiskach regionalnych w postaci kolorowych wydawnictw, filmów i gadżetów polska prezentacja w Utrechcie wyróżniała się animacją kulturalna w postaci występu kapeli góralskiej „Mali Grojcowianie” z Żywca oraz grupy break-dance (wicemistrzowie Europy) z regionu kujawsko- pomorskiego. Te dodatkowe animacje były magnesem przyciągającym na polskie stoisko rzesze odwiedzających, w tym dziennikarzy.

Rynek holenderski odgrywa znacząca rolę dla turystyki przyjazdowej do Polski.
Ten niewielki kraj o 16.5 mln ludności przysyła  do Polski rocznie 350 -400 tys. turystów. Rekordowy był rok 2006 kiedy Polskę odwiedziło prawie 410 tys. Holendrów, co plasuje ten rynek na  trzecim miejscu wśród krajów Europy Zachodniej  po niemieckim i brytyjskim. Holandia jest  typowym rynkiem turystyki indywidualnej, większość turystów przyjeżdża własnymi samochodami na relatywnie długie, turystyczne pobyty na terenie całego kraju i w ciągu całego roku również w okresie zimowym. Na pobyt w Polsce , podobnie jak turyści z pozostałych krajów Beneluksu, turyści holenderscy przeznaczają stosunkowo duże środki finansowe.
Do góry