en
en
Kontakt

Kongres francuskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych w Gdańsku

 

W dniach 22 – 25 października w Gdańsku, odbył się 12. Kongres Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych AJT z Francji. Jest to pierwszy kongres tego stowarzyszenia, który odbył się w Europie Centralnej.

 

Kongres zorganizowali Urząd Miasta Gdańska oraz Przedstawicielstwo Polskiej Organizacji Turystycznej w Paryżu, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Miasta Sopotu. Partnerami projektu były Polskie Linie Lotnicze LOT, Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku oraz Hotel Scandic.

Prawie 80 dziennikarzy, przedstawicieli największych wydawnictw rynku francuskiego spędziło w Gdańsku i na Pomorzu trzy dni, w czasie których zapoznali się z potencjałem turystycznym miasta i regionu. Pierwszego dnia dziennikarze obradowali w zabytkowym budynku Rady Miasta Gdańska oraz uczestniczyli w konferencji dla prasy regionalnej i krajowej. Wieczór spędzili w Sopocie, gdzie zostali podjęci kolacją w Hotelu Grand a wcześniej obejrzeli centrum kurortu i molo.

       1d 3d

 

Drugi dzień przeznaczony został na promocję najcenniejszych zabytków Gdańska i Pomorza w podziale na grupy, z których jedna udała się do zamków w Malborku i Gniewie, gdzie uczestnicy obejrzeli pogoń za lisem z okazji Dnia Sw. Huberta. Druga grupa podążyła gdańskim Szlakiem Bursztynowym, zwiedzając m.in. Muzeum Bursztynu, bursztynowy ołtarz w Kościele Sw. Brygidy i uczestnicząc w pokazie obróbki bursztynu, koncercie szant i poławianiu bursztynu na plaży natomiast trzecia grupa udała się Szlakiem Gdańskiego Gotyku odwiedzając zabytki i kościoły starego miasta i uczestnicząc w koncercie słynnych organów Katedry w Oliwie.

                            4d

Trzeci dzień przeznaczony został na prezentację oferty turystycznej Gdańska, kandydata na Europejską Stolicę Kultury w 2016 – jego dziedzictwa kulturowego, bazy hotelowej i gastronomicznej oraz elementów symbolicznych dla miasta, w tym stoczni i legendy Solidarności.

Zwieńczeniem kongresu była uroczysta Gala w Dworze Artusa z pokazem mody i biżuterii z bursztynu. Uczestniczyli w niej Wiceprezydent Miasta Gdanska Pan Maciej Lisicki, Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Pan Bartłomiej Walas, Wiceprezydent Miasta Sopotu, Pan Paweł Orłowski, Wiceprezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Pan Bogdan Donke, Konsul Honorowa Francji Pani Monika Tarnowska oraz  przedstawiciel paryskiegi biura PLL LOT, Pan Yan Saint Sorny.

 

                               2d

Wśród uczestników kongresu znalezli się dziennikarze takich wydawnictw jak:
Le Monde, Gala, Femme Actuelle, Prima, L’Express, Le Point, Nouvel Observateur, magazynów branżowych takich jak Tour Mag i Quotidien du Tourisme oraz programu pierwszego telewizji publicznej TF1.

 

Konkurentem Gdańska, ubiegającym się o przyjęcie dziennikarzy w 2009 roku była Barcelona. W tej perspektywie wybór Gdańska na miejsce kongresu jest wyrazem zainteresowania dziennikarzy francuskich Polską jako krajem wartym odkrycia i popularyzacji wśród publiczności francuskiej a jednocześnie wyrazem zaufania dla polskich partnerów. Dla Gdańska, kongres jest wyjątkową okazją efektywnej promocji za granicą, dającą szansę na pozyskanie wielu publikacji, a w perspektywie kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury – skutecznym sposobem na kształtowanie opinii publicznej, tak w kraju, jak i zagranicą.

Kongresy AJT organizowane są rokrocznie, naprzemiennie za granicą i na terenie Francji. Ich celem jest przybliżenie dziennikarzom najciekawszych pod względem turystycznym regionów a poprzez to, wzrost zainteresowania czytelników rynku francuskiego daną destynacją.

W ocenie większości uczestników, kongres w Gdańsku był jednym z trzech najciekawszych kongresów w całej historii Stowarzyszenia AJT i najlepszym kongresem pod względem profesjonalizmu przygotowania i gościnności.

 


Do góry